چگونه بلند کردن اشتباه اجسام به فتق و دیسک کمر منجر می‌شود

سلامانه :رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: یکی از شایع‌ترین علل ایجاد فتق و دیسک کمر، بلند کردن اشتباه اجسام است.

 
سید منصور رایگانی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان تهرانی در صدای مشاور سلامت خبرگزاری فارس درباره نحوه صحیح بلند کردن اجسام و کمردرد اظهار داشت: یکی از مواردی که در زندگی روزمره برای تمام افراد در مشاغل و مکان‌های گوناگون به وقوع می‌پیوندد نحوه بلندکردن و جابه‌جایی اجسام است.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: اجسام در اشکال و حجم‌های مختلف با وزن‌های گوناگون وجود دارند و افراد هم در مکان‌ها و شرایط مختلفی با حمل و نقل و برداشتن اجسام سر و کار دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: یکی از شایع‌ترین علل ایجاد دردهای اسکلتی - عضلانی و به خصوص بیرون زدگی دیسک کمری و کشیدگی عضلات ستون فقرات و عضلات ناحیه لگن و زانو و حتی کتف و دست به نحوه غلط بلند کردن اجسام باز می‌گردد.

وی افزود: در بلند کردن اجسام باید به این مسئله توجه کرد که جسم مورد نظر متناسب با توان بدنی فرد باشد و اگر فرد این توان را ندارد که آن جسم را بلند کند نباید به تنهایی به بلندکردن آن اقدام کند.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی تصریح کرد: برای بلند کردن اجسام تا جایی که ممکن است باید آنها را در مکان‌هایی قرار داد که بلند کردنشان راحت‌تر باشد یا وسایل را در بسته‌ها، کیسه‌ها و جعبه‌هایی قرار دهیم که حمل آنها سهل‌‌تر باشد یا وسایلی به آنها متصل کنیم که با اتکا بر آن بتوان جسم را به راحتی تغییر مکان داد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: برای بلند کردن اجسام از روی زمین تا آنجا که ممکن است باید به جسم نزدیک شویم و جسم را با دو دست احاطه کرده و گرفته و آن را به شکم نزدیک‌تر کنیم و با استفاده از زانوها و نیروی زانو جسم متصل به بدن را بلند کرد.

رایگانی ادامه داد: روش غلط این است که فرد به جسم نزدیک نشده و با خم کردن زانوها و دست باز و اشاره به جسم، جسم را در حالت دور از بدن بلند کرده و در حالی که بدن را می‌چرخاند جسم را در جای نهایی خود قرار دهد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی افزود: باید فرد دقت داشته باشد که بعد از بلند کردن جسم درست رو به ‌روی محلی قرار بگیرد که جسم را می‌خواهد در آن محل قرار دهد.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تصریح کرد: اگر افراد مجبور هستند چند جسم را در جاهای مختلف قرار دهند بهتر است در بین این جابه‌جایی‌ها فاصله زمانی قائل شوند و از تکرار و پشت‌سر هم بلند کردن اجسام بپرهیزند چرا که این کار فشارهای پیوسته و جدی بر ستون فقرات، عضلات و مفاصل وارد می‌کند.

رایگانی تأکید کرد: یکی از شایع‌ترین علل ایجاد فتق و دیسک کمر همین بلند کردن اشتباه اجسام است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.