دکتر سعید قزوینیان، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با سلامانه:

کدام ضربات به مغز مرگ آور است؟/ هشدارهایی درباره بیمار ضربه مغزی شده

کدام ضربات به مغز مرگ آور است؟/ هشدارهایی درباره بیمار ضربه مغزی شده

سلامانه : یک متخصص مغز و اعصاب می‌گوید:«تصادفات جاده‏ای و سوانح رخ داده در ایران مهم‏ترین علت ضربه مغزی و مرگ و میر ناشی از آن است. در این میان استفاده از کلاه ایمنی و بستن کمربند ایمنی نقش محافظت‏کننده داشته و در هنگام بروز حادثه می‏تواند، از ترومای مغزی جلوگیری کند.»


دکتر سعید قزوینیان در گفتگو با خبرنگار «سلامانه»، تصریح می‌کند:« عدم استفاده از این دو مهم‏ترین عامل خطر حوادث ترافیکی در دنیا بالاخص ایران شده است.»


وی با اشاره به این که در ضربات مغزی خفیف، ملاک ما برای شدت تروما بیهوشی است، توضیح می‏دهد:«در این حالت ممکن است بیمار دچار بیهوشی  یا کاهش هوشیاری موقت شود، بدون اینکه علامت خاصی یا شکستگی در جمجمه وجود داشته باشد. معیار دوم نیز مدت زمان بیهوشی است.بیهوشی‏هایی که طولانی‏تر بوده و ضربه شدیدتر از نوع قبل است. منظور از افت هوشیاری نیز همان اغماء و بیهوشی است.»

 

به گفته دکتر قزوینیان بعد از ضربات مغزی و زمانی که که بیمار هوشیاری نسبی خود را بدست آورد، علائمی مانند تهوع، استفراغ، گیجی، منگی و کاهش حافظه وجود دارد. 


وی با بیان این که تهوع و استفراغ در کودکانی که دچار ترومای مغزی می‏شوند بسیار شایع است، می‏افزاید:«اما کودکان نسبت به بزرگسالان و افراد کهنسال بسیار مقاوم‏ترند. ضربه به سر کودک، اغلب در والدین ترس و نگرانی ایجاد می‏کند ولی در اغلب موارد تهدیدی متوجه کودک نمی‏شود.»


اما به عقیده این متخصص مغز و اعصاب سالمندان نسبت به ضربات سر حساس هستند. ضربه‏های سر خفیفی که حتی شاید آن را به یاد نیاورند ممکن است جدی باشد. علائمی مانند آلزایمر نیز در سالمندان به دلیل خونریزی‏های پرده‏های مغزی دیده می شود. در خیلی از موارد نیز فرد سالمند دچار یک ضربه ساده به مغز می‏شود ولی نشانه‏های آن چند ماه بعد از ترومای وارده آشکار می‏شود.


دکتر قزوینیان در ادامه خاطرنشان می‏کند:«در ضربات مغزی بسیاری از مردم با خون دماغ شدن مصدوم دچار هراس می‏شوند. اما خونریزی از بینی چندان اهمیتی ندارد. گاهی ضربات چندان شدید نیستند ولی آسیب جدی وارد می‏کنند، بر عکس ضربات شدیدی که فقط اختلال هوشیاری اندکی ایجاد کرده و خطری هم بوجود نمی‏آورند.»


به عقیده وی آنچه که فوق‏العاده اهمیت دارد، نحوه برخورد با این بیماران است. بیشترین آسیب در مواجهه با مصدومان از جانب همراهانی است که وظیفه نقل و انتقال بیمار را به عهده می‏گیرند. بسیاری از مردم در این باره مهارت کافی ندارند و موجب صدماتی به گردن و نخاع مصدوم شده و عوارض جبران ناپذیر را بر جای می گذارند . همچنین این مصدومان معمولا دچار استفراغ و خون دماغ هستند. بنابراین باز بودن راه‏های هوایی نقشی حیاتی در جان بیماران دارد مغز انسان بافت بسیار حساسی است و با کمبود اکسیژن به سرعت نکروزه می‏شود.


دکتر قزوینیان خاطرنشان می‏کند:«در اورژانس‏های ما خوشبختانه همه تجهیزات لازم، پزشک و متخصص مغز و اعصاب وجود دارد و وقتی بیمار دچار ضربه مغزی مراجعه می‏کند اقدامات فوری و اورژانسی انجام می‏شود. اما در پاره‏ای از موارد بیمار هوشیار بوده و ظاهرا مشکلی ندارد اما بعد از ترخیص و در خانه ممکن است دچار خونریزی مغزی شده و فوت کند.»

 
به گفته وی گاهی به اشتباه بیمار ترخیص می شود و به علت عدم دسترسی پزشکان و اقدام اورژانسی فوری، احتمال مرگ بالا می‏رود. این حالت یک اورژانس پزشکی است و بیمار باید بلافاصله جراحی شود. در صورت شک به این نوع خونریزی حتما بیمار لازم است مدت 24 ساعت را در بیمارستان سپری کند تا خطر به طور کامل رفع شود. البته در اورژانس‏های ما برگه‏هایی به نام برگه هوشیاری وجود دارد که به بستگان بیمار داده می‏شود تا در صورت دیدن نشانه‏هایی مانند افت هوشیاری، استفراغ مکرر، تشنج و هر علامت خطری به سرعت بیمار را به اورژانس ارجاع دهند.


متخصص مغز و اعصاب در پایان خاطرنشان می‏کند:«اغلب تروماهای مغزی بی‏خطر بوده و حتی نیازی به مراجعه بیمار به اورژانس نیست. سی‏تی اسکن نیز روش بسیار مناسب و کمک‏کننده‏ای است و خونریزی را نشان می‏دهد. در نهایت بر اساس شدت عارضه برای بیمار تصمیم‏گیری می‏شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.