مصرف شبانه قهوه عامل اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن

سلامانه : طبق تحقیقات اخیر پژوهشگران، مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین در ساعات پایانی روز موجب اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن می شود.

به گزارش مهر، پژوهشگران در این مطالعات به سرپرستی دانشگاه بولدر کلرادو آمریکا و با همکاری دانشگاه کمبریج انگلستان برای نخستین بار به تاثیر و نقش کافئین در ایجاد اختلال در ساعت داخلی بدن انسان پی بردند.


این تیم پژوهشی در مطالعات خود توانستند به روشنی اثبات کنند که مصرف یک فنجان اسپرسو در فاصله زمانی سه ساعت پیش از خواب، می تواند ساعت بیولوژیکی بدن را که بر اساس زمان بندی ۲۴ ساعته تنظیم شده است، به اشتباه انداخته و تاخیری برابر با ۴۰ دقیقه در ساعت طبیعی به خواب رفتن ایجاد کند.


در همین زمینه «کنث رایت»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «در این مطالعات برای نخستین بار به نقش مخرب کافئین در کارکرد ساعت داخلی بدن اشاره شده و این موضوع با توجه به فراگیر بودن مصرف قهوه و نوشیدنی های کافئین دار در سراسر جهان قابل توجه است.»


وی در ادامه توضیحات خود افزود: «البته شناسائی این موضوع می تواند فوایدی هم داشته باشد، برای نمونه کسانی که بنا به دلایلی باید ساعاتی بیشتر بیدار مانده یا افرادی که به دلیل انجام سفرهای طولانی به مناطقی می روند که ساعت محلی آن مناطق جلوتر از محل اقامت انهاست، می توانند از این خاصیت کافئین استفاده کنند.»


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.