نگاه کردن بیش از حد به کامپیوتر و تلویزیون عامل گردن درد

سلامانه :متخصص و جراح استخوان گفت: نگاه کردن بیش از حد به کامپیوتر، تلویزیون یا انجام کارهای روزمره و عادی می‌تواند به گردن‌درد منجر شود؛ بنابراین استراحت، گرماتراپی، ماساژتراپی و انجام ورزش‌های مناسب می‌تواند در کاهش درد موثر باشند.

 
سید هاشم حسینی‌فر در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤالات شهروندان پیرامون دردهای گردنی‌ در  مشاوره سلامت اظهار داشت: ابتدا باید اجزای گردن را نام برد، چرا که گردن از داخل به خارج شامل ستون مهره‌های گردنی، ‌ریشه‌های عصبی، لیگمان‌ها و عضلات است و درد حاصله می‌تواند مربوط به مهره، دیسک مهره یا بافت نرم اطراف مهره‌های گردنی باشد.

متخصص و جراح استخوان گفت: گردن‌درد علل متفاوتی دارد و شایع‌ترین علت آن که اکثر افراد با آن سروکار دارند به دلیل کشش عضلات گردن است.

حسینی‌فر افزود: نگاه کردن بیش از حد به کامپیوتر، تلویزیون یا انجام کارهای روزمره و عادی می‌تواند به گردن‌درد منجر شود.

متخصص و جراح استخوان تصریح کرد: در گردن‌درد مهم‌ترین مطلب، علت بوجود آمدن آن است چرا که اگر درد به دلیل تروما یا ضربه حاد به وجود آمده باشد، باید از حرکات گردنی جداً خودداری کرد و بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

متخصص ارتوپدی ادامه داد: اگر درد به مرور زمان یا کار روزمره بوجود آمده باشد، با استراحت، گرماتراپی، ماساژتراپی و انجام ورزش‌های مناسب می‌توان برای کاهش درد و پیشگیری از عوارض بعدی قدم برداشت.

حسینی‌فر تأکید کرد: اگر درد گردنی طول کشید یا به قفسه سینه و دست‌ها، بازوها و انگشتان انتشار پیدا کرد و باعث بی‌حسی انگشت یا شُلی عضلات شد، احتمال درگیری عصبی وجود دارد و باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرد.

متخصص و جراح استخوان تصریح کرد: برای دردهای عضلانی گردن که بدون ضربه یا سابقه بوجود آمده باشند ورزش مناسب گردن و گرفتن دوش آب گرم یا جکوزی و سونا، همچنین پرهیز از کارهایی که باعث تشدید درد می‌شوند می‌تواند مؤثر باشد.

حسینی‌فر ادامه داد: انجام ورزش‌های ناگهانی و عمل قولنج در ناحیه گردن می‌تواند به افزایش درد منجر شود.

متخصص و جراح استخوان به ورزش‌های مناسب گردن اشاره داشت و گفت: فرد باید به آرامی سرش را به طرف شانه‌ها چرخانده و در صورتی که بدن ثابت است، شانه را ببیند و این حرکت را 4 تا 5 بار در روز و هر بار 4 تا 5 دفعه انجام دهد و سر را در این حالت به مدت 10 تا 20 ثانیه نگه دارد.

حسینی‌فر افزود: حرکت دیگر اینگونه است که فرد به قفسه سینه نگاه کند، طوری که چانه به قفسه سینه بچسبد.

متخصص ارتوپدی ادامه داد: روش دیگر این است که کف دست را روی پیشانی قرار داده و در حالتی که سر در حالت قائم قرار دارد، همزمان دست را به سر و سر را به دست فشار دهند و دقت داشته باشند که فشار به گونه‌ای نباشد که سر از حالت قائم خود خارج شود و این حرکت را نیز روزی 5 تا 6 بار و هر بار 5 دفعه انجام دهند و 10 ثانیه بر روی آن مکث داشته باشند.

متخصص و جراح استخوان تصریح کرد: این ورزش را می‌توان در سمت راست، چپ و عقب سر نیز انجام داد، اما نکته مهم و بارز در انجام ورزش‌های گردن آن است که تمام حرکت‌ها باید به آرامی صورت پذیرد و فرد از حرکت‌های ناگهانی و تند بپرهیزد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.