وزنتان را کنترل کنید تا دیابت نگیرید

سلامانه :همه افراد در سنین بالای 30 سال باید برای انجام آزمایش "دیابت" اقدام کنند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از  وب دا؛ کارشناس مسوول بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت خراسان‌ رضوی با هشدار نسبت به اضافه وزن به عنوان مهمترین عامل خطر ابتلا به دیابت، توصیه کرد: همه افراد در سنین بالای 30 سال باید برای انجام آزمایش "دیابت" اقدام کنند و اگر در معرض خطر این بیماری بودند،هر سال برای انجام آزمایش مراجعه كنند اما در صورت سالم بودن،هر سه سال یكبار آزمایش دیابت را مجدد تکرار کنند. 
 
دکتر بابک اقبالی با اشاره به فعال بودن 20 واحد دیابتی در مشهد و شناسایی 45 هزار بیمار دیابتی تاکنون، تصریح کرد: انجام روزانه نیم ساعت پیاده‌‌روی تند برای پیشگیری از بروز بیماری‌های غیرواگیر همچون دیابت مؤثر و اثبات شده است. 
 
افزایش تحرک نیز توصیه مهم دیگری بود که دکتر اقبالی در موضوع اهمیت تغییر سبک زندگی به آن اشاره کرد و گفت: در حالی که آمار کشوری بیانگر کم‌تحرکی 35 درصد جمعیت كشور است، در خراسان ‌رضوی، 40 درصد افراد به تفکیک 43درصد زنان و 35درصد مردان كم‌تحرك هستند كه متأسفانه بالاتر از میانگین كشوری است. 
 
کارشناس مسوول بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت خراسان‌رضوی درباره کنترل وزن به عنوان مهمترین عامل خطر ابتلا به دیابت نیز هشدار داد و اظهار کرد: بررسی‌های كشوری در سال 86 نشان می‌دهد که 44 درصد جمعیت ایران به تفکیک 39درصد مردان و 50درصد زنان دچار اضافه وزن و چاقی هستند و طبق آمار، عامل خطر در زنان بیشتر است. 
 
وی اذعان کرد: چنانچه افراد دارای اضافه وزن، 5 تا 10درصد وزن بدنشان را کم کنند، خطر در معرض دیابت قرار گرفتن در آنها کاهش می‌یابد. 
 
زنان بیش از مردان قلیان مصرف می‌کنند 
 
دکتر اقبالی مصرف سیگار و قلیان را عامل دیگر افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر دانست و گفت: 21 درصد مردان و كمتر از یك درصد زنان در خراسان ‌رضوی سیگار مصرف می‌كنند و درباره قلیان نیز گزارش‌ها حاکی از استفاده 6 درصد زنان و 3 درصد مردان است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.