پیام‌های بد برای بچه‌های خوب

سلامانه :زمانی برنامه‌های خانوادگی با حضور كارشناسان مختلف روی آنتن می‌رفت و كلی مطالب آموزشی داشت اما چند صباحی است برخی برنامه‌های تلویزیون مانند جمعه‌بازاری شده كه تولیدكنندگان، بساطشان را آنجا پهن و تبلیغ می‌كنند. در این گیرودار و هیاهوی تبلیغات، آن هم با این حجم زیاد در برنامه‌های خانوادگی تلویزیون، دیگر مجال چندانی برای رساندن پیام اصلی برنامه‌ باقی نمی‌‌ماند...

هفته نامه سلامت نوشت:

حتی برنامه‌های كودكان نیز از این قافله عقب‌نمانده‌اند و به شیوه‌های مختلف از بانك گرفته تا ماكارونی در آنها تبلیغ می‌شود. موضوع نگران‌كننده، تاثیر برنامه‌های تبلیغی روی خانواده‌ها و كودكان است و اینكه آیا كسی بر این تبلیغات نظارت دارد؟

تصور كنید همراه فرزندتان مقابل تلویزیون نشسته‌اید و او با هیجان مشغول تماشای برنامه عموپورنگ است. در یكی از بخش‌‌های برنامه، پهلوان‌پنبه از آقا شیره می‌خواهد نان و پنیر و گوجه‌فرنگی بیاورد ولی آقا شیره می‌گوید كه گوجه‌فرنگی نداریم و بعد از ردوبدل شدن چند جمله، پهلوان‌پنبه می‌گوید پس آنتی‌اكسیدان بدنمان را از كجا تامین كنیم؟ بعد هر دو بلند می‌شوند و یك بسته ماكارونی گوجه‌فرنگی كه تولیدكننده آن ادعا كرده حاوی آنتی‌اكسیدان است، برمی‌دارند و بچه‌ها را تشویق می‌كنند كه از این ماكارونی‌ها بخورند تا آنتی‌اكسیدان بدنشان تامین شود! تصمیم می‌گیرید كانال را عوض كنید. مجری برنامه اعلام می‌كند، آقای «ف» كارشناس شركت بازرگانی «ل»، در استودیو با ماست تا از فواید چای لاغری برایمان بگوید: «اگر چای لاغری ما را هر روز مصرف كنید، در ماه چند كیلوگرم وزن كم خواهید كرد و ما برای مصرف‌كنندگان محصولمان جایزه هم در نظر گرفته‌ایم!» اوضاع در سایر شبكه‌ها نیز به همین منوال است و بیشتر برنامه‌های خانوادگی رنگ و بوی تبلیغات، آن هم به شیوه‌ای جدید، به خود گرفته‌اند و اگر چند روز پشت‌سر هم بیننده این برنامه‌ها باشید، احساس می‌كنید بین تبلیغات كالاهای مختلف محاصره شده‌اید.

آیا استفاده از برنامه‌های خانوادگی و كودك برای تبلیغ در رسانه‌‌ای مانند تلویزیون كه برد بسیار بالایی دارد، با رسالت رسانه ملی سنخیت دارد؟

 

تبلیغات تلویزیونی شبیه تبلیغات ماهواره‌ای شده‌اند

دكتر علی گرانمایه‌پور، استاد علوم ‌ارتباطات، آگهی‌های بازرگانی را رگ حیاتی و جزو تفكیك‌ناپذیر رسانه می‌داند و توضیح می‌دهد: «در كشور ما صداوسیمای خصوصی نداریم و جایگاه تبلیغات در رسانه‌ها و رسالت آن متفاوت است. این باور هم وجود دارد كه در آگهی‌های رسانه ملی، باید ارزش‌های ایرانی و اسلامی رعایت شود، مثلا بانوان با پوشش اسلامی ظاهر شوند و... از سوی دیگر، تبلیغات در رسانه ملی نباید نماد ارزش‌های غربی باشد، اما طی سالیان گذشته، به‌خصوص در 10 سال اخیر، برخی تبلیغات در رسانه ملی شبیه تبلیغات در شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان شده، همانند تبلیغ صابون و كرم‌های برطرف‌كننده‌ چین‌وچروك صورت یا چای و كفش لاغری. در حقیقت به این تبلیغات كم اعتبار، تبلیغات سیاه گفته می‌شود و یكی دو سالی است كه پخش این آگهی‌های دسته دوم و سوم بی‌ارزش كه برخی از آنها رنگ و بوی تبلیغات ماهواره‌ای دارد از رسانه ملی جای سوال دارد؛ اینكه رسانه ملی كه باید نماد رسانه‌ ارزشی و ایدئولوژی ایرانی و مذهبی باشد، با چه هدفی به چنین تبلیغاتی روی آورده، چه كسانی پشت‌ این تفكر هستند و چرا بر آنها نظارت نمی‌شود؟!»

