ناکام شدی، پرخاشگری کن

سلامانه :با ناکامی مواجه شدی با پرخاشگری آن را حل کنˈ ؛ این عبارت شرح حال افرادی شده که نمی توانند خشم خود را مدیریت کنند.

امروزه دیگر پرخاشگری در جامعه به عنوان روشی مقبول و موثر برای حل کشمکش­ها پذیرفته شده و روز بروز پرخاشگری در جامعه زیاد می شود و ارزش های اخلاقی رو به افول نهاده و این مساله نگرانی هایی را در مسوولان ایجاده کرده است.

چنانکه ˈعلی جنتیˈ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه ای اعلام کرده که جامعه ما به تدریج دچار سقوط اخلاقی می شود و بسیاری از ارزش های مهم جامعه اسلامی به سوی کمرنگ شدن می رود.

لازم نیست خیلی فکر کنیم تا نمودهای این پرخاشگری در جامعه را به یاد بیاوریم؛ هر روز شاهد دست به یقه شدن رانندگانی که با هم تصادف داشته اند، هستیم یا اینکه اخیرا کاربران اینترنتی ایرانی به صفحه اجتماعی ˈلیونل مسیˈ (یکی از بهترین فوتبالیست های جهان) اردوکشی کرده و پرخاشگری خود را با گذاشتن پیام های نامناسب برای این بازیکن، نشان داده اند.

 

**پرخاشگری یعنی ورود به حوزه شخصی دیگران

شاید بسیاری از افراد، رفتارهای پرخاشگرانه خود را عادی تلقی کنند چراکه موجب وارد آمدن خسارت مالی، جسمی و جانی به دیگران نمی شود اما حقیقت این است که هر گونه برهم زدن حوزه شخصی دیگران به معنای پرخاشگری است هرچند این برهم زدن حوزه شخصی فقط با گذاشتن یک پیام باشد یا با بالا بردن تن صدا.

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران در تعریف خشم و رفتارهای پرخاشگرانه به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: خشم یک هیجان طبیعی است که هرگاه انسان با ناکامی روبرو شود یا احساس کند حقی از او زایل شده ، دچار آن می شود؛ پس خشم یک تجربه طبیعی است که همه انسان ها آن را تجربه کرده اند.

دکتر ˈمهرداد کاظم زاده عطوفیˈ می افزاید: وقتی انسان چیزی را از دست می دهد، خشمگین می شود و در سیستم عصبی او یک برانگیختگی ایجاد می شود که علائم آن همانند علائم هنگام ترس و اضطراب است.

وی ادامه می دهد: هنگام خشم، سیستم عصبی خودمختار انسان عمل کرده و علائمی مانند گرگرفتگی، داغ شدن، سنگینی سر، بالارفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب می شود که بروز این علائم نشانه عصبانیت است و تا زمانی که کنترل شود، نمود خارجی پیدا نخواهد کرد.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی اضافه می کند: اگر نتوان خشم را کنترل کرد، تبدیل به عصبانیت و رفتارهای پرخاشگرانه خواهد شد؛ پس رفتارهای پرخاشگرانه ، رفتارهایی هستند که هنگام خشم بروز پیدا می کند و حوزه های شخصی دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد.

عطوفی می گوید: افرادی که خشم خود را مدیریت می کنند اجازه نمی دهند که خشم تبدیل به عصبانیت شود ؛ اگر افراد به طور مداوم خشمگین باشند ، این امر روی سیستم جسمی و سلامتی آنان تاثیر منفی دارد.

 

**رفتار پرخاشگرانه فقط کتک زدن نیست

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه خشم هم خود فرد و هم دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد، می گوید: خیلی از ما نمی دانیم که رفتار پرخاشگرانه چیست و فکر می کنیم پرخاشگری به معنای کتک زدن و زدن حرف های نامربوط است در حالیکه اگر تن بالای صدای ما باعث آزردگی و تنش دیگران شود به معنای پرخاشگری است.

عطوفی می افزاید: برخی افراد واژه هایی را به کار می برند که از نظر خودشان ناخوشایند نیست به طور مثال برای اینکه به فردی بگویند شما منظور من را درک نمی کنی به او می گویند ˈنفهمیˈ ؛ بیان اینگونه کلمات مصداق پرخاشگری است.

 

**دلایل افزایش رفتارهای پرخاشگرانه در جامعه

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: یکی از دلایلی که رفتارهای پرخاشگرانه در جامعه زیاد شده ، افزایش عوامل استرس زا در جامعه از عوامل اقتصادی و اجتماعی گرفته تا عوامل محیطی است.

