می‌خواهید دوباره بچه‌دار شوید؟ این مطلب را بخوانید

سلامانه :با توجه به تحقیقات موسسه نشنال استاتیك، بهترین میانگین سنی در انگلستان 2 سال یا 2 سال و 9 ماه پیشنهاد شده است اما به طور‌ كلی نباید نگران این فاصله سنی باشید چون دلایل علمی پشت آنها نهفته نیست اما باید نكته‌هایی را برای داشتن فرزند دوم در نظر بگیرید، مهم‌ترین نكته این است كه پدر ومادر آمادگی ذهنی برای داشتن فرزند دوم را به دست بیاورند و هیچ‌گونه نگرانی و استرس غیرطبیعی‌ای نداشته باشند.

 زندگی مثبت نوشت:بعد از اینكه این حالت را داشتند می‌توانند بچه‌دار شوند. هر فاصله سنی مزایا و معایب خاص خودش را دارد و باید ببینید كدام حالت برای شما و همسرتان و جمع خانوادگی‌تان كه به زودی بیشتر خواهد شد، بهتر است. 

 

فاصله 12 تا 18 ماهگی

در این حالت یك واژه كه مدیریت كردنش هم كار بسیار سختی است محو می‌شود؛ حسادت. روان‌شناسان و محققان معتقدند اگر در این فاصله سنی بچه‌دار شوید به این دلیل كه بچه اول هنوز به طور كامل قدرت تشخیص و هم این حالت‌ها را ندارد و در واقع حس‌هایی مثل رقابت، حسادت و... در او كامل نشده است. خبر خوب دیگر این است كه اگر شما و همسرتان شاغل هستید و قصد كمك از پرستار كودك را دارید، الان بهترین وقت است یعنی یك تیر، دونشان كرده‌اید. 

حالا مشكل‌های این فاصله كم ‌سنی؛ خوابیدنتان كمی دچار مشكل می‌شود چرا كه زمان خوابیدن 2 كودكتان ممكن است شبیه هم نباشد. به علاوه شما دو كودك دارید كه هر دو هنوز پوشك می‌شوند و توانایی انجام دادن كارهایشان را به صورت شخصی ندارند. وقتی به این سختی‌ها فكر می‌كنید به چند سال آینده هم بیندیشید كه این دو به راحتی با هم بازی می‌كنند و زمان استراحت كردنتان فرا می‌رسد.

2 سال اختلاف سنی 

تحقیقات نشان داده فاصله یك سال و 6 ماهه‌ای كه می‌دهید تا فرزند بعدی را دنیا بیاورید، بهترین شرایط سلامت را برای مادر و فرزند ایجاد كرده‌اید، اما حالت رقابت، حسادت و تنش‌هایی كه این دو حداقل تا 5 سالگی خواهند داشت را باید بپذیرید چرا كه خواسته‌ها،‌ توقع‌ها و دلمشغولی‌هایشان تقریبا شبیه هم است. كنترل كردن بازی‌هایشان و خطرهایی كه ممكن است همزمان تهدیدشان كند هم یك سختی‌ به سختی‌هایتان اضافه می‌كند، اما این سختی‌ها همان 5 سال اول است. حس خواهر و برادری یا خواهر و خواهری و... آنها هر روز بیشتر از قبل می‌شود. به هم اعتماد می‌كنند و فضای دوستی و محبت بینشان شكل می‌گیرد. به جای اینكه اسباب‌بازی‌های خودشان را بخواهند، ترجیح می‌دهند با هم بازی كنند و حتی اسباب‌بازی را با هم قسمت كنند. در همین محیط دو نفره، تعامل را می‌آموزند و روابط اجتماعی‌شان در‌آینده تقویت می‌شود.

 

3 سال و بالاتر

بعد از 3 سال خیالتان از بابت این رقابت‌هایی كه در مورد قبلی گفتیم راحت باشد چون دیگر از این اتفاق‌ها نمی‌افتد. یكی از ویژگی‌هایی كه این فاصله سنی برای كودك بزرگ‌تر دارد، ایجاد اعتمادبه‌نفس و مسوولیت‌پذیری است. بیشتر این بچه‌ها به این دلیل كه به مدت 3 سال یا بیشتر توجه شما را كسب كرده‌اند، الان به راحتی مستقل می‌شوند. از طرفی 2 یا 3سال استراحت به بدنتان هم این امكان را می‌دهد كه نیرویی جدید برای داشتن فرزند بعدی داشته باشید و به اصطلاح ریكاوری می‌شوید. همچنین فاصله زمانی 4 یا 5 سال به شما این امكان را می‌دهد كه به كارتان هم به راحتی بازگردید. - اگر در این مدت دست از كار كردن كشیده‌اید- چون اولین فرزندتان را می‌توانید با خیال آسوده روانه مدرسه كنید. با اینكه این مشكلات كم می‌شود اما از طرفی دوباره باید روزهای بی‌خوابی، پوشك عوض كردن و خواباندن نوزاد را تجربه كنید، كاری كه حداقل 3 سال پیش انجام داده‌اید. به هر حال اینكه داشتن فرزند دوم در هر فاصله سنی بیشتر به حالت‌های روانی و آمادگی ذهنی پدر و مادر ارتباط دارد. بهتر است سوال‌های زیر را از خودتان بپرسید تا ببینید سطح آمادگی‌تان در چه حدی است و بعد تصمیم بگیرید.

