پیشگیری از عود سرطان پستان با درمان کامل

سلامانه :یک جراح و متخصص بیماری‌های پستان، گفت: انجام آزمایشات و تصویربرداری‌های متعدد در مبتلایان به سرطان پستان نه تنها کمکی به کنترل بیماری نمی‌کند بلکه موجب اضطراب و استرس در بیمار شده، کیفیت زندگی او را مختل می‌سازد.

 

دکتر نسرین السادات علوی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه می‌توان از عود سرطان پستان جلوگیری کرد، گفت: از آنجایی که سرطان پستان شایعترین سرطان زنان است، اغلب خانم‌ها تمایل دارند که در مورد این بیماری و راه‌های درمان آن اطلاعاتی داشته باشند.

 

وی با تاکید بر اینکه اطلاع از چگونگی عود این بیماری می‌تواند به پیشگیری کمک کند، گفت: عود بیماری وقتی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرطانی پس از برداشتن توسط جراحی و شیمی درمانی مجدداً در بدن مشاهده شوند.

 

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی گفت: عود سرطان پستان به دو صورت ممکن است دیده شود، عود موضعی در محل عمل جراحی اتفاق می افتد. اگر در عمل جراحی پستان به طور کامل برداشته شده باشد، عود در زیر یا داخل پوست ناحیه عمل جراحی ایجاد شده و به صورت توده‌های ریز در زیر و اطراف عمل جراحی قبلی دیده و لمس می شود.

 

علوی افزود: اگر پستان در عمل جراحی برداشته نشده باشد، این عود در نسج باقی مانده پستان اتفاق می افتد و به صورت توده‌ای در پستان احساس می‌شود یا در ماموگرافی قابل مشاهده است گاهی نیز عود در ناحیه زیر بغل اتفاق می افتد که در اصطلاح به آن عود ناحیه‌ای می گویند.

 

وی گفت: برای جلوگیری از عود موضعی و ناحیه‌ای معمولاً از اشعه درمانی (رادیوتراپی) استفاده می‌شود که پس از عمل جراحی و در صورت لزوم شیمی درمانی، توسط متخصص اشعه درمانی برای بیمار انجام می شود.

 

این جراح و متخصص بیماری‌های پستان گفت: نیاز یا عدم نیاز به اشعه درمانی بر اساس نوع عمل جراحی و درگیر بودن یا نبودن غدد لنفاوی مشخص می شود، مثلا اگر بیماری تحت عمل جراحی برداشتن کامل پستان قرار گرفته باشد در صورت در گیر بودن غدد زیر بغل باید اشعه درمانی نیز بگیرد، اما اگر پستان حفظ شده باشد، رادیوتراپی در هر صورت لازم است و ارتباطی به مرحله بیماری ندارد.

 

علوی در خصوص عود (متاستاز) سرطان پستان در نواحی دیگر بدن گفت: این عود معمولا به صورت توده هایی از تومور بدخیم در محلی غیر از تومور اولیه رشد می‌کند. این تومورها در اثر انتقال سلول‌های سرطانی از محل اصلی تومور (پستان) از طریق جریان خون به ریه ، استخوان، کبد یا مغز اتفاق می‌افتد و می‌تواند کار این اعضای حیاتی را در بدن مختل کرده و حیات فرد را به خطر بیندازد.

 

وی افزود: این عود در هر زمانی از درمان ممکن است اتفاق بیفتد مخصوصا اگر بیمار در مراجعه به پزشک و شروع درمان تأخیر داشته باشد احتمال بروز آن افزایش می یابد، حتی برخی بیماران به دلیل تأخیر در درمان وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند دچار متاستاز هستند که در آن صورت درمان با مشکلاتی مواجه می‌شود.

علوی تاکید کرد: برای جلوگیری از متاستاز مهمترین مسئله تشخیص به موقع و اقدام سریع است، طبیعتا هرچه بیمار سریع تر برای درمان اقدام کند احتمال عود بیماری و متاستاز کمتر می شود.

متاستاز سرطان پستان درمان پذیر است
این جراح و متخصص بیماری‌های پستان با ابراز خرسندی از اینکه متاستاز سرطان پستان درمان پذیر است، گفت: این مرحله از بیماری نیز روش‌های درمانی خاص خود را دارد. درمان عود سرطان پستان گرچه برای پزشکان از درمان سرطان اولیه مشکل‌تر است اما دانشمندان به شدت در حال تحقیق در مورد آن هستند و موفقیت‌های چشمگیری نیز به دست آورده‌اند. مثلاً در مورد متاستاز استخوانی از دارو و اشعه درمانی استفاده می‌شود یا در متاستاز کبدی و ریوی از شیمی درمانی یا جراحی یا روش های خاص برای از بین بردن تومور استفاده می‌شود. در متاستاز مغزی نیز دارو درمانی و اشعه درمانی و گاهی نیز جراحی از مهمترین روش‌های درمانی هستند.

 

علوی خاطرنشان کرد: مهمترین نکته در پیشگیری از عود بیماری مراجعه بیمار و درمان بیماری در اسرع وقت است، زیرا هرچه تومور سرطانی مدت طولانی تری در بدن باشد و درمان نشود فرصت بیشتری برای منتشر شدن در بدن پیدا می کند و احتمال عود افزایش می یابد.

 

وی گفت: یکی از عوامل مهم در پیشگیری از عود سرطان، انجام درمان به طور کامل است. عدم کامل بیماری، موجب مقاوم شدن سلول‌های سرطانی به دارو شده و احتمال عود بیماری در این صورت بالاتر می رود.

 

علوی افزود: رعایت رژیم غذائی کم چرب و ورزش منظم روزانه و قطع سیگار در بیماران سیگاری از مهمترین نکاتی است که در کاهش احتمال عود مؤثر هستند.

 

بیمار برای تشخیص عود باید مرتبا و در فواصل کوتاه تحت بررسی گیرد
این جراح و متخصص بیماری‌های پستان گفت: اغلب محققین و پزشکان متخصص معتقد هستند که انجام آزمایشات و تصویربرداری‌های متعدد نه تنها کمکی به کنترل بیماری نمی‌کند، بلکه موجب اضطراب و استرس در بیمار شده و کیفیت زندگی او را مختل می سازد.

 

علوی با اشاره به توصیه مراکز معتبر در این زمینه گفت: فقط انجام معاینه توسط پزشک هر سه ماه تا 3 سال و سپس هر 6 ماه تا 5 سال و سپس معاینه سالانه است و ماموگرافی سالانه نیز در افرادی که پستان مبتلا را حفظ کرده‌اند از هردو سمت و در بیمارانی که پستان مبتلا را برداشته‌اند از سمت مقابل سالی یک بار انجام می‌شود تا اگر ضایعه جدیدی ایجاد شد تشخیص داده شده و درمان شود.

 

وی در پایان گفت: به طور معمول آزمایش مکرر خون، سونوگرافی پستان، سونوگرافی کبد و عکس یا سی تی اسکن از مناطق مختلف بدن لازم نیست، مگر اینکه بیمار علامت مشکوکی داشته باشد، مثلا در بیماری که درد شدید مهره‌ها را داشته باشد اسکن استخوان انجام می شود یا اگر تنگی نفس یا سرفه‌های مکرر داشته باشد، عکس ریه یا سی تی اسکن ریه برای وی درخواست می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.