۱۳ قدم تا پیشگیری از بیماری قلبی

۱۳ قدم تا پیشگیری از بیماری قلبی

سلامانه : پزشکان اعلام کرده اند کلسترل خون تان بالا است؟ باید رژیم غذایی و سبک زندگی تان را تغییر دهید تا کلسترل خون تان کاهش یابد و خطر ابتلا به بیماری قلبی منتفی شود. حتی اگر پزشکان داروی کاهش کلسترل خون تجویز کرده اند باید رژیم غذایی تان را تغییر دهید و فعالیت فیزیکی داشته باشید تا قلب و عروق بدن تان سالم بمانند.

 

به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، چند راه کار ساده به شما پیشنهاد می کنیم تا میزان کلسترل خون تان را در محدوده مجاز نگه دارید.


کلسترل؛ خوب یا بد؟
بدن شما به میزان اندکی کلسترل نیاز دارد. اما به احتمال زیاد رژیم غذایی شما کلسترول و چربی بیش از حد مجاز به بدن تان می رساند. کلسترول بد خون می تواند پلاک هایی در شریان های بدن ایجاد کند که منجر به بیماری قلبی می شوند. اما کلسترول خوب (HDL) می تواند کلسترول بد خون را از میان ببرد.اگر می خواهید کلسترول خوب خون تان را افزایش دهید از رژیم غذایی شروع کنید. 


کنترل پروتئین: از دست تان کمک بگیرید
اکثر شهروندان آمریکا در هر وعده مقدار زیادی پروتئین که بیشتر از مقدار مجاز است می خورند. این گونه رژیم غذایی به افزایش وزن و کلسترول بد خون کمک زیادی می کند. برای کنترل میزان پروتئین در هر وعده به اندازه کف دست و مشت تان ماهی، گوشت و میوه، سبزیجات، برنج و سیب زمینی بخورید.


غذاهایی برای سلامتی قلب
بشقاب تان را با میوه و سبزی پر کنید تا کلسترول بد خون تان کم شود. آنتی اکسیدان درون این مواد بسیار سودمند هستند. خوردن میوه و سبزی میزان استفاده از غذاهای چرب را به مقدار زیادی کاهش می دهد. خوردن میوه و سبزیجات فشار خون را کم می کند و از اضافه وزن جلوگیری می کند. غذاهای غنی شده با plant sterols)) مانند مارگارین، ماست و ... به کاهش فشار خون کمک می کنند.


سلامت قلب با خوردن ماهی
برای حفظ سلامت قلب باید دو روز در هفته ماهی خورد. ماهی به دلیل میزان اندک چربی اشباع شده و دارا بودن امگا 3 برای قلب بسیار مفید است. امگا3 به کاهش تری گلیسیرید خون کمک می کند.  خوردن ماهی فشار خون را کاهش می دهد و ایجاد پلاک در شریان های بدن را کند می کند.


آغاز روز با غلات سبوس دار
خوردن یک کاسه بلغور و غلات سبوس دار فواید بسیار دارد. فیبر و کربوهیدرات موجود در غلات سبب می شود ساعت ها احساس گرسنگی نکنید وچاق نشوید. همچنین غلات باعث کاهش کلسترول بد خون و وزن می شود.


سلامت قلب و عروق با آجیل 
مقدار کمی آجیل بهترین میان وعده است که علاوه بر کاهش کلسترول بد، کلسترول خوب را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده مصرف روزانه آجیل خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان زیادی کاهش می دهد.


روغن های غیر اشباع، حافظ قلب
ما به مقدار کمی چربی در رژیم غذایی مان احتیاج داریم. اما انتخاب چربی ها بسیار مهم است. بهترین انتخاب روغن زیتون و کانولا است. این روغن ها به کاهش LDL ( کلسترول بد ) و افزایش HDL ( کلسترول خوب ) خون کمک می کنند. روغن های اشباع شده مانند کره و  روغن خرما کلسترول بد خون را افزایش می دهند.


بیشتر لوبیا، کمتر سیب زمینی
انسان برای این که انرژی خود را تامین کند به کربوهیدرات نیاز دارد. برنج قهوه ای، اسپاگتی سبوس دار و لوبیا فیبر زیادی دارند. این مواد کلسترول خون را کاهش می دهند و ساعت ها شما را سیر نگه می دارند. کربوهیدرات ها مانند نان سفید، سیب زمینی، برنج سفید و شیرینی ها شکر فراوانی دارند که باعث اضافه وزن و بیماری های قلبی می شوند.


حرکت کن
روزانه 30 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون کمک می کند. فعالیت بدنی همچنین وزن شما را در حد ایده آل نگه می دارد و به باز شدن عروق گرفته کمک می کند.


پیاده روی
اگر ورزش نمی کنید و از رفتن به باشگاه ورزشی متنفرید روزانه 10 تا 30 دقیقه پیاده روی کنید. پیاده روی و حرکات ایروبیک بهترین روش برای حفظ سلامت عروق و قلب است. با این کار شما خطر بروز سکته مغزی و ابتلا به بیماری قلبی را به میزان زیادی کم می کنید.


حفظ سلامت قلب بدون ورزش
شما هم جزو افرادی هستید که از ورزش کردن بیزارید؟ پژوهشگران اعلام کرده اند می توانید با باغبانی کردن، حرکات موزون، بالا و پایین رفتن از پله ها و رسیدگی به کارهای خانه سلامت قلب تان را تضمین کنید.


فرار از اضطراب
اضطراب کلسترول خون و میزان تصلب شراین را افزایش می دهد. پس با استفاده از روش های صحیح  تمدد اعصاب، مدیتیشن و تنفس از میزان اضطراب بکاهید.   


اجرای توصیه های پزشکان 
کنترل میزان کلسترول خون پروسه ای بلند مدت است. با پزشک تان مرتب در تماس باشید و توصیه های او را در مورد رژیم غذایی، ورزش و مصرف دارو به دقت اجرا کنید تا میزان کلسترول خون تان کم و تندرستی تان تضمین شود. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.