مردان بیشتر به این عارضه مبتلا می‌شوند

سلامانه :شیوع آرتروز شانه در آقایان به علت انجام کار‌ها و همچنین ورزش‌های سنگین به مراتب بیشتر است.

حمیدرضا اخلاقی‌نیا متخصص ارتوپد (شانه) در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: شانه مفصلی است که معمولا متحمل وزن سنگینی نمی‌شود و از این‌رو کمتر دچار آرتروز می‌شود، مگر اینکه به دنبال بیماریهای رماتیسمی فردی دچار آرتروز شانه شود که معمولا علت مراجعه بیماران به ما برای شانه، در رفتگی‌های تاندون و یا پارگی‌های مکرر است که شایع‌ترین آن ناپایداری شانه است که اغلب بر اثر تروماهای ورزشی، شلی مفاصل و زمینه‌های فامیلی ایجاد می‌شود. 

اخلاقی‌نیا گفت: تغذیه و ارث نقش چندانی در بروز آرتروز شانه ندارند شیوع آرتروز در آقایان به علت انجام کار‌ها و همچنین ورزشهای سنگین به مراتب بیشتر است. 

وی در ادامه افزود: بیماریهای عصبی تاثیری در آرتروز شانه ندارند اما چون نزدیک به ستون فقرات گردن است معمولا درد‌هایشان باهم اشتباه گرفته می‌شود. 

وی توصیه‌هایی هم به افرادی که در معرض کارهای سنگین هستند داشت و گفت: اگر به اجبار باید جسمی را در بالای سر خود قرار دهند، دست‌هایشان را حتی‌الامکان به مدت زیاد بالا نگه ندارند، همچنین مراقب زمین خوردن‌ها به خصوص در بزرگسالان و سالمندان باشید زیرا زمین خوردنهایی که با کف دست صورت می‌گیرد، می‌تواند موجب بروز مشکلات و آسیبهای تاندون و پارگی‌های شانه شود در انجام ورزشهایی مصل کشتی ‌‌نهایت دقت را انجام دهند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.