تحصیلکرده‌ها بی‌تمایل به ازدیاد فرزند/افزایش نرخ باروری از ۱.۸ به ۲.۱

سلامانه : مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: براساس اطلاعات حاصل از سرشماری سال ۹۰، نرخ باروری به عدد ۱.۸ رسیده است که باید به ۲.۱ ارتقا یابد و این درحالی است که تحصیلکرده‌ها بی‌تمایل به ازدیاد بیش از یک فرزند هستند.
 
به گزارش تسنیم، محمداسماعیل مطلق اظهار داشت: برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت که برپایه برخی اطلاعات موجود، در صورت تداوم وضعیت فعلی پس از حدود سال 1420 آغاز خواهد شد، ضروری است که با انجام تمهیدات مختلف و در کوتاه ترین فاصله زمانی ممکن، نسبت به ارتقای این شاخص تا حداقل 2.1 (میزان جایگزینی) و بیشتر اقدام شود.
وی افزود: با توجه به پیام رهبر معظم انقلاب در راستای ریشه یابی این امر بدیهی است که شناسایی پدیده‌هایی که منجر به کاهش جمعیت شده و برنامه ریزی در راستای بهبود آنها می‌تواند نقش مهمی در جبران کاهش نرخ باروری کلی جمعیت ایفا کند.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس اطلاعات حاصل از بررسی‌های متفاوت یکی از مقوله‌هایی که به عنوان عامل این کاهش قلمداد می‌شود پدیده تک فرزندی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی بیان داشت: تک‌ فرزندی پدیده‌ ایی است که در سال‌های گذشته رو به فزونی نهاده است. اگر چه هم خانواده‌های شهری و هم خانواده‌های روستایی به این امر رو آورده اند، ولی این مسئله بیشتر در خانواده‌های شهری دیده می‌شود.
مطلق با تأکید بر این که اجرای سیاست های جدید جمعیتی بدون همکاری های بین بخشی و مشارکت سایر سازمان ها و دستگاه های مرتبط میسر نیست، گفت: نگرش نسبت به فرزندآوری، احساس فشار های اجتماعی برای فرزندآوری، و میزان کنترل بر امکانات و منابع اقتصادی و حمایتی مورد نیاز برای داشتن فرزند دیگر، سه عامل مستقیم و بلافصل تعیین کننده نیات باروری است.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: تغییر نگرش زنان نسبت به مسئله تحصیل و منزلت اجتماعی آنان سبب شده که بخش قابل توجهی از زنان، سال‌های بیشتری را صرف تحصیل کرده و ازدواج را تا پایان تحصیلات به تاخیر بیندازند. این تاخیر یکی از عواملی است که می‌تواند سهمی در کاهش باروری ایفا کند.
وی بیان داشت: بر اساس یک پژوهش انجام شده،‌ 28.3 درصد (حدود یک سوم)‌ از جامعه مورد مطالعه دارای یک فرزند بودند. اگر چه سن افراد تک فرزند کمتر از سایرین بود، ولی نکته مهم افزایش درصد تک فرزندی با افزایش سطح تحصیلات زن و مرد بود.
مطلق اظهار داشت: تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که تک فرزندی در زنانی که از تحصیلات دانشگاهی برخوردار بودند 10 برابر زنان بی‌سواد بود. همچنین میانگین تعداد فرزند دلخواه در کسانی که یک فرزند داشتند تفاوت قابل توجهی با سایرین نشان داد.
وی به عوامل کاهش تعداد فرزندان همچون عوامل اجتماعی مثل شهرنشینی، اشتغال، تغییر سبک زندگی اشاره کرده و گفت: با توجه به بالا نبودن نرخ اشتغال زنان (حدود 14 درصد) تاثیر تحصیلات مادران اهمیت بیشتری داشته است. همچنین براساس برخی مطالب ارائه شده در حوزه خارج از وزارت بهداشت، از منظر رفتارشناسی نیز بخش قابل توجهی از قشر تحصیلکرده تمایل به بیش از یک فرزند ندارند.
مطلق یکی از اثرات مهم و نامطلوب پدیده تک فرزندی را به هم خوردن توازن و تعادل نسلی دانست و گفت: سهم مادران تحصیل کرده از جمعیت آینده در مقایسه با مادران کم تحصیلات بسیار کمتر بوده و سبب کاهش متوسط ضریب هوشی جامعه خواهد شد.
وی افزود: این امر دقیقاً همان رهنمود رهبر معظم انقلاب است که فرمودند "یکی از مشکلات ما این است که برجسته ترین زوج‌های ما که نخبگان هستند کمترین فرزند را دارند که این یک ضرر بزرگ است چون کشور را از ژن انسان‌های برتر محروم می کنیم."
مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در پایان از معاونان بهداشتی دانشگاه‌ها خواست با توجه به واقعیات مطروحه،‌ شناسایی خانواده‌های تک فرزند که علیرغم برخورداری از شرایط مناسب تمایلی به داشتن فرزند بعدی ندارند، را در برنامه ریزی و مداخله‌های بهداشتی قرار دهند و به منظور فرهنگ سازی و آموزش در راستای ارتقای نرخ باروری کلی و طراحی و اجرای مناسب مداخلات در این راستا اهتمام ورزند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.