چگونه به سئوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟

سلامانه :کودکان از سن خیلی پایین در مورد مسائل جنسی کنجکاو هستند. به یاد داشته باشیم هنگامی که آنها از ما سوال‌های جنسی می‌پرسند به احتمال زیاد معنی‌اش این است که تا حد زیادی در این مورد آگاهی دارند پس نباید اطلاعات اشتباه به آنها بدهیم.

 

زندگی مثبت نوشت:درست است که نباید به آنها همه واقعیت را با جزییات گفت اما نباید هم به آنها دروغ گفت. مثلا درمورد کودکان خیلی کم‌سن، گفتن اینکه ما از خدا می‌خواهیم به ما یک بچه بدهد، خیلی بهتر از این است که بگوییم پدر و مادر با نفس کشیدن در کنار هم بچه‌دار می‌شوند یا بچه ها را لکلک ها می آورند! 

 

برای آموزش جنسی، بهترین زمان را که احساس می‌کنید فرزندتان آمادگی بیشتری برای آموزش دیدن دارد، انتخاب کنید.

پیش از صحبت با فرزندتان، با خود مرور کنید که در چه مواردی می‌خواهید صحبت کنید. تلاش کنید بهترین کلمات را که برای فرزندتان قابل‌فهم باشد، انتخاب کنید.حتی می‌توانید جلوی آینه تمرین کنید.

بهتر است با پدر و مادر‌هایی که فرزند هم‌سن شما دارند، مشورت کنید. ممکن است به دلیل تجربه مشترک، راهکار‌های مفیدی به شما بدهند. در انتخاب کلمات مناسب و قابل‌فهم هم تجربه دیگران گاهی بسیار سودمند است.

 

اگر در ضمن صحبت با فرزندتان به جایی رسیدید که احساس کردید نمی‌دانید چه توضیح مناسبی در پاسخ به سوال او بدهید، هیچ اشکالی ندارد. از او بخواهید سوالش را از یک فرد آگاه‌تر بپرسد (مانند پزشک خانوادگی یا مشاور مدرسه.)

 

به فرزندتان نشان دهید آمادگی و ظرفیت برقراری ارتباط دوستانه با او را دارید و با دقت به حرف‌ها و نگرانی‌هایش گوش می‌دهید. اگر می‌بینید از پرسیدن خجالت می‌کشد، خودتان شروع‌کننده صحبت باشید.

 

مطمئن شوید درجه کنجکاوی فرزندتان چقدر است. هیچ‌وقت در مورد چیزهایی که درباره‌شان کنجکاوی نشان نمی‌دهد، به او اطلاعات ندهید چون ممکن است آسیب‌رسان باشد. گاهی ضمن توضیح دادن، از او در مورد تمایلش به ادامه صحبت سوال کنید. اگر تمایل نشان نمی‌دهد، آموزش را به زمانی دیگری موكول كنید.

فقط در مورد خطر‌ها و بدی‌های رابطه جنسی توضیح ندهید. بخصوص نوجوانان باید یاد بگیرند که رابطه جنسی بخشی از زندگی است هرچند در عین حال اگر خارج از چارچوب شرع، قانون و اخلاق باشد می‌تواند عواقب ناخواسته‌ای مانند بیماری‌های مقاربتی و حتی به شکل معمول می?تواند بارداری ناخواسته به دنبال داشته باشد. آنها باید بیاموزند برقراری این رابطه را باید تا زمانی که از نظر احساسی و شناختی به پختگی لازم برای ازدواج برسند، به تعویق بیندازند.

 

در مورد تغییرات بدنی آنها در زمان بلوغ توضیح بدهید. در آخر به یاد داشته باشید که هرچه اطلاعات جنسی کودکان و نوجوانان درست‌تر باشد، احتمال بروز عواقب بد و پیش‌بینی نشده جنسی به مراتب کمتر می‌شود. آموزش جنسی، حق کودکان و نوجوانان است. 

 

رویکرد پرهیز که رابطه جنسی را تا زمان ازدواج به تعویق می‌اندازد، به هیچ‌وجه با آموزش جنسی نوجوانان در تعارض نیست. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.