افزایش قابل ملاحظه آلزایمر قبل از سنین سالمندی

سلامانه :اگرچه بیش از 90 درصد موارد آلزایمر پس از 60 سالگی است،‌ اما شواهد موجود نشان می‌دهند كه موارد این بیماری در سنین قبل از سالمندی، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

مهیار مهین شفیعی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تصریح كرد: بیماری آلزایمر در اغلب موارد در سنین سالمندی و افراد مسن بروز می‌كند و البته گاهی نیز افراد جوانتر را نیز گرفتار می‌كند. 

وی با اشاره به اینكه در سالهای اخیر تغییراتی در تركیب سنی مبتلایان به آلزایمر به وجود‌ آمده است،‌ تأكید كرد: اگرچه بیش از 90 درصد موارد آلزایمر پس از 60 سالگی است، اما شواهد موجود نشان می‌دهند كه موارد این بیماری در سنین قبل از سالمندی، افزایش قابل ملامحظه‌ای یافته است. 

مهین شفیعی گفت: زمینه ابتلا به آلزایمر ممكن است سالها قبل از بروز علایم بیماری به وجود‌آمده باشد به طوریكه بر طبق برخی از بررسی‌ها،‌ بیماری آلزایمر حدود 20 سال قبل از ظهور علایم آغاز شده است. 

وی با بیان اینكه در بیماری آلزایمر نیز پیشگیری مقدم بر درمان است،‌ یادآورشد: البته پیشگیری قطعی از آلزایمر تقریبا غیرممكن است و درعین حال می‌توان با رعایت برخی موارد،‌ خطر این بیماری را كاهش داد. 

مهین شفیعی خاطرنشان كرد: براساس برخی از مطالعات و بررسی‌ها،‌ پیشگیری از چاقی و اضافه وزن،‌ فعالیت منظم بدنی،‌ داشتن كلسترول و فشار خون منظم و طبیعی،‌ رژیم غذایی مناسب از جمله غنی از آنتی‌‌ اكسیدان‌ها،‌ ویتامین C و E و روغن‌ ماهی،‌ پیشگیری از به وجود آمدن مشكلات عصبی و پرهیز از قرارگرفتن در شرایط استرس‌زا و اضطراب‌آور و همچنین حفظ خونسردی در مواجه با شرایط سخت و ناگوار،‌ می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را كاهش دهد. 

وی گفت:‌ عوامل ژنتیكی از مهمترین عوامل بروز آلزایمر است،‌ به همین دلیل افرادی كه در خانواده و خویشاوندان درجه یك آنها سابقه ابتلا به آلزایمر وجود دارد،‌ باید در فواصل زمانی منظم به ویژه در سنین پس از 50 سالگی،‌ از نظر بیماری آلزایمر تحت معاینه و آزمایش قرار گیرند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.