یک سمعک و پنج سوال

سلامانه :آسیب شنوایی می‌تواند در هریك از مناطق گوش اتفاق بیفتد. صدمه به گوش خارجی و میانی اغلب باعث كم‌شنوایی انتقالی می‌شود که باعث كاهش قدرت صدای رسیده به گوش داخلی خواهد شد...

هفته نامه سلامت نوشت:

 مشکل شنوایی افرادی كه دچار این صدمه‌ شده‌اند، با اقدام‌های درمانی یا جراحی برطرف می‌شود، اما در مواردی که فرایند‌های طبی میسر نیست، باید اصلاح کاهش شنوایی انتقالی با سمعک مناسب انجام شود تا بیمار بتواند از تقویت صدا به‌وسیله سمعک بهره‌مند شود و شنوایی خود را به‌دست آورد.

صدمه به گوش داخلی و عصب شنوایی، باعث كم‌شنوایی حسی- عصبی می‌شود كه علاوه بر کاهش قدرت شنوایی، امواج متعددی را روی سیگنال‌های شنیداری به‌وجود می‌آورد. در این موارد، تشخیص نوع کم‌شنوایی و علت آن بسیار اهمیت دارد و باید بررسی کاملی به‌وسیله پزشک معالج انجام شود. در افراد دچار کم‌شنوایی‌های حسی- عصبی که مورد پایش‌های کامل تشخیصی قرار گرفته‌اند و درمان‌های پزشکی برایشان کارساز نبوده است، برای جبران نقص شنوایی، وسایل کمک شنوایی و سمعک نیاز است. البته وسایل كمك شنوایی نمی‌توانند یكپارچه این نوع كم‌شنوایی را بهبود دهند زیرا عیوب پیچیده دیگری ممکن است در گوش داخلی وجود داشته باشد. برای اصلاح این عیب‌ها، از پردازش‌های دیجیتال سیگنال استفاده می‌شود و البته بسیاری از مشکلات شنیداری با این تجهیزات نیز ممکن است تا حدی باقی بماند.

سمعک درمان درد است یا التیام‌بخش؟

تقویت صدا، عملکرد اصلی سمعک محسوب می‌شود ولی با توجه به گوناگونی اختلال‌های شنوایی برحسب جایگاه و علت عارضه، در طراحی این وسایل نیز تفاوت‌های زیادی‌ دیده می‌شود. باوجود پیشرفت‌های زیاد در فناوری ساخت سمعک در سال‌های اخیر، این وسایل هنوز هم بیشتر به‌‌عنوان جبران‌كننده افت شنوایی عمل می‌‌كنند و هنوز تا تصحیح‌كنندگی كامل مشکل شنوایی راه طولانی در پیش دارند.

سمعک چند نوع دارد؟

سمعك‌ها انواع مختلفی دارند؛ پشت گوشی، داخل گوشی، عینكی یا جیبی که هر کدام برای نوع یا میزان کم‌شنوایی خاص مناسب هستند. سمعك‌های قدرتمند كه در كم‌شنوایی‌های شدید تا عمیق به کار می‌روند، از سمعك‌هایی كه برای كم‌شنوایی‌های ملایم تا متوسط به كار می‌روند، بزرگ‌تر هستند. اغلب افراد مبتلا به کم‌شنوایی، تمایل دارند از سمعک‌های داخل گوشی یا به غلط، «نامریی» استفاده كنند اما این سمعک‌ها برای هر فردی مناسب نیستند و با توجه به نوع مشکل یا میزان کم‌شنوایی باید انتخاب شوند. به‌طور کلی می‌توان گفت سمعک‌های داخل گوشی که کوچک‌ترین سمعک‌ها هستند، برای کم‌شنوایی‌های ملایم تا متوسط مناسب‌اند.

سمعک‌ دیجیتالی بخریم یا سمعک قدیمی؟

سمعك‌های دیجیتالی و قابل‌برنامه‌ریزی، جایگزین سمعک‌های قدیمی‌تر می‌شوند. تكنولوژی پردازش دیجیتال سیگنال، باعث كوچك‌سازی و امكان پردازش‌های بیشتر برای توسعه ارتباط، پردازش گفتار و ایجاد هوش مصنوعی در سمعک شده است. تقویت صدا به تنهایی برای جبران بهینه‌سازی نقص فهم گفتار كافی نیست. سمعک باید تقویت سیگنال را بدون افزایش نویزهای محیطی، برای گوش آسیب‌دیده فراهم كند. افرادی كه از وسایل کمک شنوایی استفاده می‌كنند اغلب بیان می‌كنند كه در محیط‌های آرام خوب می‌شنوند ولی در محیط‌های پرسروصدا شنوایی خوبی دارند. وسایل كمك شنوایی دیجیتال توانایی‌های جدیدی را با استفاده از پردازش سیگنال دیجیتال فراهم می‌آورند با این حال تا رسیدن به رضایت‌مندی کامل استفاده‌کنندگان، به پیشرفت تکنولوژی نیاز است.

سمعک‌های قدیمی چه معایبی دارند؟

1) سمعك بازشناسی كافی گفتار در محیط‌های نویزی را فراهم نمی‌كند.

2) فقط در وضعیت‌های محدودی كار می‌كند، وكیفیت صدای معمولی را ندارد.

همه این موارد نشان‌دهنده پیچیدگی عواملی است كه از آسیب شنوایی ناشی می‌شوند. اگرچه این مشکلات ممکن است هنوز هم در سمعک‌های پیشرفته دیجیتالی برای افراد وجود داشته باشد اما به مراتب کمتر از سمعک‌های قبلی است. کم‌شنوایی می‌تواند در فرکانس‌های مختلف مقادیر متفاوتی داشته باشد. لازم است برای هر فرکانس مقادیر مختلفی از بهره یا تقویت در نظر گرفته شود. سمعک‌های چند بانده این امكان را به فرد تجویز‌كننده می‌دهند كه طبق نیاز‌های ویژه بیمار، فركانس را تغییر دهد. این کار باعث می‌شود بیمار راحت‌تر فرکانس‌های مختلف را دریافت کرده و کیفیت شنوایی‌اش بالاتر رود.

سمعك‌هایی كه میكروفون‌های متعدد دارند، می‌توانند سیگنال‌هایی كه از روبروی فرد شنونده می‌آیند را تقویت كنند. در حالی كه به طور نسبی از تقویت اصواتی كه از طرفین و پشت‌سر منشا می‌گیرند جلوگیری می‌كنند. این حالت چند میکروفونی که در سمعک‌های پشت گوشی و برخی سمعک‌های داخل گوشی بزرگ‌تر می‌تواند وجود داشته باشد قابلیت تشخیص جهت صدا را در سمعک بالا می‌برد و باعث می‌شود در مکان‌های شلوغ، فرد استفاده بهتری از سمعک داشته باشد.

کدام سمعک مناسب‌تر است؟

امروزه سمعك‌های دیجیتال در دسترس هستند و این امكان را برای تنظیم‌كننده سمعك فراهم می‌كند که بتواند سمعک مناسبی را برای بیمار انتخاب كند. برای انتخاب سمعک علاوه بر نوع آسیب شنوایی باید به وضعیت اجتماعی و سن بیمار و به فاکتور‌های دیگر مختص بیمار نیز توجه کنیم. به هر حال بهترین راهنما برای انتخاب یک سمعک مناسب قطعا پزشک متخصص بیماری‌های گوش، 
حلق و بینی خواهد بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.