آمار مصرف الکل؛ کاهش یا افزایش؟

سلامانه :بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی سازمان پزشكی قانونی، در سال گذشته 93 نفر بر اثر مصرف الكل در كشور جان خود را از دست داده‌اند. از فوتی‌های ناشی از مصرف الكل در سال گذشته، 86 نفر مرد و 7 نفر زن بودند. سازمان پزشكی قانونی آمار مرگ‌ومیر بر اثر مصرف الكل را در تهران با 18 مورد فوتی صدرنشین سایر شهرها می‌داند....

هفته نامه سلامت نوشت:

آمار منتشرشده از سوی سازمان پزشكی قانونی نشان می‌دهد كه استان تهران بیش از هر استان دیگری درگیر این ناهنجاری اجتماعی است. دکتر باقر لاریجانی رییس شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت نیز چندی پیش در رابطه با مصرف الكل در كشور به‌خصوص تهران گفته بود: «گزارش‌های به‌دست‌آمده حاكی از این واقعیت تلخ است كه متاسفانه رواج مصرف الکل در مناطق جنوبی تهران بیش از همیشه شده و این مساله بسیار نگران‌كننده است. باید به صورت جدی وارد این عرصه شویم زیرا نمی‌توان در خصوص فروش این‌گونه مواد که در حال حاضر در برخی از فروشگاه‌ها هم انجام می‌شود بی‌تفاوت بود.» مدیركل سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت نیز درباره نبود آمار دقیق و اطلاعات ناكافی از افراد معتاد به الكل اظهار نارضایتی كرد و گفت آمار و اطلاعات راجع به اعتیاد به الکل در کشور کم است و باید تولیت‌مان را در حوزه پیشگیری و درمان این معتادان بیشتر کنیم. بنا به گفته‌های دكتر عباسعلی ناصحی در حال حاضر، 2 میلیون معتاد در کشور وجود دارد كه بخشی از آنها به مصرف الکل معتاد هستند.

 

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس هشتم شورای اسلامی، مهم‌ترین عامل در گرایش افراد به الكل یا مواد مخدر و به‌طور كلی ناهنجاری‌های اجتماعی را بیكاری می‌داند. جواد آرین‌منش درباره علل گرایش جوانان به مشروبات الكلی در گفت‌وگو با خبرنگار هفته‌نامه «سلامت» می‌گوید: «عوامل بسیار متعددی در گرایش نوجوانان به ناهنجاری‌های اجتماعی دخالت می‌كنند. عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراوانی دست به دست هم می‌دهند و فرد را به سوی ناهنجاری و كج‌اخلاقی می‌كشانند.» نماینده مردم مشهد در مجلس هشتم با بیان این مطلب كه برنامه‌ریزی از سوی دولت بهترین اقدام برای مبارزه با پدیده اعتیاد خواهد بود، خاطرنشان كرد: «هر ساله بودجه اعتباری برای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان اختصاص داده می‌شود. در سال 91 نیز رقم قابل‌ملاحظه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است اما این اقدام به‌تنهایی كافی نیست.» آرین‌منش معتقد است اینكه ما مرتب در گوش نوجوانان و جوانان بخوانیم كه مصرف مشروبات الكلی ضرر دارد و هیچ اقدامی برای پركردن اوقات فراغت یا اشتغال آنها نكنیم، حرفی عبث و بیهوده خواهد بود. بنا به گفته این عضو كمیسیون فرهنگی مجلس باید دولت با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند، شرایط اشتغال، اوقات فراغت نوجوانان و جوانان و داشتن یك زندگی مطلوب فراهم كند در غیر این‌صورت شنیدن آمار افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی امری عادی است و روزبه‌روز هم بیشتر خواهد شد.» 

 

