زنان دو برابر مردان افسرده می‌شوند

سلامانه :یک روانپزشک معتقد است: همه افراد در طول زندگی زمانی را غمگین هستند و باعث می شود که مساله ای ما را خوشحال نکند این حالت ها در عرض چند روز باید از بین برود، اما زمان هایی که این علایم در فرد ماندگار می شود و از بین نمی رود از طرفی علایم دیگر هم به آنها اضافه می شود می توان شک کرد که فرد به افسردگی مبتلا شده است.

 

دکتر رئوفه قیومی در گفت وگو با شفقنا زندگی اظهار کرد: برای تعریف افسردگی در دجه اول باید خلق را تعریف کرد به دلیل اینکه افسردگی به طور کلی یک بیماری خلقی است. خلق چیزی است که به صورت درونی تجربه می شود و باعث می شود بر رفتار و درک ما از جهان اثر گذار باشد. به طوری که فرد افسرده درک و رفتاری که از جهان بیرونی خود دارد با فرد غیر افسرده کاملا متفاوت است و این به دلیل مشکلی است که در خلق فرد وجود دارد. افسردگی یک حالت خلقی مداوم و مستمر است که در آن احساس نا امیدی، تنهایی ، بی حوصلگی دیده می شود و مانع از این می شود که فرد افسرده وظایف خود را انجام دهد.

 

علایم افسردگی

او افزود: افسردگی یک سری نشانه های عاطفی مثل غمگینی، عصبانیت، از کوره در رفتن و بی حوصلگی دارد. یک سری علامت های جسمی مثل به هم خوردن خواب که امکان دارد بی خوابی و یا پرخوابی باشد. پرخوابی که فرد در آن استراحت نمی کند مدام در رختخواب است اما خواب مفید ندارد و وقتی بیدار می شود احساس کوفتگی می کند، بنابراین خوابی نیست که احساس سرزندگی را به فرد برگرداند. اشتهای فرد افسرده تغییر می کند ممکن است کم خور و یا پر خور شود معمولا حالت مزاجی افراد تغییر می کند و معمولا افراد دچار یبوست می شوند، میل جنسی افراد کم می شود. از نظر رفتاری آدم های افسرده، بی انگیزه هستند تمایل به گریه های بی دلیل دارند، از جمع کناره گیری می کنند معمولا به ظاهرشان بی توجه هستند و نمی توانند عصبانیت خود را کنترل کنند و بعد از آن شدیدا احساس پشیمانی و گناه می کنند و این پشیمانی حال این افراد را بدتر می کند.

 

این روانپزشک گفت: از نظر افکار، فردی که دچار افسردگی است معمولا خود را بازنده و شکست خورده می داند دائما خود را سرزنش و انتقاد می کند در تصمیم گیری ها ناتوان است و بسیار به آینده بدبین است. به طور کلی آدم های افسرده در مورد گذشته احساس پشیمانی می کنند در مورد آینده بسیار بدبین و نا امید هستند و در مورد حال بی انگیزه هستند. گاهی این حالات این قدر افزایش پیدا می کند که فرد فکر می کند اگر بمیرد بهتر است و گاهی تصمیم میگرد که به خودش صدمه بزند. به همین دلیل برای فردی که احساس افسردگی دارد افکاری مانند مرگ و یا صدمه زدن به خود از او پرسش شود.

 

زنان دو برابر مردان افسرده می شوند

دکتر قیومی با تاکید بر اینکه نشانه های افسردگی به چهار دسته تقسیم بندی می شود، بیان کرد: این علایم عاطفی، جسمی، رفتاری و افکار فرد افسرده را شامل می شود. افسردگی در زنان دو برابر مردان دیده می شود و سن بروز این بیماری حدود سی سالگی است. اینکه چرا افسردگی در زنان بیشتر است به این دلیل این است که ساختار شخصیتی زنان طوری است که بسیار مستعد افسردگی هستند مانند اینکه خانم ها بسیار در معرض آسیب های اجتماعی، استرس ها، مخصوصا در دوره ای مانند الان که خانم ها در جوامع صنعتی مسئولیت های متعددی را بر عهده دارند و در عین حالی که مسئولیت های سنتی خودشان را دارند مانند دوران بارداری و شیردهی و تغییرات هورمونی را همزمان تجربه می کنند.

