مصرف مکمل‌های مفاصل بی‌خطر است

مصرف مکمل‌های مفاصل بی‌خطر است

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند، مصرف مکمل های خوراکی گلوکوزامین و سولفات کندرویتین ممکن است به افرادی که از روماتیسم مفصلی خفیف رنج می برند آسیب بزنند. 


به گزارش سرویس ترجمه پایگاه خبری «سلامانه»، نتایج تحقیقات قبلی ضد و نقیض بود. برخی از کارشناسان باور داشتند این مکمل ها به کنترل و درمان این بیماری کمک می کنند، در مقابل تعدادی از محققان معتقد بودند عامل اصلی تشدید ساییدگی و پارگی غضروف زانو این مکمل ها هستند. 


در مطالعه تازه، دانشمندان آمریکایی پس از مقایسه اندازه بیش از 30 قسمت از مفصل زانوی افرادی که  مصرف کننده مکمل هستند و اشخاصی که دو سال است مصرف آن را متوقف کرده اند، پی بردند، تفاوت اندکی در اندازه غضروف ها وجود دارد. 

نتایج این مطالعه نشان داد، مصرف مکمل ها تاثیری در کاهش یا افزایش علایم روماتیسم مفصلی ندارند. 


دکتر دانیل سالومن، روماتولوژیست بیمارستان زنان بوستون و سرپرست این مطالعه گفت:" یافته تازه ما نشان می دهد مصرف مکمل های گلوکوزامین و سولفات کندرویتین به مفصل زانو آسیب نمی زنند. "


اما دکتر کریشنا چاکانتی، روماتولوژیست دانشگاه کالیفرنیا با رد نظریه برخی کارشناسان در مورد بی تاثیر بودن مصرف مکمل های خوراکی گلوکوزامین و کندرویتین معتقد است، مصرف این مکمل ها توسط مبتلایان به روماتیسم مفصلی خفیف سبب از میان رفتن علایم و نشانه های بیماری می شود. 


پژوهشگران دانشگاه شیکاگو با حمایت مالی موسسه غیر انتفاعی بهداشت آمریکا، پرونده پزشکی بیش از 600 فرد مبتلا به روماتیسم مفصلی که داروهای استخوان ساز، داروهای ضد درد ( ایپو بروفن ) و  مکمل ( گلوکوزامین و کندرویتین ) مصرف می کردند را تجزیه و تحلیل کردند. 


متخصصان پی بردند، مفاصل زانوی افرادی که داروهای ضد درد و التهاب و مکمل های گلوکوزامین و کندرویتین را به صورت هم زمان مصرف کرده بودند، تغییری نکرده بود. 


دکتر سالومن گفت:" نتیجه این پژوهش نشان داد، مصرف مکمل ها بی خطر است. "

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.