اگر کودک چیزی بلعید، چه کنیم؟

سلامانه :كودكان همه چیز را به دهان می‌برند و این كاملا طبیعی است. درواقع آنها با این كار جهان اطرافشان را می‌شناسند اما یک روز در حالی که این موضوع برایتان عادی شده، ممكن است ناگهان متوجه ‌شوید او چیزی مثل سكه، پیچ، مروارید یا تیله را بلعیده. درچنین شرایطی چه عكس‌العملی نشان می‌دهید؟ «کودکان» این هفته، پاسخی است به این پرسش...

هفته نامه سلامت نوشت:


خونسرد باشید

اول مطمئن شوید كودك جسم را بلعیده و زیر پاها، بالش، تشك‌ یا دستش نیست. در بیشتر موارد، بلعیدن یك جسم خارجی هیچ علامتی ندارد و گاهی فقط شاهد توقف كوتاه تنفسی یا سخت شدن بلع غذا هستیم كه نشان می‌دهد جسم خارجی در ناحیه‌ای گیر كرده است. وقتی كودك جسمی را بلعید، خونسرد باشید. اجسام خارجی به‌طور طبیعی ظرف 24 تا 48 ساعت یا حداكثر 5 روز از طریق دستگاه گوارش دفع می‌شوند. می‌توانید او را به بیمارستان برسانید تا با عکسبرداری، محل جسم خارجی مشخص شود و پزشك تشخیص دهد خودبه‌خود دفع خواهد شد یا نه.

 

خشن نباشید

وقتی فرزندتان جسمی خارجی را ‌بلعید و به سرفه افتاد یا دچار مشكلات تنفسی شد، باید خیلی سریع اقدام كنید اما كاری انجام ندهید كه یا عواقب خطرناكی دارد یا بی‌فایده است. به‌دنبال راه‌های خشن برای خارج كردن جسم از حلق كودك نباشید؛ مثلا لازم نیست محكم پشت كمرش بزنید یا او را مجبور كنید استفراغ كند.

 

اگر جسم بلعیده شده، گرد است

حتی اگر كودكتان كمی سرفه می‌كند، نگران نباشید زیرا می‌تواند به صورت طبیعی نفس بكشد. فرزندتان را به اورژانس برسانید تا با رادیوگرافی مشخص شود باید جسم خارجی را خارج كرد یا نه. در بیشتر موارد، جسم خارجی وارد دستگاه گوارش و با مدفوع دفع می‌شود. باید كمی توجه‌تان به دفع فرزندتان بیشتر شود تا مطمئن شوید جسم خارجی دفع شده است.

اگر جسم بلعیده‌شده، زاویه‌دار است

در این شرایط كودك احساس درد شدیدی در گلو خواهد كرد، نه می‌تواند حرف بزند و نه سرفه كند چون جسم خارجی راه تنفسش را بسته و ممکن است خفه‌اش كند. در این شرایط، فورا به اورژانس زنگ بزنید و درحالی كه منتظر هستید، سعی كنید به روش هایملیش جسم خارجی را درآورید؛ یعنی كودك را جلوی خود به شكلی كه پشتش به شماست بنشانید، دستانتان را زیر سینه‌اش قلاب كنید و معده‌اش را بگیرید، بعد آرنج‌هایتان را از هم باز كنید و سپس با شدت آن را به بدن كودك فشار دهید تا ضربه ناشی از فشار، باعث بیرون راندن جسم خارجی شود. در همین حالت با دو انگشت جسم خارجی را به سمت بیرون بكشید. 

 

اگر جسم بلعیده شده، خطرناك است 

بلعیدن برخی اجسام خارجی مثل اجسام تیز و برنده یا قرص‌ها و مواد سمی خطرناك است. اگر جسم بلعیده شده سمی بود، مثل باتری لیتیوم مینیاتوری که در ساعت، ماشین حساب و اسباب‌بازی‌ها وجود دارد، از آنجا كه می‌تواند اثر سوزانندگی و مسموم‌كننده داشته باشد، اگر طی 24 ساعت دفع نشد، باید به‌وسیله متخصص به روش آندوسکوپی خارج شود. درصورتی كه جسم بلعیده‌شده تیز یا برنده باشد، نباید نگران بود زیرا در تماس با پرزهای دستگاه گوارش ساییده می‌شود. از سوی دیگر، آنزیم‌های دستگاه گوارش نیز باعث ساییده شدن این اجسام می‌شوند و دفع آنها را راحت می‌كنند. برخی والدین وقتی كودكشان جسمی تیز می‌خورد، فورا به او خمیر نان می‌دهند اما این كار فقط برای راندن سوزن یا تیغ ماهی كه در گلو مانده موثر است.

 

محتاط باشید

تا زمانی كه كودك راه نیفتاده، معمولا خطری او را تهدید نمی‌كند و فقط اجسامی را به دهان می‌برد كه شما به دستش می‌دهید اما وقتی چهار دست و پا رفتن را آموخت، خطرها زیاد می‌شود. او ممكن است در پارك برگ درختان، شاخه‌ها و حتی سنگ‌های ریز را به دهان ببرد یا در خانه هر چیزی را كه روی كمد و میز توالت می‌گذارید از دكمه و كلید و كرم به دهان بگذارد. كودكان با گذاشتن سكه، بادكنك خالی، دكمه و... به دهان ممكن است خفه شوند به همین دلیل دادن آبنبات‌های گرد، هویج، انگور، آلو، گوجه‌سبز و غلات نپخته به کودکان كار درستی نیست. ضمنا باید مراقب اسباب‌بازی‌های ریز خواهر و برادرهای بزرگ‌تر كه مناسب سن او نیست هم باشید.

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.