ورزش بدون فیزیوتراپی یعنی مصدومیت و پایان عمر ورزشی

سلامانه : دکتر عباس رحیمی دبیر علمی نخستین سمینار تازه‌‌های فیزیوتراپی ورزشی ایران با اشاره به حضور 4 هزار فیزیوتراپیست در تاریخ 7 تا 8 آبان در این همایش که در هتل المپیک برگزار می‌شود، اظهار کرد: گستردگی کار فیزیوتراپی و ارائه خدمات این رشته پزشسکی از دوران نوزادی تا سالمندی برای مشکلات اسکلتی عضلانی تا سکته‌های مغزی صورت می‌پذیرد.

به گزارش سلامت نیوز وی ادامه داد: بنابراین فیزیوتراپی ورزشی برای بازگشت یک ورزشکاه به عرصه ورزشی بسیار مهم است البته نوع خدمات فیزیوتراپی به یک فرد معمولی نسبت به یک ورزشگاه متفاوت است زیرا ورزشکاران بیشتر دچار صدمه می‌شوند بنابراین پس از صدمه باید بازگشت آنان به عرصه ورزشی که با اقدامات فیزیوتراپی صورت می‌پذیرد به صورتی باشد که وضع بدلی آنان به خصوص محل آسیب بهتر از زمان صدمه باشد. 

رحیمی تصریح کرد: بنابر این بازگشت یه ورزشگاه مصدوم به ورزش باید براساس دو مولفه امن و سریع صورت پذیرد زیرا باشگاه‌ها برای این ورزشکاران هزینه کرده‌اند. 

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی و دارنده PHD فیزیوتراپی ورزش از دپارتمان دانشگاه ناتینگهام انگلیس بیان کرد: آفت اکثر روزشکاران مصدومیت آنان به دلیل پیچ‌خوردگی‌ها و عدم درمان صحیح است به همین دلیل اگر ورزشکار به خوبی درمان نشود باید از ورزش خداحافظی کند به طوری که یک ورزشکار حرفه‌ای می‌تواند با یک کش آمدن عضله یا پیچ‌خوردگی عمر ورزشی‌اش پایان یابد.

رحیمی ادامه داد: بنابر این باید حضور فیزیوتراپی در تیم‌های ورزشی یک قانون شود حتی به سمتی پیش رویم که برای هر رشته ورزشی فیزیوتراپیست مخصوص آن رشته تربیت شود تا مکانیسم صدمه در آن رشته ورزشی را درک کند. بنابر این هم اکنون در تیم‌هایی که فیزیوتراپیست دارند به فرد درمانگر اعتماد می‌کنند زیرا این فیزیوتراپیست است که اعلام می‌کند ورزشکار دچار مصدومیت می‌تواند به ورزش ادامه دهد یا یابد تحت درمان قرار گیرد. بنابر این تشخیص کوتاه مدت و بهترین تشخیص بسیار مهم است. 

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی و دارنده PHD فیزیوتراپی ورزش از دپارتمان دانشگاه ناتینگهام انگلیس گفت: براین اساس انجمن فیزیوتراپی ایران از سه سال قبل شاخه ورزشی فیزیوتراپی را بنا نهاد تا هم مسئولان با این حوزه‌ آشنا شوند و هم فیزیوتراپیست‌ها را برای اینگونه خدمات آماده کنیم. 

رحیمی تصریح کرد: هم اکنون با فدراسیون فوتبال همکاری‌های بسیار مناسبی صورت گرفته و تمام تیم‌های لیگ دسته یک و لیگ برتر فوتبال دارای فیزیوتراپیست هستند که بر روی سکوی تیم‌ها می‌نشینند. بنابر این در تیم‌های دسته یک فیزیوتراپیست با گره B و در تیم‌های فوتبال لیگ برتر فیزیوتراپیست با گره C وجود دارد کما اینکه فیزتراپیست با گره A نداریم. 

