۱۵ توصیه برای پیشگیری از پوکی استخوان

۱۵ توصیه برای پیشگیری از پوکی استخوان

سلامانه با اجرای توصیه های زیر می توان از ابتلا به پوکی استخوان پیشگیری کرد. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، پوکی استخوان می تواند به بیماری ویران گر تبدیل شود. خبر خوب این است که این بیماری قابل پیشگیری است. در ادامه با برخی از مراحل پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان آشنا می شوید: 


- نوشیدن شیر
شیر و ماست کم و بدون چربی سرشار از کلسیم هستند و به ایجاد استخوان های قدرتمند کمک می کنند. همچنین، محصولات لبنی غنی شده با ویتامین د نیز تاثیر بسیار زیادی در جذب کلسیم می گذارند. 


- مصرف ماهی


مصرف دست کم دو بار در هفته کنسرو ماهی ساردین و تن که سرشار از ویتامین د هستند کمک زیادی به پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان می کند. 


- مصرف سبزیجات برگ سبز


سبزیجات برگ سبز سرشار از کلسیم، پتاسیم و ویتامین ک هستند و مانع از دست رفتن کلسیم استخوان ها می شوند. همچنین، با مصرف کلم بروکلی، کلم پیچ، برگ چغندر و برگ شلغم و موز می توان پتاسیم مورد نیاز بدن را تامین کرد.  


- مصرف سویا


سویا، علاوه بر کلسیم حاوی مقادیر زیادی استروژن گیاهی است. مصرف این گیاه به حفظ تراکم استخوان کمک می کند. سویای بو داده و آرد سویا را جایگزین بادام زمینی و آرد گندم کنید. 


- مصرف متعادل پروتئین


مصرف بیش از اندازه پروتئین می تواند میزان دفع کلسیم را به شدت افزایش دهد. مردان و زنان می توانند روزانه 50 و 63 گرم پروتیئن مصرف کنند. 


- مصرف متعادل قهوه


مصرف روزانه قهوه را تا سه فنجان کاهش دهید. 


- مصرف پیاز


نتایج بررسی ها بر روی موش های صحرایی نشان داد، موش های نر که روزانه یک گرم پیاز خشک می خوردند، 20 درصد کمتر از موش های ماده به پوکی استخوان مبتلا می شدند.


ورزش کردن


با ورزش کردن می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد. سعی کنید 90 دقیقه در هفته پیاده روی کنید، بدوید، وزنه بزنید و از پله ها بالا و پایین بروید.  


- سنجش تراکم استخوان


کلیه زنان بالای 65 سال و زنان جوانی که یائسه شده اند باید این آزمایش را انجام دهند. 


- اندازه گیری قد  


سالانه قد تان را اندازه گیری کنید. اگر قدتان سه چهار میلی متر کاهش یافته بود، باید به پزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد استخوان های ستون فقرات تان به علت پوکی استخوان شکسته است. 


- انتخاب روش درمان


برای یافتن روش مناسب درمان باید با پزشک مشورت کرد. همچنین باید از نظر ابتلا به بیماری مختلف - هیپرپاراتیروئیدیسم، پرکاری تیروئید، هیپوگنادیسم، اختلالات روده، سرطان ها و... - کنترل شوید. 


مکمل ها


زنان و مردان میانسال باید روزانه هزار میلی گرم مکمل کلسیم مصرف کنند. مردانی که بیش از 65 سال دارند و زنان یائسه باید روزانه بین 1500 تا 2000 میلی گرم مکمل کلسیم مصرف کنند. 


- ترک کردن سیگار


بیش از 10 درصد کاهش تراکم استخوان، دو برابر شدن خطر شکستگی استخوان های ستون فقرات و افزایش 50 درصدی شکستگی استخوان لگن مردان با دود کردن سیگار رابطه دارد. همچنین، آمار شکستگی مفصل ران زنان سیگاری میانسال و یائسه به شدت در حال افزایش است.


- پرهیز کردن از نوشیدن الکل


نوشیدن الکل، مانع جذب کلسیم می شود. با پرهیز کردن از نوشیدن الکل می توان خطر ابتلا به پوکی استخوان را به شدت کاهش داد.


- پیشگیری ا افسردگی


ابتلا به افسردگی سبب افزایش ترشح هورمون کورتیزول می شود. این هورمون مواد معدنی استخوان ها را تضعیف می کند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.