تعریق بیش از حد بعد از ورزش بسیار مضر است

سلامانه : یک متخصص طب سنتی با بیان اینکه اگر فرد بعد از ورزش فرد بسیار عرق کند و دچار ضعف، رنج و ناراحتی شود، بسیار مضر است، گفت: در افراد چاق به دلیل کثرت مواد زائد در بدنشان در حین انجام ورزش بسیار عرق می‌کنند و از آن متضرر هم نمی‌شوند.
 
مرضیه قرائتی در گفت‌و‌گو با تسنیم درباره میزان ورزش کردن، اظهار داشت: ورزش (ریاضَت) حرکتی است که موجب گرم شدن و تولید حرارت در اندام‌های بدن می‌شود که این حرارت، حرارت غریزی بدن افزایش داده و موجب سلامتی بدن می‌شود.


به گفته وی در ورزش معتدل رنگ بدن کمی گرم و سرخ شده همچنین  بعد از تعریق متوسط حالت نشاط و خفت (سبکی) در فرد ایجاد می‌شود که می‌تواند در افزایش سلامتی و رفع بیماری مهم محسوب شود.


دستیار تخصصی طب سنتی ایران عنوان کرد: از نشانه‌های ورزش معتدل تعریق متوسط است و هر ورزشی و تحرک بدنی که بعد از آن فرد بسیار عرق کند و بعد از عرق فرد دچار ضعف، رنج و ناراحتی شود، بسیار مضر است، البته در افراد چاق به دلیل کثرت مواد زائد در بدنشان در حین انجام ورزش بسیار عرق می‌کنند و از آن متضرر هم نمی‌شوند.

قرائتی بیان داشت: تعریق در ورزش به دو صورت است؛ تعریقی که در ابتدای ورزش صورت می‌گیرد و در آن رطوبات زائد بدن از طریق منافذ پوست دفع شده  که این تعریق خوب است.

وی اضافه کرد: تعریقی که در اوایل ورزش کردن نباشد و علت آن حرارت قوی حاصل از حرکات قوی است که موجب گداخته شدن رطوبات ضروری عضو گشته که از طریق منافذ پوست دفع می‌شود، از علائم این تعریق آن است که درون  بدن گرم بوده ولی ظاهر بدن سرد است و بعد از آن ضعف بروز پیدا می‌کند و واجب است که در این هنگام ورزش کردن قطع شود، در غیر اینصورت رطوبات ضروری اعضا تحلیل رفته و باعث ضعف و لاغری می‌شود.

دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: تدهین یا روغن مالی بعد از ورزش کردن بسیار مفید است به دلیل اینکه اعضاء ملایم و مرطوب باقی بمانند و اگر کمی هم ماده زیرپوست زائدی مانده باشد، آن را با ماساژ (دلک) دفع شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.