دبیر علمی نخستین همایش تازه‌های فیزیوتراپی ورزشی ایران در پاسخ به این سوال که چرا خدمات فیزیوتراپیست‌ها فقط معطوف به تیم‌های ملی و لیگ‌های فوتبال می‌شود و باشگاه‌ها به خصوص در ورزش‌های همگانی از اینگونه خدمات محروم هستند گفت: اول این مسئله به کم‌کاری خود ما برمی‌گردد از طرفی دیگر در این رشته نفع مادی سایه انداخته است مثلاً کسانی که در رشته‌های تربیت بدنی هستند و فقط می‌توانند برای ورزشکار سالم توصیه‌ها و اقداماتی کنند متاسفانه برای ورزشکار مصدوم نیز کارهای بالینی انجام می‌دهند که این اصلا صحیح نیست. 

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی و دارنده PHD فیزیوتراپی ورزش از دپارتمان دانشگاه ناتینگهام انگلیس ادامه داد: بازگشت یک فرد مصدوم بخه صوص ورزشکار با یک تیم توانبخشی است ولی امروز مشاهده می‌کنیم کسانی که صلاحیت کارهای بالینی را ندارند در این عرصه ورود کردند و از طرفی هم باشگاه‌هایی کوچک اعتباری برای حوزه درمان بخصوص برای فیزیوتراپی کنار نمی‌گذارند.

رحیمی تصریح کرد: حتی ما شاهد آن هستیم تیم‌هایی در سطح ملی مثلاً یکی از تیم‌های ملی خانم‌ها به خارج که به خارج اعزام می‌شود فیزیوتراپیست نداشت و به این ورزشکاران خانم‌ها تمرینات نادرستی برای قوی شدن ارائده کرده بودند که باعث آسیب به کشکک‌های زانوی آنها شده بود. 

وی گفت: بنابر این ما به جد تقاضای تعامل بیشتر با وزارت ورزش را داریم زیرا فیزیوتراپی علم سلامت بدن است و در هیچ کشوری اینگونه نیست که یک فرد دو کتاب بخواند و بیاید یک مرکز ماساژ ورزشی برای ورزشکاران مصدوم تاسیس کند. 

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی و دارنده PHD فیزیوتراپی ورزش از دپارتمان دانشگاه ناتینگهام انگلیس درباره صدمات ACL که می‌تواند بدون جراحی و فقط با حرکت اصلاحی بهبود یابد توضیح داد: اگر پارگی ACL گره یک باشد بدون جراحی بهبود می‌یابد ولی اگر ACL گره دو باشد و فرد نخواهد جراحی کند به ورزش حرفه‌ای نمی‌تواند برگرد و در گره بالاتر پارگی ACL فرد باید جراحی کند. 

رحیمی با بیان اینکه بنابر این باشگاه‌ها می‌توانند برای دریافت خدمات فیزیوتراپی با هیئت‌های پزشکی خود در ارتباط باشند و باشگاه‌های تهران نیز می‌توانند برای دریافت این نوع خدمات با انجمن فیزیوتراپی در تهران ارتباط بگیرند تا هم فیزیوتراپیست ورزشی در باشگاه‌ها مستقر شود و یا هفته‌ای دو بار به این باشگاه‌ها مراجعه کند و یا حداقل مصدومان ورزشی به این فیزیوتراپیست‌ها ارجاع شوند. 

وی در خاتمه با مثبت اعلام کردن پیشنهاد نسبت به ثبت باشگاه‌های دارای فیزیوتراپیست ورزشی در سایت انجمن فیزیوتراپی خاطرنشان کرد: امروز ما شاهد آن هستیم که برای یک جلسه ماساژ در یک مطب خصوصی 40 هزار تومان گرفته می‌شود ولی برای همان خدمت فعالان تربیت بدنی 150 هزار تومان می‌گیرند. بنابراین توصیه می‌شود حضور فیزیوتراپیست‌ها در باشگاه‌ها الزام قانونی شود که این مسئله نیز در گروارتقای جایگاه فیزیوتراپ‌ها صورت می‌پذیرد و مانند کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا در مصدومیت‌ها و مشکلات اسکلتی و عضلانی درمانها به سمت درمان‌های غیردارویی سوق پیدا کند.


 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.