دكتر گرانمایه در ادامه صحبت‌هایش به تبلیغ كرم‌ حلزون از تلویزیون اشاره می‌كند: «طی چند ماه به‌طور گسترده كرم حلزون پخش شد ولی بعد وزارت بهداشت اعلام كرد آنچه در این تبلیغ گفته می‌شود، مبنای علمی ندارد، اما هیچ‌كس بازخواست نشد و معلوم نیست سازندگان و منتشرکنندگان آن چند میلیارد سود بردند!» به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در كشورهای صنعتی مانند ایتالیا، انگلیس و آمریكا كه صنایع متقاضی آگهی دادن در رسانه‌ها هستند، تبلیغات دسته‌بندی شده و برحسب جایگاهشان از شبكه‌های مختلف پخش می‌شوند. مثلا شبكه‌های شو و مد، گران‌ترین برندهای ساعت یا كیف‌های چرمی را تبلیغ می‌كنند و تبلیغ وسایل آشپزخانه در شبكه‌‌های خانه‌داری و آشپزی انجام می‌شود و مثلا هیچ‌گاه تبلیغ موادغذایی را در شبكه مد نمی‌بینیم.

این تبلیغات با برنامه‌های خانوادگی سنخیت ندارند

موضوع مهم دیگری كه دكتر گرانمایه بر آن تاكید می‌كند، استفاده از برنامه‌های كودك و خانواده برای تبلیغات است: «استفاده از فضای عاطفی و صمیمی برنامه‌های كودك و خانواده برای تبلیغات، نوعی سوءاستفاده و توهین به جایگاه كودك و خانواده است و با حفظ حریم خانواده منافات دارد. چون تلویزیون ما یك رسانه خصوصی نیست كه مخاطبان خاص داشته باشد بلكه مخاطب آن 75میلیون ایرانی هستند بنابراین نمی‌توان آن را به یك رسانه تبلیغی تبدیل كرد. همچنین تبلیغاتی كه در برنامه‌های خانوادگی و كودك انجام می‌شود، هیچ سنخیتی با محتوا و پیام برنامه ندارد، مثل تبلیغ یك بانك در برنامه كودك! اصلا یكی از اصول تبلیغات این است كه ظرف و مظروف باید با هم انطباق داشته باشند. این كار باعث می‌شود این برنامه‌ها بعد از مدتی مخاطبان خود را از دست بدهند.»

وی با انتقاد از رپرتاژ آگهی‌هایی كه از تلویزیون پخش می‌شود، می‌افزاید: «متاسفانه كم‌كم ردپای سبك و سیاق تبلیغات شبكه‌های ماهواره‌ای در برخی آگهی‌های تلویزیون دیده می‌شود و این اتفاق خوبی نیست. به نظر می‌رسد صدا وسیما برای كسب درآمد، زمان را می‌فروشد. كاش جاپای این تبلیغات به برنامه‌های خانوادگی و كودك باز نمی‌شد.» به گفته این استاد علوم ارتباطات،‌ صداوسیما با وجود داشتن شبكه‌هایی مانند پیام و بازار، می‌تواند بسیاری از تبلیغات را به این شبكه‌ها اختصاص دهد. با توجه به رسالت رسانه‌ ملی، نباید برای كسب درآمد، سطح برنامه‌هایش را پایین آورد و به شأن و جایگاهش لطمه بزند.

 

تبلیغات زیاد باعث رواج فرهنگ مصرف‌گرایی می‌شود

موضوع مهم دیگری كه باید به آن توجه كنیم، تاثیر تبلیغات بر خانواده‌هاست. دكتر مجید ابهری، روان‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی در گفت‌وگو با «سلامت» با تاكید بر اینكه تبلیغات یكی از كاربردهای اساسی رسانه است، می‌گوید: «تبلیغات علاوه بر فعال‌كردن بخش اقتصادی جامعه، مجرای مناسبی برای كسب درآمد در رسانه و ایجاد خوداتكایی اقتصادی و فرهنگی آن است.»

