مشکلات اقتصادی آزمایشگاه‌ها را به تعطیلی کشانده است

مشکلات اقتصادی آزمایشگاه‌ها را به تعطیلی کشانده است

رییس جامعه علمی آزمایشگاهیان با اشاره به این که مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت تجهیزات برخی آزمایشگاه‌های تشخیص طبی را به تعطیلی کشانده است،‌ از عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر نیز انتقاد و عنوان کرد: سازمان تامین اجتماعی از خرداد ماه در تهران تاکنون هیچ گونه پرداختی به آزمایشگاه‌ها نداشته است.

دکتر محمد وجگانی با اشاره به برگزاری «پنجمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین» از تاریخ 26 تا 29 دی ماه در تهران بر ضرورت تعامل میان آزمایشگاه و بالین تاکید کرد و گفت: عرصه خدمات پاراکلینیک و تشخیصی به عنوان عرصه‌ای مهم برای پزشکان مطرح است.

وی افزود: ارتباط میان پزشک و آزمایشگاه در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. به همین خاطر تلاش شده با برگزاری گردهمایی‌های آموزشی بتوانیم این گفتمان را صمیمی‌تر برقرار کرده و این تعامل را قوت ببخشیم.

رییس جامعه علمی آزمایشگاهیان اضافه کرد: تلاش می‌کنیم این کنگره به صورت سالانه و با کیفیت بهتری برگزار شود و به ارتقای سطح علمی متخصصان علوم آزمایشگاهی بیانجامد.

وجگانی با اشاره به سه محور اساسی این کنگره مبنی بر مباحث علمی، مباحث مدیریتی و جاری آزمایشگاه‌ها و ارائه نتایج تحقیقات پژوهشگران گفت: اولین جشنواره دانشجویی نیز به منظور ارج نهادن و تشویق دانشجویان برگزیده در زمینه‌های مختلف علمی و فرهنگی در کنار کنگره برپا می‌شود. به این منظور دانشجویان در پنج گروه کارشناسی علوم آزمایشگاهی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی علوم پایه پزشکی و آزمایشگاهی،‌ دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی و دستیاری بالینی، مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

رییس جامعه علمی آزمایشگاهیان ایران در ادامه به گوشه‌ای از مشکلات مبتلا به جامعه آزمایشگاهیان اشاره و تاکید کرد: وزارت بهداشت باید قدم‌های اساسی در عرصه آموزش علوم آزمایشگاهی بردارد. حیطه آموزش دچار چالش جدی است و با تنگناهای بیماری روبرو است.

وی افزود:‌ فعالیت دانشجویان در بیمارستان‌ها وضعیت مطلوبی ندارد و دچار اشکال است.


وجگانی با بیان اینکه در مجموع حدود پنج هزار آزمایشگاه تشخیص طبی در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، گفت: بخش عمده‌ای از این آزمایشگاه‌ها به صورت خصوصی اداره می‌شوند.

رییس جامعه علمی آزمایشگاه ایران افزود: این آزمایشگاه‌ها از لحاظ کمبود مسئول فنی در وضعیت بحرانی قرار دارند.

وجگانی درباره مشکلات اقتصادی آزمایشگاه‌ها توضیح داد: آزمایشگاه جزو معدود عرصه‌های خدمات پزشکی است که همه چیز در آن روشن است. اما متاسفانه اقتصاد آزمایشگاه‌ها در این میان گم شده است و با وجود افزایش حدود سه برابری یک کیت تشخیصی از آزمایشگاه می‌خواهند با تعرفه‌های مصوب کار کند. حال باید پرسید مسئول آزمایشگاه چگونه باید این تفاوت قیمت را جبران کند؟

رییس جامعه علمی آزمایشگاه ایران از عملکرد بیمه‌ها نیز انتقاد کرد و گفت: به عنوان مثال سازمان تامین اجتماعی تاخیر در پرداخت دارد و از خردادماه تاکنون هیچ گونه پرداختی به آزمایشگاه‌ها در تهران نداشته است.

بر اساس این گزارش پنجمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین از تاریخ 26 تا 29 دی ماه سال جاری در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.