۴ میلیون نفر درگیر بیماری صرع هستند

 ۴ میلیون نفر درگیر بیماری صرع هستند

سلامانه : صرع یک بیماری درمان‌پذیر است که اگرچه آموزش‌هایی درباره چگونگی برخورد با آن ارائه می‌شود، اما انگار کافی نیست، چراکه اغلب مردم نمی‌دانند چگونه باید به بیماری که دچار حمله صرع شده کمک کنند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه دبیر اجرایی سی‌امین همایش عمومی انجمن صرع ایران با بیان اینکه تقریباً 800 هزار مبتلا به صرع در کشور وجود دارد، گفت: «با در نظر گرفتن خانواده‌های این مبتلایان می‌توان گفت سه تا چهار میلیون نفر از افراد جامعه درگیر بیماری صرع هستند.»


طیبه عباسیون در ادامه به اقدامات اولیه مورد نیاز بعد از مواجهه با یک بیمار صرعی اشاره و تصریح کرد: «اگر بیماری را مشاهده کردید که دچار حمله صرع شده، اولین اقدام این است که خونسرد باشید و سپس وسایل خطرناک مانند عینک، کلید و سایر وسایل تیز و شکننده را از او دور کنید.» وی افزود: «سعی کنید لباس یا شی نرمی را زیر سر بیمار بگذارید که سرش به زمین اصابت نکند. پس از آن زمان را بسنجید که حمله چقدر طول کشیده است. پس از تمام شدن حمله، بیمار را به سمت چپ یا راست بخوابانید و یک دست و پای او را خم و پای دیگر را مستقیم بگذارید. صبر کنید تا حمله تمام شود و در این مدت به دنبال داروهای بیمار در اطرافش بگردید.»

عباسیون درباره زمان اطلاع به اورژانس در این شرایط، گفت: «معمولاً حملات صرع تا پنج دقیقه تمام و بیمار خودش هوشیار می‌شود. اما اگر حمله بیمار طولانی‌تر از پنج دقیقه باشد، بیمار حین حمله به خودش آسیب رسانده باشد، تنفسش دچار مشکل شده و نفسش برنگردد، پس از حمله بیدار نشود، باردار باشد و اولین حمله صرع او باشد، لازم است اورژانس را خبر کنید.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.