واردات ۱۶۳۰ تن دارو در آذرماه

سلامانه :در آذر ماه سال جاری 1630 تن دارو به ارزش تقریبی 154 میلیون دلار وارد کشور شد.

به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمار گمرک ایران حاکی از آن است که واردات دارو در نهمین ماه سال جاری از نظر وزنی 5.78 درصد و از نظر ارزشی 29.65 درصد نسبت به ماه قبل از آن (آبان 1392) افزایش یافته است. واردات دارو در آذر ماه سال جاری از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 0.05 و 3.14 درصد از کل واردات کالای کشور را در این ماه به خود اختصاص داد.

در آبان ماه امسال هم 1540 تن دارو به ارزش 119 میلیون دلار وارد کشور شده بود. با وجود رشد واردات دارو در آبان و آذر امسال اما طبق آمار واردات دارو در مهر سال جاری با کاهش 30 درصدی مواجه شده بود که دلیل آن نیز مشکلات مربوط به اختصاص ارز به واردات دارو بود.

با این وجود اواسط آبان امسال رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از اختصاص 400 میلیون دلار ارز به هفت بانک داخلی برای واردات دارو خبر داده و گفته بود که از این پس وارد‌کنندگان دارو برای دریافت ارز موردنیاز خود نیازی به مراجعه به مرکز مبادلات ارزی نخواهند داشت.

ناصر ریاحی با اشاره به اینکه مبلغ سپرده‌گذاری شده در هفت بانک قابل افزایش به یک میلیارد دلار خواهد بود، گفته بود که هفت بانکی که بانک مرکزی آنها را به عنوان بانک‌های عامل پرداخت ارز دارو معرفی کرده است، بانک‌های کشاورزی، ملت، سامان، پارسیان، کارآفرین، پاسارگاد و اقتصاد نوین هستند.

به گزارش ایسنا، از اواخر سال گذشته تا اوایل تابستان امسال انباشت حجم زیادی از داروهای وارداتی در گمرک به دلیل مشکلات ارزی به وجود آمده سروصدای زیادی به پا کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.