هوشیاری والدین گامی مهم در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

هوشیاری والدین گامی مهم در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا ، تئوریهای روانشناسی انحرافات، هر گونه کج رفتاری و ناهنجاری مانند اعتیاد به مواد مخدر و سایر آسیبها را پدیده ای رشد یابنده در طبیعت پنداشته و ریشه های علمی آن را در آسیب های روانی و عاطفی فرد جستجو می کنند.

از این رو اعتیاد یا هر رفتار ناهنجار، امر خود خواسته و خود انتخابی بوده ، تا فرد بتواند برای گریز از روابط شخصی ناخوشایند به یک پناهگاه رو آورد.

درجوامع مختلف ، نوجوانان آسیب پذیرترین قشر در برابر پدیده مهلک اعتیاد هستند،دوران نوجوانی دوران پرکشمکش و دشوار در زندگی فرد است ، چراکه نوجوانی قبل از هر چیز دوران تغییرات در رشد جسمانی ، جنسی ، روانی ، شناختی و همچنین تغییرات در الزامات اجتماعی است.

عدم وجود شرایط مناسب بهداشتی، تربیتی، فرهنگی و اجتماعی برای گذر از چنین مرحله حساسی باعث به وجود آمدن آسیب و بزه اجتماعی نظیر اعتیاد می شود.

جدیدترین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می دهد حدود یک میلیون و 325 هزار در کشور دچار معضل اعتیاد هستند.

همچنین بررسی های انجام گرفته در کشور نشان می دهد که 60 درصد از معتادان زیر دیپلم ،20 درصد دیپلم و 20 درصد دیگر بالای دیپلم هستند.

همچنین آمارها نشان می دهد که هفت درصد از معتادان با مدرک لیسانس و حدود سه و نیم درصد نیز بالاتر از لیسانس هستند.

برخی از روانپزشکان بر این باورند که افسردگی، بیماری، لذت جویی، عدم اعتماد به نفس،استقلال طلبی،عدم رشد شخصیت و نا امیدی،از جمله علل گرایش به اعتیاد هستند.

به گفته آنان ،اعتیاد یک یا چند نفر از اعضای خانواده زمینه ساز اعتیاد دیگر اعضا می شود و والدین معتاد غالبا فرزندان معتاد دارند، زیرا الگوی نامناسبی برای فرزندان خود بوده و فرصت لازم را برای تربیت آنان ندارند.

ی مجید ابهری ی روانپزشک درگفت وگوبا خبرنگارما دراین زمینه گفت:محیط مدرسه،دوستان ناباب،تفریحات ناسالم،بیکاری،عدم مقبولیت اجتماعی،فقرهای فرهنگی،رشد جمعیت،مهاجرت های بی رویه و غیره در شکل گیری اعتیاد نقش بنیادی دارند.

وی با بیان اینکه امروزه دسترسی آسان به مواد مخدر برای نوجوانان و جوانان در حال افزایش است ، اظهار داشت :لذت بردن از صحبت با دیگران و افزایش شان اجتماعی ،گریز از مشکلات و خودداری از روبه رو شدن با ناراحتی ها،جایگزینی هیجان به جای کسالت ، برطرف کردن ترس و کاهش اضطراب و دریافتی تازه از واقعیات روزمره ازعلل اصلی روی آوردن جوانان به مصرف مواد مخدر است.

ابهری ، نقش والدین را در پیشگیری از روی آوردن جوانان به اعتیاد بسیار مهم دانست و ادامه داد: والدین باید با دقت مراقب رفتار فرزندشان باشند و در صورت تغییر یا وخامت رفتار آنها باید امکان سروکار داشتن فرزندشان با مواد مخدر را در نظر بگیرند.

وی تصریح کرد:والدین باید مراقب تغییراتی فرزندانشان هنگامی که تصمیماتی احمقانه می گیرند، رفتاری ناشایست از آنها سر می زند و دروغ می گویند، باشند.

این روانپزشک افزود: مخفی کاری ، بی نظمی و خستگی مفرط نوجوانان و جوانان می تواند از علل گرایش به مصرف مواد مخدر باشد.

وی گفت : والدین آگاه باشند که هیچ یک از این تغییرات،به تنهایی بیانگر مصرف مواد مخدر از سوی فرزند شان نیست ، بلکه در دراز مدت الگویی شامل تعدادی ازاین رفتارها می تواند موجب نگرانی شود.

ابهری خاطرنشان کرد:مراقبت های پیشگیرانه، نیازمند گوش به زنگ بودن برای انجام نظارتهای لازم است.

منبع: ایرنا

سه شنبه - 12/10/91  10:23

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.