 

علل افسردگی

او در پاسخ به این سوال که چه عللی افسردگی را ایجاد می کند خاطر نشان کرد: علل متعددی در بیماری های اعصاب و روان وجود دارد مانند ژنتیک، علل فیزیلوژیک از جمله مواردی است که هم می تواند بسیار موثر باشد. به طور کلی درمان افسردگی هم بر پایه همین عوامل فیزیولوژیک است به این معنی که داروهای افسردگی کاری می کند این است که هورمون سروتونین را در مغز افراد زیاد می کند و علت افسردگی هم کم شدن همین هورمون در بدن است. استرس های مداوم و نداشتن مهارت مدیریت این استرس بسیار در ایجاد افسردگی موثر است. مصرف مواد مخدر و الکل از جمله مواردی است که افراد در مورد مسایل خلقی اول به این ها مراجعه می کنند در ابتدا به نظر می رسد که در حال رفع مشکل هستند ولی به صورت طولانی مدت افسردگی را تشدید می کند.

 

او علل دیگر افسردگی را بیماری های مزمن به خصوص بیماری هایی که دردناک است دانست و افزود: بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های مزمن مانند دیابت در طولانی مدت باعث ایجاد افسردگی می شود و یکی از مسایل مهم مشکلات تیرویید است که بسیار زیاد با اعصاب و روان فرد در ارتباط است به همین دلیل ما در افراد مبتلا به افسردگی ابتدا هورمن تیرویید را چک می کنیم به دلیل اینکه وقتی تیرویید را درمان کنیم افسردگی رو به بهبود می رود. عوامل شخصیتی تاثیر بسیار زیادی در افسردگی دارد افرادی با اعتماد به نفس پایین، افراد بدبین، کمال گرا، وابسته به دیگران مستعد به ایجاد افسردگی هستند. استرس هایی مانند مرگ عزیزان، ناکامی های متعدد حتی نقل مکان کردن و یا مراحل خاص زندگی که بسیار طبیعی هستند مانند دوران بازنشستگی ممکن است فرد را برای افسردگی مستعد کند.

 

افسردگی افراد را مساوی با تنبلی ندانیم

این روانپزشک در پاسخ به این سوال که اگر افسرده شدیم چه کنیم؟ گفت: اگر در خانواده و دوستان فردی مبتلا به افسردگی وجود دارد این حال شخص را مساوی با تنبلی ندانیم و اگر به افسردگی دچار شدیم، خودمان را سرزنش نکنیم چون این تنبلی در افسردگی، بیماری کاملا قابل درمانی است. این نکته مهم است که افسردگی با مسافرت، بی خیالی، ازدواج کردن، بچه دار شدن، خوب نمی شود بلکه حتما تنها راه خلاصی از افسردگی درمان آن است و درمان نکردن آن موجب تشدید آن می شود درمان دارویی به همراه درمان غیر دارویی که بسیار ساده و بدون عوارض است کمک کننده است البته درمان دارویی بر عهده پزشک است.