وی می?افزاید: «همچنین برنامه‌های اختصاصی صداوسیما مانند برنامه‌ كودك، برنامه خانواده یا برنامه‌های بهداشتی، مخاطبان ویژه‌ای دارند كه مطالب اخلاقی و مهارت‌های مختلف را آموزش می‌‌بینند، اما گاهی مطالبی در این برنامه‌ها بیان می‌شود كه نه‌تنها به اعتبار فرهنگی رسانه لطمه می‌زند بلكه باعث خستگی روانی مخاطب می‌شود و او را از برنامه رویگردان می‌كند. مثلا كارشناسانی دعوت می‌شوند كه تولیدات خود را تبلیغ می‌كنند، در حالی كه تلویزیون به اندازه كافی در خلال برنامه‌های مختلف، آگهی‌های بازرگانی دارد. این كار فقط باعث می‌شود مصرف‌گرایی در جامعه ایجاد شود و سرمایه‌های اصلی جامعه یعنی كودكان و نوجوانان را به تغییر شیوه زندگی و مصرف‌گرایی بیشتر متمایل كند و خانواده‌ها نیز به اعتبار این تبلیغ در تلویزیون، به سمت مصرف‌گرایی كاذب‌ گرایش پیدا می‌كنند.» به گفته این متخصص علوم‌رفتاری، چنین تبلیغاتی مخاطبان را با بمباران تبلیغاتی مواجه می‌كند و مردم از افرادی كه در روستاهای دورافتاده زندگی می‌كنند تا شهرنشینان را از نظر رفتارشناسی دچار گیجی می‌كند به‌طوری كه نمی‌دانند چه كالایی را انتخاب كنند كه برایشان مفیدتر باشد. علاوه بر آن، تعداد كارشناسان برنامه‌های خانوادگی‌ كم شده، چون به جای آنها صاحبان صنایع تولیداتشان را تبلیغ می‌كنند و این كار باعث می‌شود مطالب آموزشی در این برنامه‌ها كمرنگ‌تر شود.

دكتر ابهری اعتقاد دارد: «مرزبندی بین شهر و روستا یعنی زندگی طبیعی و مصنوعی، با مواجه شدن با حجم وسیعی از تبلیغات تلویزیونی از بین می‌رود و جیب صاحبان تبلیغ پر می‌شود چون مخاطبان تلویزیون را به مصرف‌كنندگان دائمی خود تبدیل می‌كند.»

 

تبلیغات تقسیم‌بندی می‌شوند

علاوه بر تاثیرات اجتماعی و روانی تبلیغات گسترده در برنامه‌های خانوادگی و كودك، بحث مهم دیگر، تاثیری است كه ممكن است مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت جامعه ایجاد شود.

دكتر علی‌اكبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با «سلامت» در این‌باره می‌گوید: «ما حجم وسیع تبلیغات در تلویزیون را به‌خصوص در برنامه‌های خانوادگی و برنامه کودک قبول نداریم. برخی از آنها صحیح و برخی دیگر تبلیغات سلامت‌محور نیستند. طبق ماده37 قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت بهداشت اجازه دارد كالاهای مخل سلامت را شناسایی و اعلام كند. تبلیغ این كالاها ممنوع است و باید برای تبلیغ آنها جریمه تعیین شود و اگر دستگاهی آن را اجرا نكرده، از طریق قوه قضائیه قابل‌پیگیری است.» وی خاطرنشان می?کند: «در جلسه اخیری كه مسوولان وزارت بهداشت و صداوسیما برگزار كردند، این موضوع مطرح شد و یك فرمول برای تبلیغ كالاها تهیه كردیم كه براساس آن، كالاهای تبلیغی به 5 گروه تقسیم می‌شوند. مثلا موادغذایی از نظر قند و نمك و كالری بالا و نوع چربی از نظر اسیدچرب و ترانس و پروتئین بررسی و نمره می‌گیرند و از طریق این مدل مشخص می‌شود،‌ تبلیغ چه كالاهایی مجاز است، چه كالاهایی در ایام تعطیلات نباید تبلیغ شود یا در ساعت‌های پربیننده تبلیغ آن محدود شود و هزینه بالا می‌رود. ما در حال پیگیری هستیم تا این فرمول در صداوسیما به كار رود كه قدم مثبتی برای ساماندهی تبلیغات خواهد بود.»

