شنا به اندازه درمان‌های دارویی در کاهش فشار خون موثر است

سلامانه :یک متخصص طب ورزش معتقد است: انجام ورزش‌های هوازی مانند شنا به اندازه درمان‌های دارویی در پایین آوردن فشار خون موثر است.

دکتر بهزاد حیدرپور در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به وجود دو نوع فشار خون اولیه و ثانویه، خاطرنشان کرد: 90 درصد موارد فشار خون از نوع اولیه است که در آن علت ایجاد فشار خون نامعلوم است و معمولا این نوع فشار خون در سنین بالا خود را نشان می‌دهد.

به گفته این متخصص طب ورزش، در 10 درصد موارد فشار خون که ثانویه گفته می‌شود علت پاتولوژیکی مانند اختلالات کلیوی و عروقی علت ایجاد فشار خون است.

حیدرپور یادآور شد: به منظور درمان فشارخون ثانویه ابتدا باید عامل زمینه ای ایجاد فشار خون تحلیل و درمان شده تا بتوان فشار خون را درمان کرد.

به گفته این متخصص طب ورزش، به فشار خون بالای 14 روی 9 که علت آن مشخص نباشد فشار خون اولیه گفته می‌شود که معمولا بی‌علامت است.

وی یادآور شد: افرادی که دارای فشار خون 12 روی 8 یا 12 روی 9 هستند مستعد ابتلا به فشار خون هستند.

حیدرپور خاطرنشان کرد: این بیماری تنها در مواردی علامت دار می‌شود که فشار خون بیش از اندازه بالا رفته و به 18 روی 12 برسد که در این حالت سرگیجه، سردرد، عدم تعامل، حالت سبکی سر، خونریزی از مخاط و بینی و نیز سایر مشکلات عروقی در افراد بروز پیدا می‌کند.

وی با اشاره به افزایش موارد ابتلا به فشار خون با افزایش سن، خاطرنشان کرد: به همین علت ضروریست افراد هر ماه یک بار فشار خون خود را کنترل کنند.

به گفته این متخصص طب ورزش، درمان فشار خون در سه زمینه پیشگیری، کنترل فشار خون و درمان عوارض ناشی از آن انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله پیشگیری، کنترل فاکتورهای خطر مرتبط با فشار خون مانند چاقی، عدم تحرک، دیابت، تغذیه نامناسب و کاهش استرس‌های شغلی، روحی و روانی باید مورد توجه قرار گیرد.

این متخصص طب ورزش ادامه داد: در موارد ایجاد فشار خون، درمان های دارویی توصیه می‌شود که بهترین درمان دارویی برای فشار خون، کنترل آن توسط داروهایی است که فشار خون را به زیر آستانه خطر برساند و اگر برای این کنترل به مصرف چند داروی همزمان نیاز باشد مصرف این داروها الزامی است.

حیدرپور انجام ورزش های هوازی مانند پیاده روی، دویدن ملایم و شنا را با شدت متوسط و به میزان 20 تا 60 دقیقه در روز به اندازه درمان های دارویی در کاهش فشار خون موثر دانست.

این متخصص طب ورزش همچنین رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل فشار خون را بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به فشار خون باید روزانه هر پنج ماده اصلی هرم غذایی را مصرف کرده، به طورری که روزانه دو تا سه سهم میوه(یک عدد میوه متوسط) و نیز سه تا چهار سهم سبزیجات (یک لیوان مخلوط سبزیجات خام) در برنامه غذایی خود داشته و مصرف چربی را به حداقل رسانده و از مصرف چربی‌های حیوانی و جامد خودداری کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.