کلسیم شاخص کلیدی حملات قلبی و مغزی

سلامانه :مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد میزان کلسیم موجود در بدن می تواند هشداری برای حملات قلبی و یا سکته مغزی باشد.

 به گزارش ایرنا ، به گفته پزشکان سطح فشار خون و کلسترول دقیق ترین راه ارزیابی خطر حمله قلبی و سکته مغزی نیست.

آنها می گویند اندازه گیری میزان کلسیم در شریان های بدن، شاخص بهتری برای تشخیص بیماری ها و مشکلات احتمالی قلبی است و روش های سنتی تشخیص که منجر به تجویز داروهای پیشگیرانه مانند استاتین ها می شود، نادرست بوده است.

این بدان معنی است که ده ها هزار نفر از کسانی که با تشخیص های سنتی در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی هستند، بی دلیل دارو مصرف می کنند.

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد کسانی که در شریان های بدنشان، رسوب کلسیم به چشم می خورد، بیشتر از دیگران دچار حمله قلبی و یا سکته مغزی می شوند.

دانشمندان آمریکایی همچنین دریافتند که از هر 6 نفر یک نفر بر این باور است که در خطر حمله قلبی قرار دارد، در نتیجه به خود اجازه می دهد از دارو استفاده کند.

دانشمندان می گویند که وجود بیش از اندازه کلسیم در شریان ها منجر به سخت شدن دیواره عروق می شود و این امر می تواند به حمله قلبی بیانجامد.

در این مطالعه از داده های 7 هزار شرکت کننده که پزشکان تصور می کردند در معرض خطر حمله قلبی و یا سکته مغزی قرار دارند، استفاده شد. عروق قلبی این شرکت کننده ها از نظر میزان کلسیم مورد اسکن قرار گرفت .

این افراد بین سال های 2000 و 2002 و در زمان پیوستن به این تحقیق نشانه ای از بیماری قلبی نداشتند. این افراد در مدت مطالعه که 7 سال به طول انجامید از لحاظ ابتلا به بیماری های قلبی مورد بررسی قرار گرفتند.

داده های کلسیم به نمره های مختلف از صفر تا 100 طبقه بندی شد. از نظر محققان کسی که بالاترین نمره را کسب کرد بیشترین احتمال ابتلا به حمله قلبی و یا سکته مغزی را داشت. برای کسانی که امتیاز بین 50 تا 100 را به دست آورند نیز درمان دارویی و همچنین آزمایش های بیشتر قلبی تجویز شد.

دانشمندان در پایان 7 سال دریافتند 15 درصد افرادی که به نظر می رسید بسیار کم در معرض خطر حمله قلبی باشند، نمره کلسیم بالای 100 داشتند. این بدان معنی است که این افراد در 7 سال آینده یک حمله قلبی یا سکته مغزی را تجربه خواهند کرد.

35 درصد از شرکت کنندگان در مطالعه که به نظر می رسید در معرض خطر بسیار بالای ابتلا به سکته قلبی یا مغزی باشند، نمره کلسیم بالایی نداشته و تنها با استفاده از داروهای آسپرین و استاتین درمان شدند.

نتایج این مطالعه اخیر که در نشریه (European Heart) منتشر شده است اطلاعات وسیعی را در مورد اسکن کلسیم بدن در پیش بینی خطر حمله قلبی در اختیار محققان قرار می دهد.

دکتر مایکل سیلورمن متخصص قلب و عروق در بیمارستان بوستون در این مورد گفت: آزمایش کلسیم روش موثر تری برای پیش بینی حملات قلبی و مرگ و میر است .

وی افزود: استفاده از روش های سنتی سبب می شود درصد قابل توجهی از افراد در معرض خطر را از دست بدهیم. ولی غربالگری با استفاده از اسکن کلسیم، به طور مستقیم رسوب کلسیم را که از نخستین نشانه های تصلب شرائین است، مشخص می کند.

به گفته محققان این مطالعه نشان می دهد که تست کلسیم عروق قلبی نشانگر دقیق تری برای تعیین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.