افراد چاق‌ ویتامین B را شب‌ها مصرف کنند

سلامانه :به گفته یک کارشناس تغذیه، بهتر است مکمل آهن با معده خالی و همراه با میوه، آن هم قبل از خواب مصرف شود.

مریم شیرمستی در گفت وگو با ایسنا ، درباره زمان مناسب برای مصرف مکمل‌های غذایی، اظهار داشت: مولتی ویتامین‌های مینرال از جمله مکمل‌هایی است که برخی از افراد مصرف می‌کنند و حاوی انواع مواد معدنی، کلسیم و ویتامین‌ها می‌باشد که توصیه می‌شود این مکمل‌ها همراه با میوه‌ها و به هنگام عصر مصرف شود.

وی با اشاره به اینکه ویتامین‌های گروه B تداخلی با مواد غذایی و سایر مکمل‌ها ندارند، اظهار کرد: از آنجایی که این ویتامین‌ها ممکن است افزاینده اشتها باشند مصرف آنها برای افراد لاغر در طول روز توصیه می‌شود و برای افراد چاق بهتر است بعد از شام مصرف شود.

کلسیم از جمله دیگر مکمل هایی است که این کارشناس تغذیه از آن نام برد و خاطرنشان کرد: بهتر است کلسیم را با میان وعده های سبک مصرف کرد، البته توصیه می‌شود همراه کلسیم لبنیات خورده نشود زیرا باعث بر هم خوردن تعادل کلسیم بدن خواهد شد و مصرف آن برای بعد از نهار بهتر است.

شیرمستی با بیان اینکه آهن باید با معده خالی مصرف شود، ادامه داد: چون معمولا مصرف مکمل آهن مشکلات گوارشی را برای افراد ایجاد می‌کند بهتر است با میوه و قبل از خواب خورده شود.

به گفته وی مصرف آهن همراه با لبنیات توصیه نمی‌شود زیرا آهن و کلسیم برای جذب با هم رقابت می‌کنند و همچنین نباید یک ساعت بعد و یک ساعت قبل از خوردن آهن چای نوشید.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه اگر تعادل، تنوع و تناسب در وعده‌های غذایی رعایت شود نیازی به مصرف هیچ مکمل و ویتامینی نیست، افزود: متاسفانه چون ما اصول تغذیه را به درستی رعایت نمی‌کنیم گاهی مجبور می‌شویم از مکمل‌ها استفاده کنیم.

شیرمستی تصریح کرد: البته مصرف برخی مکمل‌ها از جمله کلسیم برای افرادی که به لبنیات حساسیت دارند و همچنین مصرف آهن برای خانم‌های باردار توصیه می‌شود.

وی آسیب کلیه و کبد را از جمله پیامدهای زیاده روی در مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها دانست و گفت: میزان و نوع مکملی که برای هر فرد لازم است به ویژگیها و شرایط او بستگی دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.