چند نكته‌ی ساده برای داشتن كودكی خلاق

سلامانه :خانواده‌ها مهمترین نقش در تقویت و رشد خلاقیت از كودكی به فرزندان خود را دارند كه با انجام دادن چند نكته می‌توانند فرزندانی خلاق پرورش دهند.

دكتر حسین ابراهیمی مقدم متخصص روانشناسی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت:‌ خلاقیت همانطور كه از نام آن مشخص است به معنای خلق كردن است. افراد خلاق كسانی هستند كه برای حل یك مسئله راه‌ حل‌های متفاوتی به ذهنشان می‌رسد. 

 افراد خلاق چه ویژگی‌هایی دارند؟ 
1-    از حداقل هوش برخوردار هستند. 
2-    در خانواده‌هایی رشد كردند كه تفكر خلاقانه داشتند و آن را پرورش دادند. برای مثال،‌ خانواده آنها به فرزند خود اجازه‌ی تفكر در مسائل مختلف را می‌دهند و آنان تفكرات خود را مورد ارزیابی و بازبینی قرار می‌دهند و یا خانواده‌هایی كه به مسائل تربیتی نیز خلاقانه نگاه می‌كنند. 

تأثیر خانوده در رشد خلاقیت
بیشترین تأثیر در رشد خلاقیت در افراد را خانواده دارد به این دلیل كه علاوه بر تأثیر مستقیم ارث به هوش خانواده‌ها باید از كودكی به فرزندانشان كارهای خلاقانه آموزش دهند. 

خانواده‌ها چگونه به رشد خلاقیت فرزندشان می‌توانند كمك كنند؟‌
1-  صبور باشند،‌ درصورتی‌ كه كودك با مسائل متفاوت مواجه می‌شود به او اجازه دهند كه راه حل‌های احتمالی دیگری را هم مورد بررسی قرار دهند و به دنبال این نباشند كه خیلی سریع به نتیجه برسند به عبارتی دیگر خانواده‌ها به جای نتیجه‌گرا بودن، باید فرایندگرا نیز باشند شاید كودكی كه راهكارهای متفاوتی را امتحان كند خیلی سریع به نتیجه نرسد بنابراین صرفا  نتیجه‌گرا بودن فایده ندارد از طرفی دیگر خانواده باید به رفتارهای خلاقانه كودك امتیاز دهند و درصورت امكان این رفتارها را تقویت كنند ساده‌ترین آن استفاده از عبارات كلامی مثل "آفرین" است و همچنین درنظرگرفتن جوایز و ارزش دادن به فرزندشان در جمع است. 

 چه عواملی مانع از رشد خلاقیت خواهدشد؟ 
1-    خانواده‌های استبداری
2-    خانواده‌هایی كه به جای فرزندان خود تصمیم می‌گیرند. 
3-    معلم‌هایی كه روش‌های تقویت كردن كودكان خلاق را بلد نیستند و آنها را به چشم یك مزاحم می‌بینند.


وی با بیان این كه چه ورزش‌هایی می‌تواند به رشد خلاقیت كمك كند به صحبت‌های خود خاتمه داد. 
ورزش‌هایی كه افراد را وادار به تفكر می‌كنند مانند شطرنج (البته به صورت محدود)‌ و همچنین ورزش‌های گروهی. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.