خیالتان تخت! شیر توزیعی در مدارس سالم است

سلامانه :دبیر کمیته ملی شیر آموزش و پرورش، شیر توزیعی در مدارس را از سالم ترین شیرهای موجود برابر شاخص‌های استاندارد توصیف کرد که فاقد هرگونه موادافزودنی است.

 

به گزارش ایسنا، احمدی در چهارمین جلسه کمیته شیر که در سالن جلسات معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی برگزار شد، گزارش مبسوطی از چگونگی فرایند اطلاع رسانی، فراخوان مناقصه، عقد قرارداد با شرکت‌های لبنی، نظارت و کنترل، حمل و توزیع ارائه و اضافه کرد.

 

مسئول کمیته شیر وزارت آموزش و پرورش افزود: برابرگزارش‌های رسیده از بسیاری از استان‌ها شیر از 9 آذر ماه به صورت نمادین آغاز شده و بتدریج با اعلام آمادگی شرکت‌های لبنی، توزیع شیر سالم در کلیه مدارس ابتدایی و دوره اول متوسطه(راهنمایی) دولتی توزیع خواهد شد.

 

وی در پاسخ به سئوالی درباره تفاوت شیر پاستوریزه و استریل نیز افزود: در برخی نقاط گرمسیری و صعب العبور ناگزیر باید از شیر استریل استفاده گردد که این نوع شیر با توجه به بسته بندی خاص و فرایند تولید تقریبا صدتومان گرانتر از شیر پاستوریزه است و گرنه تفاوتی در کیفیت شیر وجود ندارد.

 

احمدی با اشاره به استقبال گسترده شرکت‌های لبنی از مشارکت در طرح توزیع شیر اضافه کرد: متاسفانه برخی شرکت‌های لبنی در استان‌ها مبالغی بیش از سقف برآورد شده مطالبه می کنند که قابل قبول نیست، لذا سعی داریم برای حل مشکل این گونه استان‌ها، شیر از استان‌های مجاور تهیه و توزیع گردد.

 

مسئول کمیته شیر وزارت آموزش و پرورش با شاره به کنترل و نظارت دستگاه‌های نظارتی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر کیفیت سلامت شیر از مبدا تا مقصد اضافه کرد: علاوه بر این به کمک آزمایشگاه‌های مجهز کنترل کیفیت، سلامت شیر از دامداری تا مدرسه بر اساس شاخص‌های استاندارد مورد بررسی و نظارت قرار می گیرد.

 

وی اضافه کرد: براساس دستورالعمل‌های صادره، استان‌ها مجاز به توزیع شیر طعم دار یا دارنده موارد افزودنی در مدارس نیستند و در صورت مشاهده تخلف محسوب شده و قابل پیگیری است.

 

احمدی با اشاره به نقش شیر در استحکام استخوان‌ها و تامین سلامت کودکان و نوجوانان و ارتقای فرهنگ مصرف شیر، افزود: تلاش می کنیم تا در صورت تامین اعتبار لازم تمامی دانش آموزان کشور تحت پوشش این طرح قرار گیرند.

 

یادآور می شود توزیع شیر در مدارس استان مازندران پس از انجام اقدامات قانونی از 16 آذر 92 آغاز شده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.