1. در حال حاضر چه احساسی دارید؟ احساس خستگی یا استرس دارید؟ آیا اگر این احساس را دارید فكر می‌كنید وقت و انرژی لازم برای اینكه فرزند جدیدی داشته باشید را دارید؟

2. آیا در توان خود می‌بینید كه حداقل به مدت 5 سال از دو كودك نگهداری كنید؟

3. چند سالتان است؟ اگر نزدیك 30 سال هستید و حتما فرزندی می‌خواهید باید بدانید تا حدود 35 سالگی این امكان به راحتی برایتان ایجاد می‌شود و بعد از آن احتمال خطرهای ناباروری وجود دارد.

4. آیا شما و همسرتان هر دو برای داشتن یك فرزند دیگر آمادگی دارید؟ یا یكی از طرفین تنها تمایل به انجام این كار دارد؟

5. آیا وقت كافی برای نگهداری از دو كودك را دارید؟ شرایط فعلی خود را با آینده مقایسه كنید و ببینید می‌توانید از عهده یك مسوولیت بزرگ برآیید؟

منبع:Parantdish

آمادگی روانی پدر ومادر شرط است

دكتر نسرین امیری، فوق‌تخصص روان‌پزشكی كودك و نوجوان،‌ عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌بهزیستی و توانبخشی

امروزه بایدها و نبایدهای زیادی در مورد اینكه فاصله سنی بین بچه‌ها چقدر باشد، مطرح می‌شود اما واقعیت این است كه برای بچه‌دار شدن، پیش از هر چیز آمادگی پدر و مادر مهم است بنابراین هر وقت خانم و آقایی می‌بینند از نظر روانی آمادگی داشتن فرزند دوم را دارند، بهترین زمان برای این كار است. 

فاصله سنی كم، حسادت: برخی صاحب‌نظران معتقدند اگر فاصله سنی بین دو فرزند بیش از 4-3 سال باشد، چون حس مالكیت كاملا در آنها شكل نگرفته، حسادت‌هایشان كمتر خواهد بود. بعد از 5 سال هم‌ چون اصل مالكیت كامل شده، باز هم حسادت چندان زیاد نخواهد بود ولی اختلاف سنی بین 3 تا 5 سال، معمولا پذیرش فرزند دوم را برای فرزند اول سخت خواهد بود و حسادت بین آنها خود را بیشتر بروز می‌‌دهد. نكته مهم این است كه به هر حال پذیرش خواهر یا برادر جدید برای فرزندان بزرگ‌تر سخت است ولی در دنیای واقعی، همه آدم‌ها حتی بچه‌ها، باید تجربه كنند كه همه‌چیز نمی‌تواند در انحصار آنها باشد و لازم است چیزهایی را با دیگران تقسیم كنند. 

آمادگی مادر هم شرط است: درست است كه حسادت یكی از معضلات بزرگ در روابط بین‌ خواهر و برادرهاست و برای پیشگیری از آن می‌توان به فاصله سنی آنها توجه كرد، اما برای داشتن فرزند دوم، مادر هم باید از نظر فیزیكی و جسمانی آمادگی داشته باشد تا مشكلات استخوانی و دندانی برای كودك ایجاد نشود. متاسفانه اگر این نكته در نظر گرفته نشود و بارداری‌های پشت‌سر هم اتفاق بیفتد، ممكن است كودك دوم دچار مشكل شود.

فاصله سنی زیاد، چند والد!: گاهی فاصله سنی زیاد بین بچه‌ها باعث می‌شود بچه بزرگ‌تر نقش والد بگیرد در حالی كه باید این حس و رفتار مدیریت شود. خیلی‌وقت‌ها می‌بینیم بچه‌های كوچك خانه كه اختلاف‌ سنی زیادی با خواهر یا برادر بزرگ‌ترشان دارند، در واقع دارای چند پدر و مادراند، یعنی خواهر و برادرهای بزرگ‌تر هم نقش والدی می‌گیرند!

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.