اینكه بگوییم بیكاری باعث مصرف الكل می‌شود، سطحی‌نگری است

دكتر سیدمهدی صابری، رییس هیات معاینات روان‌پزشكی قانونی سال‌های سال است كه درمان روی افراد با ناهنجاری‌های گوناگون را برعهده دارد. الكلی‌ها و معتادان به موادمخدر را به خوبی می‌شناسد و روی موادمخدر و همچنین مشروبات الكلی و جرائم وابسته به آن مطالعه‌ها و تحقیق‌های فراوانی انجام داده است. وی در پاسخ به این سوال كه آیا بیكاری می‌تواند عامل مهمی در مصرف الكل باشد با صراحت پاسخ می‌دهد: «اینكه بگوییم بیكاری و عوامل اقتصادی باعث مصرف مشروبات الكلی و موادمخدر می‌شود، یك نظریه سطحی و ابتدایی است.» بنا به گفته‌های دكتر صابری علل فراوانی باعث می‌شود كه یك شخص به سمت و سوی مشروبات الكلی كشیده شود او در ادامه می‌گوید: «مصرف الكل با چند عامل مهم در ارتباط است. همیشه مردم به دنبال كسب لذت و احساس آرامش بوده‌اند. بشر راه‌های زیادی را برای كسب آرامش امتحان می‌كند در بعضی موارد ممكن است به بیراهه نیز كشیده شود. مصرف مشروبات الكلی و موادمخدر از همان بیراهه‌هاست.»

هنگام استرس و فشارهای روحی و روانی آدمی به دنبال عاملی می‌گردد كه او را آرام كند، یك نصیحت دوستانه ممكن است بسیار گران تمام شود. این روانپزشک با ذكر این مطلب ادامه می‌دهد: «در بسیاری از موارد، زمانی كه انسان دچار مشكلات روحی و روانی شده و عرصه زندگی بر او تنگ می‌شود به دنبال راهی می‌گردد تا برای لحظه‌ای هرچند كوتاه او را آرام كند بنا به سفارش دوستان و آشنایان شاید نوشیدن یك یا دو پیك مشروب بتواند او را آرام كند و این اتفاق هم ممكن است بیفتد و فرد دچار آرامش شود اما یك آرامش سطحی. مشكلات به قوت خود باقی است و فرد تنها برای مدتی احساس آرامش می‌كند. تكرار این امر دیگر لذت و آرامش برای فرد در پی ندارد و تنها یك وابستگی به مصرف الكل است كه او را به سمت مشروب هدایت می‌كند. از آنجا كه به مشروب یا موادمخدر وابستگی پیدا كرده است به سمت آن كشیده می‌شود. این احساس در افرادی كه به مواد مخدر گرایش دارند نیز به‌راحتی دیده می‌شود.»

 

الكلی‌ها رفتار جستجوگرانه دارند

آیا تمام كسانی كه از مشروبات الكلی استفاده می‌كنند الكلی هستند؟ دكتر صابری در پاسخ به این سوال می‌گوید: «به افرادی كه رفتارهای جستجوگرانه دارند، الكلی گفته می‌شود. این گروه برای به دست آوردن الكل به قول عامه خود را به در و دیوار می‌زنند. شخص زمانی كه احساس نیاز كند در صورت نبود الكل بیقرار می‌شود و تمام تلاش‌اش بر این است كه هرچه سریع‌تر به مشروبات الكلی دسترسی پیدا كند. این اشخاص سوءمصرف الكل دارند در نتیجه نمی‌شود به هر شخصی كه مشروب مصرف می‌كند، بگوییم كه این آدم الكلی است.»

 

