شیوع افتادگی دریچه میترال در زنانی که پوست نازک دارند!

سلامانه :یک متخصص قلب و عروق معتقد است: افتادگی دریچه میترال قلب بیشتر در زنان ظریف و با پوست نازک رخ می دهد.

دکتر معصومعلی معصومی در گفت وگو باایسنا منطقه کرمانشاه، افتادگی دریچه میترال را یکی از خصلت‌های ذاتی برخی از افراد دانست و گفت: پرولاپس دریچه میترال بیشتر در افرادی که بافت‌های هم بند آنها شل و لزج است رخ می دهد و از همین رو در زنان خصوصا زنان ظریف با پوست نازک بیشتر دیده می‌شود.

وی ادامه داد: در این حالت دریچه میترال به جای آن که درست مقابل هم قرار گیرد هنگام انقباض کمی به درون دهلیز برجسته می‌شود، زیرا عناصر نگهدارنده دریچه که از جنس بافت هم بند هستند کمی شل هستند.

این جراح قلب با تاکید بر اینکه پرولاپس دریچه میترال اکستابی نیست، خاطرنشان کرد: اگر فرد مبتلا به افتادگی دریچه از زمان کودکی ورزش کند بافت هم بند قلب و دریچه‌های آن قوی خواهد شد و افتادگی دریچه میترال کمتر محسوس خواهد بود.

معصومی تصریح کرد: با افزایش سن و افزایش مقاومت عروق محیطی و همچنین در صورتی که فرد فشارخون داشته باشد و آن را درمان نکند، احتمال پیشرفت پرولاپس و تبدیل آن به نارسایی دریچه میترال وجود دارد.

به گفته وی، در این حالت مقداری از جریان خون از لابه لای دریچه به درون دهلیز نشت می کند.

این پزشک متخصص با بیان اینکه نارسایی درجه یک و دو نیز مشکل زیادی را برای فرد ایجاد نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در این صورت تنها توصیه این است که فرد هر یک یا دو سال یک بار یک اکوکاردیوگرافی انجام دهد تا شدت مشکل تحت کنترل باشد.

وی در ادامه اشاره‌ای هم به علائم افتادگی دریچه میترال داشت و اضافه کرد: تپش قلب، دردهای لحظه‌ای قفسه سینه به شکل تیر کشیدن خصوصا در جوانان و در موارد نادرتری تنگی نفس از جمله علائم افتادگی دریچه میترال است.

معصومی گفت: افتادگی دریچه در حالت عادی نیازمند درمان اختصاصی نیست و تنها باید به فرد اطمینان خاطر داد که مشکل جدی برای وی ایجاد نخواهد شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.