۶۵ تا ۷۵ درصد موارد «آلزایمر» ژنتیکی است

سلامانه :بر طبق بررسی‌ها، حدود 65 تا 75 درصد موارد بیماری "آلزایمر" در مناطق مختلف، مربوط به عوامل ژنتیکی و بقیه موارد به طور عمده ناشی از عوامل محیطی است.

مهیار مهین شفیعی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: فضای خالی بین سلول‌های عصبی مغز انسان از یک ماده شیمیایی به نام سروتونین پر شده که این ماده توسط مغز ترشح می‌شود.


وی تصریح کرد: با افزایش سن و پیر شدن سلول‌ها، ترشح سروتونین کاهش می‌یابد و به این ترتیب ارتباط بین سلول‌ها و انتقال اطلاعات دچار مشکلات زیادی می‌شود.

مهین شفیعی با اشاره به اینکه در" بیماری آلزایمر" ترشح ماده شیمیایی سروتونین در مغز به شدت کاهش می‌یابد، اظهار داشت: عوامل متعددی می‌تواند موجب کاهش ترشح سروتونین شود که پیر شدن سلول‌ها، سکته مغزی و بروز شوک عاطفی از جمله آنها است.

وی با بیان اینکه عوامل ارثی و خانوادگی در بروز آلزایمر و آسیب‌های مغزی نقش مهم دارند، تأکید کرد: در مجموع آلزایمر در اغلب موارد به دو دلیل ژنتیکی و محیطی بروز می‌کند که البته تأثیر این عوامل در مناطق مختلف تا حدودی متفاوت است.

مهین شفیعی تصریح کرد: بر طبق بررسی‌ها، حدود 65 تا 75 درصد موارد بیماری آلزایمر در مناطق مختلف، مربوط به عوامل ژنتیکی و بقیه موارد به طور عمده ناشی از عوامل محیطی است.

وی یادآور شد: برخی از مطالعات نشان می‌دهند که سن بالا به ویژه سنین سالمندی، سابقه خانوادگی، جنس مؤنث و سندرم داون، از مهمترین عوامل خطرساز برای بیماری آلزایمر هستند.

مهین شفیعی خاطرنشان کرد: در خانواده‌هایی که نزدیکان و خویشاوندان درجه یک نظیر پدر، مادر، برادر و خواهر دچار آلزایمر شده‌اند، خطر بروز این بیماری در سایر افراد خانواده به ویژه در سنین سالمندی، چندین برابر افزایش می‌یابد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.