متاسفانه پیگیری ما برای گفت‌وگو با مسوولان صداوسیما در این زمینه موفقیت‌آمیز نبود. به‌نظر می‌رسد در برخی موارد می?توان نظارت فعال و مستمری بر محتوای تبلیغات و حجم بالای آن اعمال کرد و حتی وزارت بهداشت نیز می‌تواند فعالانه عمل کند. اما ای كاش برنامه‌های خانوادگی و كودك بر رسالت خود باقی می‌ماندند و وارد دنیای سرد تبلیغات نمی‌شدند.

گزارش هفته

وزیر بهداشت در گفت‌وگوی ویژه خبری عنوان کرد

گزارش ???روزه وزارت بهداشت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که برای ارائه گزارش 100 روزه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری حضور یافته بود، در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین اقدام‌های وزارت بهداشت در یکصد روز اخیر چه بوده است، گفت: «یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در بدو شروع کار وزارت بهداشت با آن مواجه بودیم، مشکلات مربوط به کمبود دارو و بالا بودن قیمت برخی از داروها به دلیل تغییرات نرخ ارز بود.» دکتر سید حسن‌هاشمی قاضی‌زاده تصریح کرد: «برای حل مشکلات دارویی کشور تفاهمنامه‌ای با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شد و خوشبختانه مردم شاهد بودند که بسیاری از کمبود‌های دارویی در شهرهای بزرگ کشور برطرف شده و داروهای بیماران صعب‌العلاج نزدیک به 70 درصد کاهش پیدا کرد. مثلا در مورد داروی بیماران ام‌اس، دارویی که با 2 میلیون‌تومان خریداری می‌شد، در حال حاضر با 600 هزار تومان خریداری می‌شود.» وی افزود: «پیش‌بینی می‌کنم که وفور دارو طی 4-3 ماه آینده خیلی بیشتر می‌شود. اخیرا نیز براساس این تفاهمنامه برخی از داروهای ناباروری تحت پوشش بیمه قرار گرفته به نحوی که 10 قلم داروی درمان نازایی، کاهش قیمت 50 درصدی داشت.»

 

بدهی 8 هزار میلیاردتومانی وزارت بهداشت

وزیر بهداشت در ادامه یکی از مشکلات حوزه سلامت کشور را کمبود بودجه دانست و گفت: «در حال حاضر وزارت بهداشت 8 هزار میلیاردتومان بدهی دارد که 4 هزار و 700 میلیون‌تومان این بدهی به سال 91 مربوط است. امسال هم حدود 2 هزار و 700 میلیارد تومان به آن اضافه شده است. حدود هزار میلیارد نیز کمبود بودجه به‌دلیل پرداخت حق جذب کارکنان است که در بودجه پیش‌بینی نشده است.» دکتر‌ هاشمی با اشاره به اینکه کسری بودجه در حوزه سلامت مشکلات جدی را در پی خواهد داشت، راه‌حل برون‌رفت از این مشکلات را مدیریت منابع و خلق منابع جدید دانست و گفت: «بخشی از منابع حوزه سلامت باید از اختصاص درآمد تولید ناخالص ملی به دست آید.»

 

واقعی شدن تعرفه‌ها، راهکار کاهش هزینه‌های سلامت از جیب مردم

وزیر بهداشت واقعی شدن تعرفه‌ها و سرانه درمان را مهم‌ترین راهکار کاهش هزینه‌های سلامت از جیب مردم دانست و گفت: «ما باید خدمات را به طور واقعی از گروه پزشکی خریداری کنیم. در حال حاضر این اتفاق نمی‌افتد و به نوعی به این قشر در سال‌های متمادی ظلم شده است.» وزیر بهداشت در این‌باره گفت: «در حال حاضر پزشکانی در مناطق محروم داریم که چند ماه است کارانه خود را دریافت نکرده‌اند.» وی افزود: «ما موظف هستیم از محل درآمدهای اختصاصی، صرف ارتقای بیمارستان‌ها اعم از تجهیزات، ساختمان و امکانات مورد نیاز جهت رضایتمندی مردم کنیم اما عمده درآمدهای اختصاصی، صرف پرداخت حقوق كاركنان می‌شود و امیدواریم با همدلی تمام مسوولان از جمله نمایندگان محترم مجلس، مشکل اعتبار و بودجه نظام سلامت حل شود.»

