غربی‌ها با سلاحهایشان معلول می‌کنند، بعد دارو و تجهیزات پزشکی می‌فروشند

سلامانه :یک فیزیوتراپیست گفت: شرکت‌های غربی یک بار است از فروش سلاح‌های شیمیایی سود می‌برند و بار دیگر از فروش دارو و خدمات درمانی به مصدومان شیمیایی بهره می‌برند.

 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، متن کامل سخنرانی نورالدین کریمی مسئول برگزاری چهاردهمین سمینار ملی و اولین سمینار بین‌المللی فیزیوتراپی در مراسم افتتاحیه این سمینار بدین شرح است:

حضور تک تک سروران گرامی ،اعم از دانشجویان عزیز ،کارشناسان محترم ،اساتید گرانقدر و تمام مسئولین عالی رتبه نظام سلامت کشور که به هر نوعی در اجرای این سمینار مددکار ما بودند و در جلسه حضور دارند خیر مقدم عرض می نمایم . قدومتان مبارک . فکر و اندیشه و اراده عملی مسئول برگزاری سلسله سمینارهای فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات ،همچون قمری نالان و بی قرار، در چهاردهمین تکرارخود چونان بدرِ کامل درخشید و از یک پرتو نورِ بارقۀ اولین ایده برگزاری یک همایش علمی ، اکنون در گستره فرا ملی برای دانش نور افشانی می کند.

 

بسار دوست دارم، بلکه ضرورت دارد، در مقام مسئول این همایش علمی بعنوان یک فرایند توانبخشی بین المللی، با واژه های جدیدی ذهن مسئولین عالی رتبه نظام را متوجه یک فرصت بسیار بسیار استثنایی ایرانِ اسلامی، در بین کشور های منطقه بنمایم . برای کشف این فرصت و شناخت اهمیت آن باید برای منطقۀ شرق دریای مدیترانه تا خاور دور، یک جغرافیای نیاز توانبخشی ترسیم کرد.

 

نیاز بسیار حاد و مبرم مردمانِ این منطقه بویژه مسلمان به خدمات توانبخشی از یک طرف، و قابلیت های پاسخ به این نیاز از طرف کشور جمهوری اسلامی ایران ، الخصوص با در نظر گرفتن قرابت های فرهنگی ، دینی و همجواری بلکه مرکزیت ایران ، پتانسیل ِهمگرایی و هم افزایی و اتحاد مستحکمی را نوید می دهد که از بدو پیروزی انقلاب ، نظامِ مقدسِ اسلامی بدنبال آنست.

 

از آنجایی که خدمات توانبخشی خاصه در ابعاد و لایه های اجتماعی و فرهنگی و با آثار ذهنی،روانی و عاطفی تحقق می یابد، ابزاری بسیار قدرتمند برای آن آرمان انسانی است . وقتی برخی شرکتهای غربی یک بار از فروش صلاحهای شیمیایی سود می برند و بار دیگر از فروش دارو و خدمات درمانی مصدومان شیمیایی، بلکه باید تخریب و عقب ماندگی و تعمیقِ نیاز به غرب را هم به سودشان افزوده ، چرا نباید ازطرف آنها بی ثباتی و جنگ در منطقه دامن زده نشود؟! مسئولیت دانشمندان مومن و آگاه منطقه ، حرکتی فوری برای رفعِ نیاز های توانبخشی این مردمان هست.

 

دیگر نباید پای قطع شدۀ برادر مسلمان در عراق و افغانستان که با مین هایِ تولید وکاشتۀ غرب مجروح است ،عامل وابستگی آنها و سودِ سود جویان باشد. امیدوارم در سال حماسه سیاسی واقتصادی ،تدبیر ریاست محترم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - اولین دانشگاه جامع توانبخشی و بهزیستی خاور میانه - آغازگر فرایندی همه جانبه هم برایِ فراهم سازی بستر پاسخ به نیاز خدمات بهزیستی و توانبخشی کشورهای همسایه و هم برای ایجاد تفاهم های لازم برای تربیت نیروی متخصص و انتقال تکنولوژی به این کشورها باشد. اما در نگاه به داخل کشور، بعنوان مسئول برگزاری این سمینار لازم به یاد آوری است : صرفه جویی بیمه های درمان و سلامت، نه در نپرداختن سهم بیمار به هر دلیل و یا سهم درمانگر، بلکه در سرمایه گذاری در پروژه های پیشگیرانه و شناخت وکنترل علل بیماریها و آسیب ها و کاهش شیوع و بروز آنهاست.

 

بعنوان نمونه سرمایه گذاری در کاهش آسیب های ناشی ازسوانح رانندگی ،زلزله ،و تامین تغذیه سالم و صد البته باید در مقام مدیر گروه آموزشی فیزیوتراپی اشاره نمایم که: اجرایی شدن دکتری حرفه ای فیزیوتراپی در امروز ایران اسلامی، برای نظام سلامت کشور، یک ضرورت است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.