آرتریت روماتوئید شایع‌ترین بیماری روماتولوژی در دختران

سلامانه :فوق تخصص روماتولوژی کودکان گفت: شایع‌ترین بیماری روماتولوژی، آرتریت روماتوئید است که بیشتر دختران را درگیر می‌کند و درگیری چشمی را نیز به دنبال دارد. راه تشخیص آن در ۹۰ درصد تشخیص بالینی است.

 
به گزارش فارس، رضا شیاری فوق تخصص روماتولوژی کودکان و دبیر اجرایی نهمین کنگره اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان در جمع خبرنگاران گفت: بیماری‌های روماتیسمی یکی از علل شایع معلولیت و اختلالات بینایی در کودکان محسوب می‌شود و برای داشتن یک جامعه سالم باید کودکان روماتیسمی زودتر شناخته شوند و درمان مناسب برای آنان اتخاذ شود.

فوق تخصص روماتولوژی کودکان علائم عمومی بیماری روماتیسمی را مثل سایر بیماری‌ها عنوان کرد و افزود: تب، آفت دهانی، اسهال، بثورات پوستی، درد مفاصل، درد عضله، ورم مفاصل، عدم وزن‌گیری و اختلالات رشدی از جمله این علائم است.

شیاری افزود: اگر این علائم طولانی مدت باشند و به صورت عود‌کننده تکرار شوند باید به بیماری روماتیسمی ظن قوی کرد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: اگر کودکی خشکی صبحگاهی داشت باید به بیماری روماتیسمی در او شک کرد.

وی خشکی صبحگاهی را اینگونه عنوان کرد: وقتی کودک از خواب بیدار می‌شود یک ساعت طول بکشد که از رختخواب جدا شود و بعد از راه افتادن احساس لنگیدن داشته باشد یا خشک راه برود، دچار این عارضه است.

فوق تخصص روماتولوژی کودکان توضیح داد: خشکی‌هایی که بعد از استراحت ایجاد می‌شود و با فعالیت بهتر می‌شود جزو علایم بیماری‌های روماتیسمی است.

شیاری در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر علت بیماری روماتیسم گفت: هنوز علت آن ناشناخته است اما می‌توان گفت یک عامل ژنتیکی مهم به اضافه عامل محیطی مشتعل‌کننده مثل عفونت و گاهی استرس در ایجاد آن نقش دارند.

وی گفت: بیماری‌های روماتیسمی التهاب در پوست، چشم، مفصل، گوارش و غیره را به دنبال دارد و حتی می‌تواند دستگاه تنفسی، دستگاه عصبی و دستگاه تناسلی و ... را درگیر کند.

وی شایع‌ترین بیماری روماتولوژی در ایران را آرتریت روماتوئید جوانان و کودکان عنوان کرد و گفت: این بیماری بیشتر در دختران دیده شده و شانس درگیری چشمی نیز در آن وجود دارد.

وی راه تشخیص این بیماری را در کودکان به میزان 90 درصد تشخیص بالینی عنوان کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.