استفاده مکرر از رایانه منجر به آسیب پوستی می شود

استفاده مکرر از رایانه منجر به آسیب پوستی می شود

دکتریمهدی قیصریی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : همچنین تماس مکرر و مستمر با صفحه کلید می تواند منجر به ایجاد حساسیت پوستی در دست افراد شود.علاوه براین کسانی که از لپ تاپ استفاده می کنند و مرتب آن را روی پاهایشان قرار می دهند حرارت ناشی از این دستگاه باعث آسیب پوستی می شود.

قیصری یادآور شد : صفحه نمایش رایانه (مانیتور کامپیوتر) مانند تلویزیون می تواند اشعه یو-وی (UV ) که برای پوست مضر است ، ایجاد کند . این اشعه موجب پیری و چروک پوست و در طولانی مدت منجر به سرطان پوست می شود. این اشعه در تابش نور آفتاب نیز وجود دارد از این رو کشاورزان ،مزرعه داران ، خلبانان و مشاغلی که در محیط باز و در معرض نور شدید آفتاب هستند باید از پوست خود در برابر این اشعه محافظت کنند.

به گفته وی اشعه یو- وی به پوست در ناحیه سرو صورت ، دست و پشت گردن آسیب جدی وارد می کند .

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد : کارمندان و کسانی که پشت میز کار می نشینند مرتبا ساعد ، آرنج و مچ خود را به میزکار می سایند بنابراین پوست این بخش ها ضخیم تر می شود و همین ساییدگی ایجاد حساسیت پوستی می کند.

وی افزود : همچنین استفاده زیاد از مواد شیمیایی مانند کرومات ها نیز برای پوست بسیار مضر است و علاوه بر آسیب به ریه ها ، موجب بروز یک بیماری پوستی به نام یاسکلرودرمیی می شود .

اسکلرودرمی، نوعی بیماری نادر و پیشرونده روماتیسمی است که در آن پوست بیماران ضخیم، سفت و خشک و گاه در انتهای اندام ها زخم ایجاد می شود.

وی ادامه داد: شایعترین نوع بیماری پوستی ی اگزما ی است که بیشتر در میان کارگران مشاغل بنایی که با سیمان ، گچ ، شن و ماسه سر و کار دارند ، شایع است .علاوه براین برخی دیگر از آسیب های پوستی در مشاغلی که مکرر با آب سر و کار دارند ، ایجاد می شود . در حال حاضر اغلب کارگران رستوران ها ، آشپزخانه ها ، دندانپزشکان ، آرایشگران و پرستاران دچار اگزمای پوستی می شوند.

دوشنبه 18/10/91   8:41

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.