دکتر ‌هاشمی در خصوص پرسش دیگری در زمینه چگونگی اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع گفت: «در حال حاضر از 2 هزار میلیاردتومانی که برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شده بود، فقط 2 درصد پرداخت شده است بنابراین بهترین اقدامی که در این باره انجام دادیم، این بود که جلوی ادامه برنامه را برای آسیب‌شناسی و انجام کار کارشناسی بیشتر و تامین نبودن منابع، بگیریم.» وی در عین حال یادآور شد: «این برنامه در 2 استانی که به صورت پایلوت در حال انجام بود، آسیب‌شناسی شد تا اشکال‌هایش برطرف شود.»

تلویزیون و سلامت

انتقاد جراح سرطان از ناآگاهی زنان ایرانی درباره سرطان پستان

بیشتر خانم‌های مبتلا دیر مراجعه می‌کنند

مراجعه دیرهنگام زنان مبتلا به سرطان پستان به پزشک، گلایه بسیاری از متخصصان سرطان است. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، سرطان پستان با 23 درصد، رتبه اول سرطان‌ها را در میان زنان ایرانی دارد بنابراین تعداد مبتلایان به این سرطان با شاخص ابتلای 100 در 100 هزار نفر در کشور، 7 هزار و 582 مورد است. تشخیص و مراجعه دیرهنگام زنان، آمار ابتلا و پیشرفت سرطان پستان را بالا برده است. با اینکه همواره بر معاینه‌های منزلی و ماموگرافی تاکید می‌شود، ناآگاهی زنان از ویژگی توده‌های سرطانی و ترس از مراجعه به پزشک، گاهی باعث می‌شود کار به برداشتن پستان بکشد. دکتر نسیرین‌السادات علوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار برنامه «دکتر سلام» شبکه آموزش، به زنان هشدار می‌دهد و می‌گوید: «سرطان پستان در میان زنان شیوع بالایی دارد اما زود تشخیص داده نمی‌شود. دلیل آن هم تاخیر خانم‌ها در مراجعه به پزشک است. این در حالی است که اگر این بیماری زود تشخیص داده شود، قابل‌درمان خواهد بود.» او ادامه می‌دهد: «متاسفانه بسیاری از زنان در معاینه‌های منزلی متوجه وجود توده‌ای در پستان خود می‌شوند اما خیلی توجه نمی‌کنند. این توده هم به مرور زمان رشد می‌کند و بیمار زمانی مراجعه می‌کند که دیگر با دارو نمی‌توان آن را درمان کرد و فقط با تخلیه پستان می‌توان جلوی انتشار بیماری را در بدن گرفت.» این جراح سرطان پستان، با بیان اینکه مراجعه به پزشک باید در دوره طلایی انجام شود، توضیح می‌دهد: «هر چقدر توده کوچک‌تر باشد، درمان راحت است و دیگر نیازی هم به برداشتن پستان نیست. بسیاری از زنان متوجه این توده می‌شوند اما به دلیل ترس از سرطان، مراجعه نمی‌کنند. این موضوع خود اتفاق بسیار ناگواری است.» به گفته دکتر علوی، زنان پس از 25 سالگی باید هر 2 ماه یک بار معاینه منزلی داشته باشند و سالی یک بار نیز به‌وسیله پزشک معاینه شوند. برای خانم‌های بالای 40 سال نیز باید هر 2 سال یک بار ماموگرافی انجام گیرد. خانم‌هایی که سابقه ابتلا به سرطان پستان در سنین پایین را در خانواده دارند، باید سریع‌تر اقدام و ماموگرافی را زودتر شروع کنند. او می‌گوید: «پیش از این گفته می‌شد زنانی که شیردهی داشته‌اند، کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند اما بررسی‌های جدید نشان می‌دهد اینطور نیست.» او به ناآگاهی زنان اشاره می‌کند. بسیاری از زنان تصور می‌کنند اگر به پزشک مراجعه کنند پستان خود را از دست می‌دهند، این در حالی است که مراجعه دیرهنگام منجر به تخلیه پستان می‌شود. در مراحل اولیه می‌توان بیماری را با دارو درمان کرد. هر چقدر زودتر مراجعه شود، درمان راحت‌تر است. این جراح سرطان پستان درباره ویژگی توده‌های سرطان در پستان توضیح می‌دهد: «توده‌های سرطانی عمدتا بدون درد هستند و اتفاقی تشخیص داده می‌شوند. تغییرات پوستی در نوک و پوست پستان، ایجاد زخم‌هایی سر پستان یا ترشحات خونی یا خونابه، سفت شدن پستان به‌خصوص اگر پیشرونده باشد یعنی پس از پایان عادت ماهیانه برطرف نشود، می‌تواند از نشانه‌های سرطان باشد.»

