سعید راد: من خودم یک پا دکترم!

سلامانه :سعید راد، بازیگر نام‌‌آشنای سینما و تلویزیون، 2دهه جزو سوپراستارهای سینما بود. حضور در فیلم‌هایی مانند تنگنا، سفر سنگ، خط قرمز، صبح روز چهارم، عقاب‌ها و دوئل جزو کارنامه کاری او است و همکاری با مسعود کیمیایی، ناصر تقوایی، ساموئل خاچیکیان، کامران شیردل و احمدرضا درویش نیز برای هر بازیگری مایه مباهات است.

هفته نامه سلامت نوشت:سعید راد در آستانه 70 سالگی هنوز قبراق، سرحال و از لحاظ بدنی، روی فرم است و در فیلم جدید ابراهیم حاتمی‌کیا نیزدر نقش تیمسار فلاحی، بازی کرده است. با این بازیگر کهنه‌کار و شوخ‌طبع که این روزها فیلم استرداد با بازی او در حال اکران است، درباره سلامت و کار و زندگی‌اش گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

معمولا لباس‌های شیک و مرتبی بر تن دارید. به مارک لباس هم اهمیت می‌دهید؟

پولم به این کارها نمی‌رسد! (با خنده) اما سعی می‌کنم لباس‌های مرتب و هماهنگی بپوشم اما بعد از برگشتن به ایران، از اسباب و اثاثیه‌های 10 سال پیش استفاده می‌کنم. اگر از وسایل و لباس درست استفاده شود، سال‌ها می‌شود از آنها استفاده کرد. به نظر من، خرید اجناسی که مارک معتبری دارند، از لحاظ اقتصادی مقرون به‌صرفه است. تهیه وسایلی که کارکرد دوگانه دارند مثل مبل‌های تختخواب‌شو هم به اقتصاد خانواده کمک می‌کند. البته برخی‌ می‌خواهند با مارک‌های معروف هویت و اصالت و کلاس پیدا کنند!

اهل مطالعه هم هستید؟

بله، من و مسعود کیمیایی قبل از انقلاب کتابخانه‌های پربار و کاملی داشتیم که در میان هنرمندان زبانزد بود. البته برای دکور از کتاب‌ها استفاده نمی‌کردم و بیشتر آنها را خوانده‌ام.

 به اجناس عتیقه علاقه دارید؟

بدم نمی‌آید اجناس عتیقه هم در دکوراسیون خانه‌ام داشته باشم اما چون تنها زندگی می‌کنم و فضای خانه‌ام محدود است، نمی‌توانم این کار را انجام دهم.

در آستانه 70 سالگی آمادگی جسمانی خوبی دارید، برای رسیدن به تناسب اندام و سلامت چه کارهایی انجام می‌دهید؟

ورزش و پیاده‌روی را حتی در مواقعی که سرکار یا مسافرت هستم، از برنامه زندگی‌ام حذف نمی‌کنم. ورزش باعث شادابی، طراوت و سرزندگی‌ام می‌شود. موقعی که بدن و جسمم آماده است، راحت‌تر می‌توانم فکر کنم و به‌خصوص نقش‌های پرتحرک و اکشن بازی کنم. آمادگی جسمانی باعث شد سر صحنه فیلم «تنگنا» با وجود اینکه از پشت کامیون افتادم، بدنم آسیب جدی نبیند. خود شما هم در چند سفر جشنواره‌ای مثل کرمان با من بودید و دیدید صبح‌های زود که خیلی‌ها در هتل خواب بودند، من در گرمای کرمان حداقل هر روز صبح نیم ساعت می‌دویدم. در کنار اهمیت به ورزش، رژیم خاص غذایی دارم و از پروتئین‌های لازم که در گوشت سفید و ماهی وجود دارد، استفاده می‌کنم. جای شما خالی اخیرا یک هفته‌ای شمال بودم و حسابی ماهی خوردم.