 

راه حل هایی برای درمان افسردگی

دکتر قیومی در خصوص افرادی که در حال درمان افسردگی هستند بیان کرد: ساعت خواب و بیداری خودمان را تنظیم کنیم، حتی در شرایطی که برای ما سخت است این کار را در روزهای تعطیل هم انجام دهیم. سیکل منظم خواب و بیداری از نظر هورمونی بسیار برای مباره با با خلق منفی کمک کننده است. از نرمش و ورزش غفلت نکنیم، ورزش کردن باعث افزایش هورمونی به نام اپی نرفین در بدن می شود که بسیار برای خلق خوب است و حتی پیشگیری کننده است، ورزش هایی مانند ایروبیک و شنا بسیار کمک کننده هستند. تمرینات منظم بدنی مهم ترین عامل طبیعی برای رفع افسردگی هستند به دلیل زیاد کردن هورمون اندورفین که در مغز نگرانی را کم و خلق را بالا می برند. ورزش کردن خواب را تنظیم می کند و باعث افزایش عزت نفس در فرد می شود از طرفی باعث می شود نگرش فکری نسبت به خودمان مثبت باشد از نظر جسمی باعث تنظیم فشار خون، تقویت عملکرد قلب، کنترل قند خون، انتقال اکسیژن به تمام بدن می شود و این ها عوامل جسمی هستند که بر روی جسم و خلق ما تاثیرگذار هستند.

 

اهداف واقع بینانه تعیین کنیم

او مرحله بعدی را در اولویت بندی در وظایف دانست و خاطر نشان کرد: گاهی اوقات ما با بار زیادی از وظایف رو به رو می شویم که در زمان کمی باید انجام دهیم و این ما را تحت فشار و استرس می گذارد در حالی که ما با آموختن مهارت ها برای مدیریت زمان می توانیم این استرس ها را کاهش دهیم. البته اهدافی که برای خودمان تعیین می کنیم اهداف واقع بینانه باشد. اهداف سخت و مشکل را نباید برای خودمان انتخاب کنیم، ایجاد اهداف روزانه و هفتگی باعث افزایش انگیزه و انرژی ما می شود و وقتی به این اهداف می رسیم به خودمان پاداش بدهیم. معاشرت کردن با دوستان و فامیل و مهم تر از همه حمایت دوستان و فامیل بسیار کمک کننده است.

 

این روانپزشک تاثیر حالت چهره بر احساساتمان را مهم دانست و افزود: بهتر است امتحان کنیم، خیلی اوقات بی دلیل اخم می کنیم. در این لحظه اگر حالت چهره خودمان را عوض کنیم می بینیم که بر روی حالت روحی ما هم تاثیرگذار است. از طرفی بهتر است هر زمانی که حال خوبی داریم احساسات خودمان را بنویسیم. این کار باعث می شود که وقتی حالمان بد شد به ما نشان می دهد که این حال بد من پایدار نمی ماند و یک زمان هم حال خوبی دارم. تغذیه مناسب، میوه ها سبزیجات، غلات، امگا 3 ، ویتامین ب 12 تاثیرات مثبتی بر خلق دارد و موادی که برای خلق بد است، چربی، کافئین، شیرینی چای و شکلات است که باعث افزایش دلهره و اضطراب است.

 

علائم افسردگی در گروه کودکان و نوجوانان متفاوت است

دکتر قیومی علایم افسردگی در بقیه گرو های سنی را خاطر نشان کرد: علائم افسردگی در نوجوانان و کودکان متفاوت است در نوجوانی که تمایل به مصرف مواد و سیگار پیدا کردهف افت تحصیلی،پرخاشگری و گوشه گیر شدن نوجوان، رفتارهای خطرناک مانند رانندگی های بی محابا، دائما صحبت از پوچ بودن زندگی یا صحبت در مورد خودکشی شک ما را به افسردگی افزایش می دهد. در کودکی که بسیار زیاد به مادرش چسبندگی پیدا کرده، از رفتن به مدرسه دلشوره دارد و وقتی به مدرسه می رود حالت تهوع و استفراغ پیدا می کند. افت تحصیلی گوشه گیری و پرخاشگری علایم شک به افسردگی است. سالمندانی که گوشه گیر شدند، دائما از دردهای بدنی شکایت می کنند، نگران هستند که بیماری های خطرناک بگیرند خیلی عصبانی هستند و مدام از زندگی شکایت می کنند و بی قرار شده اند، افسردگی را نشان می دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.