ساخت دستگاهی که سلول‌های سرطانی را در مقیاس نانو تشخیص می‌دهد

سلامانه :محقق ایرانی موفق به ساخت دستگاهی شد که می‌تواند سلول‌های سرطانی را در مقیاس نانو تشخیص داده و از آن‌ها تصویربرداری کند.


عباس شاهمرادی محقق پارک فناوری پردیس در گفت‌وگو با فارس با اشاره به ساخت نانوسکوپ برای تشخیص و تصویربرداری از نمونه‌های مقیاس نانو، گفت: میکروسکوپ می‌تواند هر نمونه‌ای را در مقیاس میکرون اندازه‌گیری کند در حالیکه هر میکرون 1000 نانو است و دستگاه نانوسکوپ می‌تواند نمونه‌ها را در مقیاس نانو تشخیص داده و از آن‌ها تصویربرداری کند.

وی افزود: این دستگاه برای تشخیص و تصویربرداری از هر نوع نمونه‌ای در قالب صنعتی، مهندسی یا نمونه‌های زیستی و پزشکی کاربرد دارد و در مورد ویروس‌ها و باکتری‌ها نیز می‌تواند آن‌ها را در مقیاس‌های بسیار کوچک تشخیص دهد.

شاهمرادی اظهار داشت: یکی از کاربردهای نانوسکوپ این است که بافت‌ سلول‌های سرطانی را تصویربرداری کرده و زمانی که هنوز در مقیاس نانو هستند آن‌ها را شناسایی می‌کند.

محقق ایرانی اظهار داشت: با تصویربرداری سلول‌ها از طریق دستگاه‌های معمولی، قدرت تشخیص دستگاه در حد چند صد میکرون است که گاهی برای تشخیص سلول‌های سرطانی دیر می‌شود ولی از طریق نانوسکوپ، سلول‌های سرطانی در اندازه نانو شناسایی می‌شوند.

شاهمرادی گفت: ابعاد این دستگاه 2متر در 2 متر است و در 2 بخش الکتریکی و مکانیکی ساخته شده که از 2 مانیتور برخوردار بوده و بخش مکانیکی آن ضد ارتعاش است.

به گفته این محقق ایرانی، نانوسکوپ در حال حاضر در مرحله تجاری سازی قرار دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.