برای بچه‌ها تبلت بخریم یا نخریم؟

سلامانه :چند وقت پیش سری به خانه یکی از اقوام در یکی از دهات‌ کشور زدیم. وقتی رسیدیم پسرم سر از پا نمی‌شناخت. انگار از زندان آزاد شده بود. دور باغچه می‌دوید و به مرغ‌ها غذا می‌داد.

 داشتم خدا را شکر می‌کردم که این آب و هوا و فضای باز، تقاضای موبایل و تبلت خواستن فرزندم را از یادش برده که ناگهان پسر 2 ساله یکی از اقوام تلفن‌همراه به دست و در حال بازی وارد اتاق شد و پشت سرش بچه‌های دیگر هم آمدند و نشستند و سر همگی روی تلفن‌همراه‌ها خم شد. تازه فهمیدم در این کنج دور افتاده هم تکنولوژی دست بردار نیست.

این موضوع بهانه‌ای شد تا در مورد درست یا نادرست‌بودن تبلت خریدن برای بچه‌ها و به‌طور کلی پرداختن به بازی‌های رایانه‌ای با دکتر نسرین امیری، فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان، در «فرزندپروری» این هفته «سلامت»، گفت‌وگو کنیم.

 

در عصری زندگی می‌كنیم که تكنولوژی مدام پیشرفت می‌کند. اول رایانه‌های قدیمی به بازار آمد، بعد لپ‌تاپ و تبلت‌ها. خریدن این وسایل را برای بچه‌ها مناسب می‌دانید؟

ببینید،‌تمام این وسایل فضاهای مجازی ایجاد می‌كنند و باعث می‌شوند كودكان از بازی‌های فیزیكی در فضای واقعی وارد بازی در فضاهای مجازی شوند. مسلما اگر دورشدن از فضاهای واقعی مدیریت‌شده نباشد، می‌تواند مساله‌ساز شود اما غیر از مشكلات مربوط به بازی‌های رایانه‌ای مشكل اصلی در مورد تبلت‌ها ارزش‌گذاری کاذب ا‌ست؛ یعنی بچه‌ها به خاطر داشتن این تکنولوژی به هم پز می‌دهند و احساس برتری می‌كنند.

سلامت: این مساله وجود دارد اما چه کنیم؟

باید به ساختار ارزشی‌ای که خودمان در جامعه ایجاد می‌کنیم توجه کنیم. بهترین كار این است که اولا بازی‌های كودكان را مدیریت كنیم و بعد به آنها گوشزد كنیم تبلت نیاز نیست و ارزش محسوب نمی‌شود. تبلت داشتن نشانه باسوادتر بودن، باشعورتر بودن یا مدرن‌تر و خوشحال‌تر بودن نیست. پس نباید به خاطر داشتن آن احساس غرور کنند و به دیگر بچه‌ها پز بدهند!

بهتر نیست اصلا تبلت نخریم؟

نه، دنیای بچه‌های ما تغییر كرده. باید مساله را از این زاویه ببینیم این امور نابهنجار نیستند.

منظورتان چیست؟

یعنی اكثر افراد جامعه از آن بهره‌مند هستند. مثالی می‌زنم؛ شاید داشتن اتومبیل برای هر خانواده نیاز نباشد اما نرم جامعه است. در مورد بازی‌های رایانه‌ای برای كودكان هم این موضوع صدق می‌كند.

اگر توانایی خرید تبلت یا تکنولوژی‌های جدید را نداشته باشیم چه؟

در مورد تكنولوژی باید تلاش كنیم هم كودكمان احساس نیاز كاذب نكند هم به او در رسیدن به ارزش‌های واقعی کمک کنیم تا از بچه‌های دیگر كم نیاورد. باید با کودکمان صحبت کنیم و به او بفهمانیم تبلت نیاز کاذب است. ما بدون آب می‌میریم اما بدون تبلت نه. ممکن است بگوید بدون تبلت احساس غمگینی می‌کنم. جواب این است که اشکالی ندارد. باید با احساسات منفی کنار آمد. قرار نیست همیشه احساس شادی کنیم. در عوض باید کمکش کنیم به روش‌های دیگر در درس، ورزش و... پیشرفت کند.

 اگر فرزندمان تبلت داشته باشد، برای او چه بازی‌هایی انتخاب کنیم که آسیب‌رسان نباشد؟

بازی‌هایی مناسب هستند كه كودك را دچار خشونت‌های بازی‌های رایانه‌ای نکنند. وسایلی مانند تبلت و لپ‌تاپ می‌توانند جنبه‌های آموزشی نیز داشته‌باشند و می‌توان از بازی‌های آموزشی هم كمك گرفت. نکته مهم این است که برای استفاده از تبلت برای كودكان قوانینی تعیین كنیم. مشكل جامعه ما این است كه قبل از آنكه فرهنگ استفاده از وسیله‌ای را داشته باشیم آن وسیله‌ در جامعه ما زیاد می‌شود. كودك در فضای مجازی نباید بیش از یك ساعت بازی كند حتی اگر بازی آموزشی داریم.

ارسال برای یک دوست
۲ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.