دکتر علوی ادامه می‌دهد: «خانم‌هایی هم که به دلیل پیشرفت بیماری، پستان خود را از دست داده‌اند، می‌توانند از پروتزهای جایگزین استفاده کنند اما نباید فراموش کرد که این جراحی هزینه‌ها را بیشتر می‌کند، چراکه به جراحی‌های اضافه‌ای نیاز است بنابراین مراجعه به موقع، می‌تواند جلوی این هزینه‌ها را هم بگیرد. مهم‌ترین روش اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌هاست و به هر حال رسالت تلویزیون، رادیو و مطبوعات، اطلاع‌رسانی است.» علوی می‌گوید: «رسانه‌ها تاکنون توانسته‌اند در این زمینه کمک کنند اما لازم است میزان اطلاع‌رسانی را افزایش دهند تا زنان آگاهی بیشتری در مورد این بیماری داشته باشند.»

رادیو سلامت

مدیر گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت:

پژوهش، مبنای توسعه است 

مدیرگروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت، افزایش دانش سلامت مردم را ضروری دانست و گفت: «وظیفه رسانه، آموزش به آموزش‌پذیران است.» به گزارش روابط عمومی ‌شبکه رادیویی سلامت، حسین ماکنعلی، مدیرگروه سلامت اجتماعی این شبکه، با بیان اینکه در گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت براساس اطلس محتوایی به موضوعات مختلف در حوزه سلامت اجتماعی پرداخته می‌شود، ادامه داد: «این گروه در حوزه سلامت اجتماعی و با هدف ارتقای آن در جامعه، برنامه‌های مختلف و متنوعی را تهیه و پخش می‌کند که از این میان می‌توان به برنامه‌هایی همچون «افق روشن»، «مردم و سلامت»، «تا رهایی»، «زنان جامعه من»، «ره‌آورد»، «توان مثبت» و... اشاره کرد.» ماکنعلی در ادامه با تاکید بر ارتباط خوب و مستمر نمایندگان مجلس، مسوولان و مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین مسوولان سازمان‌ها و نهادهای مختلف سلامت‌محور با گروه سلامت اجتماعی رادیوسلامت، تصریح کرد: «اطلس محتوایی که مسیر گروه سلامت اجتماعی را مشخص می‌کند، می‌تواند در حوزه سلامت جامعه مثمرثمر واقع شود. از این رو تمام ‌برنامه‌سازی‌ها در این گروه براساس اطلس محتوایی با موضوعاتی مانند اعتیاد، آسیب‌های اجتماعی، رفتارهای حمایتی، همنوایی با مردم، ایدز، اشتغال، روان‌شناسی اجتماعی، حقوق شهروندی و در گروه سلامت اجتماعی انجام می‌شود.» ماکنعلی با بیان اینکه «توان مثبت» با حضور مسوولان، محققان و پژوهشگران و با هدف ارائه گزارش از دستاوردهای کشور براساس شعار سال تهیه می‌شود، اظهارکرد: «در برنامه «مردم و سلامت» اخبار حوزه سلامت اجتماعی کشور بحث و بررسی می‌شود.» وی با اشاره به ویژه‌برنامه‌های «روز پژوهش» گروه سلامت اجتماعی رادیو سلامت بیان کرد: «در برنامه «افق روشن» روز دوشنبه 25 آذر ماه همزمان با روز پژوهش و با هدف نهادینه کردن پژوهش در جامعه، به موضوع پژوهش که پایه اساسی توسعه جامعه در تمام ‌ابعاد اجتماعی، فرهنگی و... است، پرداخته خواهد شد.» مدیر گروه سلامت اجتماعی شبکه رادیویی سلامت در پایان اظهار کرد: «تلاش می‌کنیم تا با تهیه و پخش برنامه‌های مختلف و متنوع، دانش سلامت مردم را در حوزه‌های مختلف افزایش دهیم.» برنامه‌های رادیو سلامت همه روزه 24 ساعته روی موج FM ردیف 102 مگاهرتز پخش می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.