درمان ایدز و سرطان ره آورد تحقیقات پزشکی ۲۰۱۳

سلامانه :اگرچه سال 2013 با ظهور دو ویروس کشنده در جهان آغاز شد، اما ارائه آخرین دستاوردهای پزشکی در عرصه روش های درمانی جدید بیماری هایی مانند ایدز و سرطان، پایان خوشی را برای این سال رقم زده است.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، سال 2013 دربرگیرنده مجموعه ای از دستاوردهای تحقیقات پزشکی چشمگیر است که برخی از مهمترین این رویدادها به شرح ذیل است.

 

•    انتقال حافظه بویایی در نسل های مختلف

در یک تحقیق بی سابقه، موش هایی که پدران آن ها از بوی خاصی وحشت داشتند، در برابر همان بو قرارگرفتند و با وجود این که قبلاً هرگز چنین بویی را استشمام نکرده بودند، در برابر آن با وحشت عکس العمل نشان دادند. 

•    داروهای اختصاصی بر اساس ساختار ژنتیکی

محققان روش های نوینی را ابداع کردند که داروهای اختصاصی بر اساس ساختار ژنوم هرشخص تولید شود. بدین ترتیب بیماری هایی که در خانواده های مختلف شیوع دارند، به طور کلی درمان می شوند.

•    رشد اندام های انسان در بدن پستانداران دیگر

گروهی از محققان توانستند راهکاری را برای پرورش اندام های انسان در بدن سایر پستانداران ارائه کنند. با استفاده از این شیوه، اندام های حیاتی انسان توسط سلول های بنیادین در بدن جانور میزبان پرورش یافته و در زمان نیاز به بدن انسان پیوند می شود.

•    پاشنه آشیل تومورها

در سالی که گذشت، یک شخص فداکار امکان بررسی فرآیند تحول سرطان را از مراحل اولیه تا مراحل پیشرفته و کشنده فراهم کرد. محققان با استفاده از نتایج این تحقیق توانستند روش های موثری برای پیشگیری و درمان سرطان ابداع کنند.

•    ویروس کشنده در خاور میانه

سال گذشته خبر شیوع یک ویروس کشنده ، سراسر خاور میانه را در وحشت فرو برد. اما مشخص شد که این خبر کذب بوده و هیچ اثری از این ویروس وجود ندارد.

•    بیماری ایدز درمان شد

سال گذشته روش درمانی جدیدی برای بیماری ایدز ارائه شد. محققان با استفاده از این روش ابتدا یک کودک خردسال و سپس 14 شخص بالغ را درمان کردند. در این شیوه، بیمار مدت کوتاهی دارو مصرف می کند و پس از آن نیازی به دارو ندارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.