وجدان در الكل حل می‌شود

ضرب‌المثلی در میان روان‌شناسان مرسوم است كه وجدان در الكل حل می‌شود. متاسفانه برخی افراد برای آنكه به شجاعت كاذبی دست پیدا كنند از مشروبات الكلی و موادمخدر استفاده می‌كنند. دكتر صابری با بیان این مطالب خاطرنشان كرد: «بسیاری از افراد برای مبارزه با افسردگی از مشروبات الكلی استفاده می‌كنند در حالی كه مصرف مكرر این مواد خود بیماری افسردگی را در شخص تشدید می‌كند برخی دیگر برای پیداكردن شجاعت در اماكن شلوغ و مهمانی‌ها اقدام به نوشیدن الكل می‌كنند و در برخی موارد شخص برای آنكه بخواهد جرمی را انجام دهد هنگام هوشیاری از انجام آن ابا یا ترس دارد با مصرف الكل و مشروبات الكلی اقدام به كاری می‌كند كه خود می‌داند اشتباه محض است.» رییس هیات معاینات روان‌پزشكی قانونی معتقد است هرچه شهر بزرگ‌تر باشد و دغدغه‌هایش بیشتر، گرایش مردم به ناهنجاری‌های اجتماعی بیشتر می‌شود. دكتر سید مهدی صابری با بیان این مطلب ادامه داد: «در شهرهای بزرگ‌تر مسایل و معضلات اجتماعی بزرگ‌تر است. شهرهای كوچك علاوه بر آنكه با مشكلات آنچنانی روبرو نیستند خوشبختانه هنوز متعهد?تر به مسایل مذهبی هستند در نتیجه مصرف مشروبات الكلی و به‌طور كلی ناهنجاری‌های اجتماعی در آنها كمتر دیده می‌شود. متاسفانه در شهرهای بزرگی مانند تهران سرو مشروبات الكلی در برخی میهمانی?ها نوعی مهمان‌نوازی میزبان تلقی می‌شود در حالی كه حتی در كشورهای اروپایی این باور معنی ندارد كه در یك مهمانی حتما باید مشروب وجود داشته باشد. نكته دیگر آنكه در شهرهای كوچك از آنجا كه افراد یكدیگر را می‌شناسند و با هم در ارتباط هستند، سعی می‌شود از بروز برخی رفتارهای غیراخلاقی و مخالف با مذهب جلوگیری شود، در حالی كه در شهرهای بزرگ به‌خصوص تهران از آنجا كه گاهی زندگی‌ها كاملا خصوصی است، بروز رفتارهای غیراخلاقی و ناهنجاری‌های اجتماعی بیشتر دیده می‌شود. اما نكته‌ای كه برای من جای سوال دارد و امیدوارم پاسخ آن را بیابیم این است كه با تمام محدودیت‌ها و مجازات‌های قانونی و كنترل‌های موجود چرا مشروبات الكلی به راحتی در سطح شهر خرید و فروش می‌شود؟

 

مصادیق را معرفی كنید

ظاهرا گفته‌های دكتر باقر لاریجانی به مذاق پلیس امنیت و اخلاق كشور خوش نیامد و تلاش‌های چندروزه خبرنگار «سلامت» درباره شیوع خریدوفروش و مصرف الكل در تهران بی‌نتیجه ماند و هیچ‌كدام از مقام‌های مسوول در نیروی انتظامی در این رابطه حاضر به گفت‌وگو نشدند. از این پیگیری چندروزه تنها یك جمله از روابط عمومی نیروی انتظامی پاسخ سوال‌های مطرح‌شده از سوی «سلامت» بود: «رییس شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت مصادیق عنوان‌شده در رابطه با فروش الكل در جنوب تهران را به نیروی انتظامی معرفی كند.»

 

مهم‌ترین عوارض الکل

بی‌شك مصرف مشروبات الكلی بدون عارضه نخواهد بود. بر همین اساس دكتر ایرج خسرونیا، رییس انجمن متخصصان داخلی به عوارض الكل بر بدن می‌پردازد. او در گفت‌وگو با هفته‌نامه «سلامت» با بیان این مطلب كه یرقان، مهم‌ترین عارضه مصرف الكل است، خاطرنشان كرد: «کبد فیلتری است که باعث تصفیه خون از مواد زاید بدن می‌شود و بسیاری از مواد سمی كه در داروها مواد غذایی وجود دارد، توسط كبد تصفیه شده، سپس وارد روده و دفع می‌شود. مصرف بی‌رویه الكل تاثیر نامطلوبی روی كبد خواهد گذاشت، علاوه بر آن نابودی بافت‌های مغز از دیگر عوارض سوءمصرف الكل است. الکل روی سیستم عصبی فرد اثر می‌گذارد و در مدتی پس از مصرف تغییراتی در رفتار و شخصیت فرد باقی می‌گذارد.» بنا به گفته‌های دكتر خسرونیا، الکل با نابودی بافت زنده کبدی، بافت «فیبروزی» از خود باقی می‌گذارد كه این مساله باعث «سختی» بافت کبد می‌شود. شیوع مصرف خوراکی الکل سفید در کشور در بسیاری از موارد به دلیل تقلبی‌بودن، منجر به فوت افراد در کشور شده است. این بسیار مایه تاسف است كه جوانان ما وسیله‌ای را برای تفریح و سرگرمی خود انتخاب می‌كنند كه منجر به مرگ یا بیماری‌های صعب‌العلاج آنها می‌شود.

 

حكایت همچنان باقی است

فروش و مصرف الكل با توجه به گفته‌های دكتر باقر لاریجانی در تهران رو به افزایش است؛ آماری كه نیروی انتظامی آن را تایید نمی‌كند اما در هر دو صورت چه آمار صحت داشته باشد بهتر است دستگاه?های ذیربط هرچه سریعتر فکری به حال این معضل اجتماعی بکنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.