هنوز هم بولینگ بازی می‌کنید؟

دوران جوانی بولینگ‌باز حرفه‌ای بودم و هر روز بولینگ بازی می‌کردم اما این سال‌ها کمتر فرصت دارم. برنامه ورزشی صبح‌هایم با پیاده‌روی در ورزشگاه انقلاب آغاز می‌شود. این روزها بیشتر ترجیح می‌دهم ایروبیک کار کنم و چند هفته‌ای که شمال بودم، دوچرخه‌سواری هم می‌کردم. آنقدر در دوچرخه‌سواری پیشرفت کرده‌ام که می‌توانم در حد قهرمانی دوچرخه‌سواری کنم و بروم تیم ملی! (باخنده)

به عنوان یک بازیگر باسابقه و محبوب، چقدر به حضور در کارهای خیرخواهانه اجتماعی اهمیت می‌دهید؟

بازیگران نزد مردم اعتبار و شأن خاصی دارند و باید طوری رفتار کنیم که این اعتبار بیشتر شود و مردم از اعتبار و جایگاهی که برای هنرمندان قائل می‌شوند، پشیمان نشوند. هنرمند باید در اجتماع حضور پیدا کند و مواظب گفتار و رفتارش باشد. در این صورت هرگز از یاد و ذهن مردم پاک نخواهد شد. البته هنرمندان باید مواظب باشند این نوع کارهایشان جنبه خودنمایی پیدا نکند. خودنمایی برای هنرمند کار خوبی نیست و خیلی راحت می‌شود آرام و بدون هیاهو به سازمان‌های خیریه که می‌دانند چگونه پول‌ها را کجا خرج کنند، کمک کرد.

اهل مشاوره با متخصص تغذیه و پزشکان هم ‌هستید؟

نه، خودم یک پا دکترم و برای دوستان و آشنایان نسخه تجویز می‌کنم (باخنده)؛ تازه می‌خواهم بعد از بازنشستگی بروم سراغ شغل مشاور تغذیه تا به بازیگران سینما و تلویزیون مشاوره بدهم! (با خنده)

چه توصیه‌ای برای سالم ماندن دارید؟

در کنار رعایت توصیه‌های درمانی پزشکان، من فکر می‌کنم با ورزش درست و مناسب می‌توان با انواع و اقسام بیماری‌ها از قبیل دیابت، چربی خون، کلسترول و... مبارزه کرد.

حین بازی در فیلم و مجموعه‌ها اهل پیشنهاد دادن هم هستید؟

یک بازیگر حرفه‌ای و کاربلد به جای اینکه پیشنهاد بدهد و در کار کارگردان دخالت کند، باید به عنوان یک رکن مهم تولید فیلم، خود را در اختیار کارگردان قرار دهد و به کار او اعتماد کند. همیشه در این 4 دهه، با کارگردان‌های مختلفی از جوان تا باسابقه کار کرده‌ام و همیشه بعد از مطالعه نقش، خودم را در اختیار خواسته کارگردان قرار می‌دهم.

ایفای نقش‌های نظامی ‌برای شما چه جذابیت و ویژگی‌هایی دارد؟

در خیلی از فیلم‌ها و مجموعه‌های سینمایی و تلویزیونی مثل «سال‌های مشروطه» به کارگردانی محمدرضا ورزی، «در چشم باد» به کارگردانی مسعود جعفری‌جوزانی، «عبور از میدان مین» و «عقاب‌ها» به کارگردانی مرحوم ساموئل خاچیکیان، و... در نقش‌های مختلف نظامی ‌بازی کرده‌ام. موقعی که لباس نظامی‌ می‌پوشم، ارتباط خاصی با نقش برقرار می‌کنم و به همین دلیل بازی در نقش آدم‌های نظامی ‌و به‌خصوص آدم‌های معروف نظامی‌ برایم فوق‌العاده جذاب است. پوشیدن لباس ارتشی مربوط به نیروی هوایی، دریایی و زمینی و فرو رفتن در قالب این آدم‌های مقتدر و قوی، ویژگی‌های مثبت زیادی دارد و به بازیگر اعتماد‌به‌نفس می‌دهد.

چگونه در فیلم «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا بازی کردید؟

ابراهیم حاتمی‌کیا از بهترین کارگردان‌های سینمای بعد از انقلاب است. یکی دیگر از دلایلم برای قبول پیشنهاد بازیگری در این فیلم، شخصیت منحصربفرد تیمسار فلاحی بود. ایشان با فرماندهی و هدایت درست نیروهای ارتشی، نقش مهمی‌ در پیروزی‌های نظامی ‌ارتش ایران در زمان جنگ تحمیلی داشتند. البته بازی درست و شایسته شخصیت تیمسار فلاحی، کار واقعا سختی بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.