راه‌های درمان سکسکه/ کدام سکسکسه‌ها خطرناک است؟

سلامانه :متخصص گوش و حلق و بینی گفت: زمان، درمان‌کننده سکسکه است اما اگر سکسکه بیش از یک روز طول کشید و قطع نشد باید به متخصص ریه یا متخصص داخلی مراجعه کرد چرا که ممکن است زخم یا توموری عصب دهم را تحریک کرده باشد.

  
پدرام برقعی در گفت‌وگو با فارس، پیرامون سوالات مطرح شده در مشاوره سلامت در مورد سکسکه گفت: سکسکه رفلکسی است که در اثر تحریک عصب واگ یا عصب دهم به وجود می‌آید و می‌توان گفت به دلیل انقباض متناوب و شدید عضله دیافراگم، سکسکه پدیدار می‌شود.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: عوامل زیادی می‌توانند باعث تحریک عصب واگ شوند؛ مثل خوردن لقمه بزرگ یا حتی ترسیدن.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خوشبختانه سکسکه خود به خود قطع می‌شود؛ البته مدت زمانی طول می‌کشد تا عصب از حالت تحریک‌پذیری شدید خود خارج شود اما می‌توان به طور قطع گفت زمان، درمان‌کننده سکسکه است.

وی در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر کارآمدی حبس نفس در گلو یا خوردن آب برای رفع سکسکه گفت: این روش‌ها برطرف‌کننده سکسکه نیستند و بهترین روش این است که فرد اصلاً به سکسکه فکر نکند و حواس خود را پرت کند چرا که جنبه‌های روحی _ روانی در درمان سکسکه نقش بیشتری ایفا می‌کنند.

متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: اگر سکسکه شدید و طولانی شد یعنی اگر بیش از 24 ساعت - یک روز- طول کشید و قطع نشد باید به متخصص ریه یا متخصص داخلی مراجعه کرد چرا که ممکن است زخم یا توموری عصب دهم را تحریک کرده باشد که بررسی دقیق‌تری در این زمینه لازم‌ است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.