گفتگوی سلامانه با دکتر جنیدی جعفری، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان:

خطرات تبدیل شدن داروخانه‌ها به بنگاه‌های اقتصادی

خطرات تبدیل شدن داروخانه‌ها به بنگاه‌های اقتصادی

سلامانه :عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با بیان این که بحث اجاره‏ای و زنجیره‏ای شدن را از چند منظر می‏توانیم مورد بررسی قرار دهیم، معتقد است:« اگر بخواهیم از دیدگاه قانونی به آن نگاه کنیم، قانون‏گذار در آئین‏نامه‏های مصوب وزارت بهداشت، طبق نسخ صریح، واگذاری موسسات پزشکی را خلاف قانون دانسته و در صورتی‏که مشخص شود موسس یک مکان پزشکی محل فعالیت خود را به غیر واگذار کرده و کمیسیون‏های نظارتی مربوطه از این موضوع بی اطلاع باشند، طبعا تبعات قانونی خواهد داشت.»


دکتر شهاب الدین جنیدی جعفری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، تصریح می‌کند:« در کل دنیا، داروخانه‏های زنجیره‏ای وجود دارند و هماهنگی منسجمی بین مراجع ذیصلاح، قانون‏گذاران، انجمن داروسازی، شرکت‏ها و تعاونی‏های کشورها دیده می‏شود. آنها به دنبال کاهش هزینه‏های خود و دسترسی بهتر مردم به دارو هستند و مدیریت دقیق و کاملی، با اشراف به کل مجموعه تحت نظارتشان دارند.»

 
وی در ادامه می‏گوید:« ولی متاسفانه آنچه که در ایران اتفاق می‏افتد با سیستمی که در کل دنیا در رابطه با داروخانه‏های زنجیره‏ای وجود دارد، کاملا متفاوت است. در کشور ما این موضوع فقط به شکل کلامی است و هیچ مصوبه تصویب شده‏ای در قانون دیده نمی‏شود و این کار توسط افراد غیر داروساز انجام می‏شود. به نظر می‏رسد از این طریق، سرمایه و نقدینگی سرمایه‏گذار اثربخشی مطلوب‏تری دارد.»

 
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به این که با افزایش قدرت سرمایه‏گذار در داروخانه‏ها، با کاهش اثرگذاری مسول فنی مواجه خواهیم شد، خاطرنشان می‏کند:« در این حالت عملا داروخانه‏ها به یک بنگاه اقتصادی صرف مبدل می شوند. به طوری که با کم شدن پتانسیل کاری، دیگر دکتران داروساز ما حضور پررنگی در داروخانه‏ها نخواهند داشت. مورد دیگر رقابت‏های ناسالم و نابرابری است که در این مجموعه‏ها اتفاق می‏افتد. چون نقدینگی در این مجموعه‏ها بسیار بالاست و از توان خرید بالاتری برخوردارند در نتیجه از پیشنهادات بهتری استفاده کرده و می‏توانند در اقتصاد و خرید و فروش دارو تاثیر گذار باشند و این نکته مثبتی محسوب نشده و نگران‏کننده است.»


به گفته دکتر جنیدی این که چرا همکاران داروساز ما داروخانه‏هایشان را واگذار کرده یا قصد واگذاری آن‏ها را دارند، به دلیل از بین رفتن ساز و کار اقتصادی نامناسب و سوددهی اندک آن است و برای ارتزاق معمول خود داروخانه را واگذار می‏کنند تا بتوانند اندک حقوق و مبلغی را از آن دریافت کنند.


وی در پایان می‏افزاید:« پرسشی که مطرح می‏شود این است که چرا دکتران داروساز ما به عنوان مسول فنی و موسس داروخانه‏ها از نگهداری و مدیریت داروخانه‏هایشان عاجز شده‏اند؟ آیا اگر شرایط اقتصادی و سود دارو و عرضه داروهای سرپایی و سود و زیان ناشی از فروش محصولات بهبود یابد و رضایت همکاران ما کسب شود باز هم داروخانه‏ها را واگذار خواهند کرد؟»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.