به گفته عطوفی، آلودگی هوا نیز در بروز رفتارهای پرخاشگرانه موثر است چراکه آلودگی هوا آستانه تحمل افراد را به دلیل کاهش اکسیژن رسانی، کم می کند و افراد در شرایط استیصال ، واکنش های شدیدتری از خود نشان می دهند.

وی اضافه می کند: عوامل اجتماعی، ترافیک، مسائلی که باعث رعایت نشدن حق افراد می شود و حتی پدیده های سیاسی به لحاظ تغییر و تحولاتی که در جامعه ایجاد می کنند، استرس زا است.

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح می کند: تاثیر عوامل اقتصادی روی رفتارهای پرخاشگرانه مردم نیز کاملا مشخص است؛ تغییر و افزایش تورم برای کل جامعه، فشار روانی ایجاد می کند.

عطوفی می گوید: از سوی دیگر شرایط فیزیولوژیک افراد متفاوت است؛ برخی افراد دارای آستانه تحمل بالا و برخی افراد دارای آستانه تحمل پایینی هستند.

 

**پرخاشگری، اکتسابی است

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: تمام عوامل اجتماعی ، اقتصادی و محیطی گفته شده فقط عوامل زمینه ساز و برانگیزاننده رفتارهای پرخاشگرانه بوده و رفتارهای پرخاشگرانه، اکتسابی هستند.

به گفته عطوفی، رفتارهای پرخاشگرانه از دوران کودکی و نوجوانی ، گاهی در محیط خانه و گاهی در محیط اجتماعی شکل می گیرد؛ رسانه ها نیز با توجه به توسعه روز افزون آن در بروز رفتارهای پرخاشگرانه نقش کلیدی دارند.

وی تصریح می کند: امروزه رفتارهای پرخاشگرانه در جامعه شیوع پیدا کرده چراکه افراد رفتارهایی مانند توهین و برزبان راندن الفاظ بد را عادی می انگارند.

 

**قتل ، انتهای مسیر پرخاشگری 

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: رفتارهای پرخاشگرانه طیف وسیعی از رفتارهای کوچک و بزرگ را در برمی گیرد اما انتهای آن منجر به آسیب جسمی یا حتی قتل می شود.

عطوفی می افزاید: اگر پرخاشگری ، مدیریت نشود منجر به رفتارهای حداکثری (قتل) می شود که ما نگران آن هستیم.

 

**برای کنترل پرخاشگری، جور دیگر باید دید

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: برای مهار پرخاشگری غیر از فرایندهای کنترلی به تغییر نگرش نیز نیاز است؛ اگر بدانیم رفتار ما پرخاشگری و تجاوز به حقوق دیگران است و اینکه خودمان مایل نیستیم کسی حق ما را زائل کند، آنگاه در رفتارمان یک تغییر نگرش ایجاد می کنیم.

عطوفی با تاکید براینکه تغییر نگرش در تغییر رفتار موثر است، می افزاید: رفتارهای پرخاشگرانه انواع مختلفی دارد؛ رفتارهایی مانند تمسخر، طعنه و حسادت ، همه در زمره رفتارهای پرخاشگرانه قرار دارند.

 

**الگوی اسلامی ، الگویی برای کنترل پرخاشگری

معاون دانشکده علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی ایران می گوید: در آموزه های دینی و اسلامی و مکتب تشیع و زندگی ائمه اطهار به الگوهای رفتاری اشاره شده که با رعایت آن می توان پرخاشگری را کنترل کرد.

عطوفی یادآور می شود: تک تک مردم باید به این امر توجه داشته باشند که رفتارهای پرخاشگرانه چه آسیب هایی را به خود آنان و دیگران وارد می کند و از سوی دیگر مسوولان ذیربط نیز باید به وظایف خود در حوزه آموزشی و پیشگیری واقف باشند.

وی با اشاره به اجرای طرح هایی برای پیشگیری از خشونت و پرخاشگری در جامعه مانند طرح پایش ارزش ها در حوزه خشونت های خانگی ، می گوید: امیدوارم اجرای اینگونه طرح ها در جامعه توسعه یابد تا در آینده جامعه ای عاری از خشونت داشته باشیم.

به هرحال نباید از یاد برد که ناکامی، شکست و از دست دادن وجهه اجتماعی و فرهنگی در انتظار افرادی است که می پندارند خشونت و پرخاشگری به معنای قدرت و موفقیت است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.