نام نویسی انتخابات نظام پزشکی آغاز شد

نام نویسی انتخابات نظام پزشکی آغاز شد

به گزارش  ایرنا، یحسن امامی رضویی روز سه شنبه در نشست خبری انتخابات ششمین دوره نظام پزشکی افزود: این انتخابات چهارم اسفندماه در 192 شهرستان واجد شرایط برگزار می شود.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود مشارکت در این انتخابات نسبت به دوره گذشته 30 درصد افزایش یابد.

امامی رضوی تاکید کرد: بررسی و تایید صلاحیت و رسیدگی به اعتراضات طی دو ماه بعد از برگزاری انتخابات انجام می شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: در این انتخابات پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، ماماها و کارشناسان علوم آزمایشگاهی و پروانه دار می توانند شرکت کنند.

امامی رضوی ادامه داد: محل نام نویسی نامزدها در شهر تهران در موزه علوم پزشکی واقع در خیابان 16 کارگر شمالی است.

وی اضافه کرد: برگزاری انتخابات نظام پزشکی در شهر تهران به عهده دانشگاه علوم پزشکی تهران، در شهرستان های استان تهران و اسلامشهر به عهده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سایر شهرستان ها به عهده هیات اجرایی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی آن منطقه است.

امامی رضوی تاکید کرد: انتخابات نظام پرشکی در استان تهران به غیر از شهر تهران در اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، رباط کریم، دماوند، شهریار و ورامین برگزار می شود.

وی اضافه کرد: طبق قانون مسوولیت اجرایی انتخابات نظام پزشکی باوزارت بهداشت،درمان و اموزش پزشکی است اما این قانون تصریح می کند اگر رئیس نظام پزشکی تهران نامزد انتخابات نباشد، می تواند در تهران برگزار کننده انتخابات باشد.

معاون درمان وزیر بهداشت یادآور شد: ترکیب آرا در انتخابات در شهرهای مختلف متفاوت است، در تهران پزشکان 10 نفر، کارشناسان علوم آزمایشگاهی، کارشناسان پروانه دار و ماماها هر کدام یک نفر و داندانپزشکان و داروسازان نیز هر کدام دو نفر می توانند انتخاب کنند.

امامی رضوی اضافه کرد: در بین جوامع صنفی تخصصی، نظام پزشکی بیشتری شرکت کننده در این انتخابات را دارد.

به گفته وی 109 هزارپزشک،25 هزار داندانپزشک،چهارهزار کارشناس امور آزمایشگاهی ، 17 هزار داروساز، 32 هزار ماما و 15 هزارمتخصص پروانه دار می توانند در این انتخابات شرکت کنند و به همین مقدار نیز برگه آرا منتشر شده است.

امامی رضوی، اضافه کرد:شرایط آسانی برای شرکت در انتخابات نظام پزشکی مانند، داشتن کارت نظام پزشکی، تابعیت ایرانی، شهرت خوب اجتماعی و شغلی، نداشتن فساد اخلاقی و مالی و پایبند بودن به مسایل دینی و قانونی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: ملاک پرونده های تخلفات پزشکی نیز محرومیت است چرا که اغلب پزشکان دارای شکایت هایی هستند که اگر مجازات آن ها دیه باشد می توانند در انتخابات شرکت کنند اما محرومیت از کار پزشکی به معنای عدم صلاحیت در نام نویسی و شرکت در این انتخابات خواهد بود.

امامی رضوی اضافه کرد:عموم شرکت کنندگان در این انتخابات با دید صنفی شرکت می کنند و مسایل سیاسی تاثیری در نتایج انتخابات ندارد.

به گفته وی، شرکت کنندگان معمولا به افرادی که وابسته به نظام بوده و افراد برجسته پزشکی رای می دهند.

وی تصریح کرد:عده ای برای آوردن رای بیشتر در انتخابات از برنامه پزشک خانواده انتقاد می کنند.

امامی رضوی گفت : ارتباط این وزارتخانه با نظام پزشکی طی چند سال گذشته در بهترین وضعیت بوده و عملکرد نظام پزشکی نسبت به قبل فعال تر بوده اما نمره بالایی به عملکرد آنان نمی دهیم چون برخی از همکاریها به نتیجه نرسید،ما نمره 16 به نظام پزشکی می دهیم.
 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.