بیماری بیشتر با برخی داروهای وارداتی ضدسرطان

سلامانه :رییس داروخانه 13 آبان تهران گفت: به داروهای وارداتی جدید ضدسرطان در کشور اطمینان لازم را نداریم.

خیرالله غلامی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان بیماری زایی برخی داروهای وارداتی ضدسرطان، افزود: برخی کشورهایی که اخیرا از آنها دارو وارد می کنیم، برگه شرح عوارض دارو را ندارند.

نماینده داروسازان در نظام پزشکی تاکید کرد: تا ناگزیر نشویم، دارو را از این کشورها وارد داروخانه نمی کنیم و به کارکنان خود توصیه کردیم برای جابجایی داروها از دستکش و ماسک استفاده کنند.

غلامی اضافه کرد: تا هشت ماه گذشته بیش از 90 درصد داروهای وارداتی ضدسرطان از کشورهای شمال غرب اروپا وارد می شد که از کیفیت این داروهای وارداتی اطمینان داشتیم. 

وی ادامه داد: شرکت تولید کننده دارو در کشور خود عوارضی را که گزارش شده، جمع آوری می کند و به وزارت بهداشت ارائه می دهد، ولی از آنجا که داروی بدون عارضه نداریم، هنگام درخواست برگه از شرکت داروساز ، آن شرکت اعلام می کند که دارو هیچ عارضه ای ندارد که چنین چیزی ناممکن است. 

غلامی افزود: داروهای وارداتی از کشورهایی که ادعای بدون عارضه بودن آنها را دارند، در بازار وجود دارد و به مردم هم فروخته می شود. 

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران درمورد تولید این داروها در داخل کشور، گفت: هنوز در داخل داروهای ضدسرطان تولید نکرده ایم، ولی شرکت سبحان دارو در حال تجهیز برای تولید این داروها ست. 

وی با بیان نظارت و کارشناسی روی تولیدات داخلی، افزود: خیلی وقت ها داروهای ساخت داخل بهتر از خیلی از کشورها است. 

وی با اشاره به اینکه نباید انگشت تقصیر به سمت کسی یا نهادی گرفته شود، گفت: باید به دنبال راهکارهای خوب و عملی برای بهتر کردن شرایط در آینده باشیم. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.