کاهش پستانداران بومی استوا

سلامانه :برنامه نظارتی «شبکه ارزیابی و نظارت بر اکولوژی مناطق استوایی» (TEAM) تاکنون 1.5 میلیون تصویر از دوربین‌های نصب‌شده در 14 کشور نواحی حاره‌ای به ثبت رسانده که اطلاعات آنها نشان از کاهش سریع جمعیت پستانداران در این منطقه دارد.

به گزارش ایسنا ، در این تصاویر 275 گونه جانوری در 17 منطقه حفاظت‌ شده بررسی‌ شده‌اند.

«پیتر سلایمن»، دبیرکل سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (CI) می‌گوید: تا پیش از این در بحث محیط زیست، فن‌آوری و سنجش به طور چشمگیر فراموش شده بود. امروزه به لطف ورود فن‌آوری‌های جدید به این بخش، کاری را که تیمی از متخصصان و محققان هفته‌ها و ماه‌ها زمان لازم بود تا آن را انجام دهند اکنون توسط یک نفر طی چند ساعت قابل انجام است. اکنون شاخص تصویری حیات وحش حاکی از یافته‌های جدیدی است.

بنا بر اعلام این برنامه از مجموع 275 گونه جانوری مطالعه شده 60 گونه یعنی بیش از یک پنجم آنها بررسی شده‌اند که نتایج حاصل حاکی از کاهش جمعیت آنهاست. این یافته‌ها زنگ خطری جدی را به صدا درآورده چرا که این اتفاق در مناطق حفاظت شده در حال رخ دادن است. علاوه بر این اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد که جمعیت گونه‌هایی که تصور می‌شد تحت حفاظت قرار دارند در واقع رو به کاهش است. جمعیت این گونه‌ها در مناطق حفاظت شده کشورهای نواحی استوایی نظیر اندونزی، مالزی، اکوادور، جمهوری کنگو و تانزانیا رو به کاهش است. جالب اینکه تمامی این حیوانات در حال حاضر در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) جزو گونه‌هایی هستند که کمترین نگرانی در مورد انقراض نسل آنها وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اینترنتی ای‌ان‌ان، «جورج آهومادا»، مدیر برنامه «TEAM» می‌گوید: تا پیش از بررسی اخیر تصور می‌کردیم تعداد این پستانداران زیاد است و در وضعیت مطلوبی هستند.

ارزیابی‌ها همچنین حاکی از کاهش شمار گونه‌های پستانداران در معرض خطر نیز هست. به عنوان مثال جمعیت خرس‌های آفتابی با نام علمی Helarctos malayanus که به عنوان گونه‌های آسیب‌پذیر شناخته می‌شود رو به کاهش است.

فعالان محیط زیست امیدوارند با استفاده از اطلاعات دست اول وضعیت حفاظت از این جانوران بهبود یابد.

سلایمن افزود: بدون ارزیابی نمی‌توان از جانوران حفاظت کرد. به همین دلیل سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (CI) تمرکز خود را روی سرعت بخشیدن به تحقیقات و به دست آوردن اطلاعات مناسب و کافی برای حصول اطمینان از اجرای بهتر فعالیت‌های حفاظتی از منابع طبیعی قرار داده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.