مردم مناطق كوهستانی نسبت به سلامت پوست خود حساس‌تر باشند

سلامانه :کارشناس بهداشت پرتوهای دانشگاه علوم پزشکی كهگیلویه و بویراحمد، تاكید كرد: لزوم مراقبت از پوست با استفاده از وسایل حفاظتی و ضدآفتاب، در مناطق كوهستانی كشور ضرورت بیشتری دارد.

 

علی مكارمی در گفت‌وگو باوب‌دا، افزود: كوه‌ها مانند آینه عمل می‌كنند و با انعكاس نور خورشید، سبب تماس جدی پوست با اشعه UV خورشید می‌شوند.

 

وی با بیان اینكه شرایط فرهنگی و اقلیمی كهگیلویه و بویراحمد نیز در بی‌توجهی به سلامت پوست موثر است، اظهار كرد: فعالیت در مشاغلی مانند كشاورزی و باغبانی كه در مناطق كوهستانی كشور رایج است، موجب تماس طولانی‌مدت با اشعه خورشید شده و لزوم توجه به حفاظت از پوست را ضروری می‌سازد.

 

اثرگذاری بیشتر اشعه UV خورشید در مناطق كوهستانی

 

کارشناس بهداشت پرتوهای دانشگاه علوم پزشکی كهگیلویه و بویراحمد هم‌چنین ارتفاع زیاد مناطق كوهستانی را یكی دیگر از دلایل ضرورت توجه به سلامت پوست عنوان كرد و گفت: در ارتفاعات بالاتر، جو رقیق‌تر شده و شدت اثرگذاری اشعه UV خورشید نیز افزایش می‌یابد.

 

تماس مستقیم بیش از 20 دقیقه با خورشید ممنوع!

مكارمی تاكید كرد: تماس بیش از 15 تا 20 دقیقه با نور خورشید به صورت مستقیم، موجب تاثیرگذاری منفی بر سلامت پوست می‌شود.

 

این كارشناس بهداشت پرتوها به ساكنان مناطق كوهستانی، توصیه كرد: برای سلامت پوست خود اهمیت وی‍ژه‌ای قایل شوید و استفاده از وسایل حفاظتی مانند كلاه، عینك، دستكش و البته مهم‌ترین مساله یعنی ضدآفتاب را فراموش نكنید.

 

تاثیر اشعه آفتاب در فصل سرما را دست کم نگیرید
وی تصریح كرد: عوارض ناشی از اشعه ماورای بنفش در فصل سرما کمتر از تابستان نیست و جذب بیش از حد آن حتی می‌تواند موجب بروز تاول روی پوست شود.

 

مكارمی افزود: تفکر اشتباه مردم در مورد اشعه uv در فصل پاییز و زمستان موجب می‌شود عده‌ای فكر می‌كنند چون نور آفتاب به صورت مستقیم نمی‌تابد، اشعه فرابنفش هم وجود ندارد، اما حتی سایه هم فقط می‌تواند تا 50 درصد از اشعه UV جلوگیری کند .

 

وی اظهار کرد: این اشتباه باعث شده تا شایع‌ترین فصل‌هایی كه مردم در مواجهه بیش از حد با اشعه خورشید قرار می‌گیرند، پاییز و زمستان باشد. 

 

مکارمی با بیان اینکه اشعه UV آفتاب در فصل سرما هم مانند بهار و تابستان برای پوست‌ زیا‌نبار است، ادامه داد: در فصل پاییز و زمستان بسیاری از افراد بدون استفاده از كرم ضدآفتاب یا کلاه لبه‌دار و عینک، برای گرم کردن بدن خود ساعت‌ها در معرض مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند و دچار صدمات مختلف پوستی ناشی از آفتاب می‌شوند.

 

این کارشناس بهداشت پرتوها خاطرنشان کرد: در فصل سرما نیز باید مانند بهار و تابستان از كرم‌های ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده شود، هم‌چنین بهتر است 20 دقیقه قبل از خروج از منزل، ضدآفتاب را به نواحی در معرض نور خورشید مانند صورت، گوش، پشت دست و گردن بزنید و هر سه ساعت آن را تمدید كنید.

 

وی تاکید کرد: گرم کردن ناگهانی بدن در فصل سرما موجب تخریب بافت پوستی شده و باید از این کار خودداری شود.

 

کارشناس بهداشت پرتوهای دانشگاه علوم پزشکی كهگیلویه و بویراحمد، یادآور شد: سلامت پوست علاوه بر اصول زیبایی، به مسایلی مانند پیشگیری از ابتلا به سرطان نیز مربوط می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.