گوشت را به اندازه یک وعده بسته‌بندی کنید

سلامانه :اگر قصد دارید گوشت را به مدت طولانی نگه دارید، باید بلافاصله و با حداکثر سرما، آن را منجمد کنید تا کیفیت و ارزش تغذیه‌ای آن در بالاترین سطح باقی بماند.

هفته نامه سلامت نوشت: اگر بسته‌بندی شما ضخیم و پرحجم باشد، احتمال یخ‌نزدن سریع گوشت‌هایی که در مرکز بسته‌بندی قرار دارند، وجود خواهد داشت و این مساله می‌تواند باعث ایجاد فساد در مرکز بسته‌بندی و انتشار آن به سایر قسمت‌ها بشود یا تغییر کیفیت گوشت را در پی داشته باشد.

برعکس انجماد که باید خیلی سریع انجام شود، بازشدن یخ گوشت باید خیلی آهسته و تدریجی صورت بگیرد تا قطره‌های آب درون گوشت به‌صورت سوزنی از آن خارج شوند و به این ترتیب بافت این ماده غذایی پاره نشود و مواد مغذی‌اش به شکل خونابه، هدر نرود. چند روش بسیار مطمئن از نظر تغذیه‌ای و بهداشتی برای باز کردن یخ گوشت وجود دارد. روش‌هایی مانند خارج کردن گوشت از فریزر و انتقال آن به یخچال، حداقل 24 ساعت قبل از پخت، یخ‌زدایی کردن گوشت در مایکروفر که از نظر تغذیه‌ای مشکلی برای آن پیش نمی‌آورد یا قرار دادن گوشت یخ‌زده‌ به طور مستقیم درون قابلمه البته به شرطی که از قبل تکه‌تکه و بسته‌بندی شده باشد. به‌طور کلی، قرار دادن گوشت یخ‌زده به صورت مستقیم درون قابلمه، بهتر از یخ‌زدایی آن درون آب راکد گرم است زیرا علاوه بر اینکه امکان وجود آلودگی میکروبی در آب راکد وجود دارد، ممکن است در صورت قراردادن گوشت درون آب راکد، خونابه آن خارج شود و شما آن را دور بریزید و در این صورت از بسیاری از ارزش‌های تغذیه‌ای مفید گوشت بهره‌مند نشوید. اما اگر شما گوشت یخ‌زده را به صورت مستقیم داخل قابلمه بیندازید، آن وقت خونابه احتمالی آن وارد غذایتان می‌شود و به این ترتیب شما غذای مغذی‌ای خواهید داشت. توصیه دیگر این است که هرچند تا زمانی که بلور‌های یخ داخل بسته‌بندی گوشت‌ها قرار داشته باشند، ‌امکان فساد آنها وجود ندارد و می‌توان آنها را دوباره فریز کرد، اما بهتر است برای حفظ کیفیت و سلامت گوشت از یخ‌زدایی و یخ‌زدن مکرر بسته‌های گوشت خودداری کنید. یعنی گوشت را به اندازه نیاز یک وعده خانواده‌تان و به‌صورت نازک بسته‌بندی کنید و داخل فریزر بگذارید تا هربار مجبور به یخ‌زدایی بسته‌های بزرگ گوشت برای برداشتن نیاز یک وعده خانواده و قرار دادن مجدد آن بسته بزرگ داخل فریزر نشوید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.