جوش‌های عصبی

سلامانه :«میزگرد زیبایی» این هفته را به پرسش یکی از خوانندگان «سلامت» اختصاص داده‌ایم: «از بوشهر تماس می‌گیرم. دختری 21ساله ‌هستم كه دو مشكل پوستی جدی پیدا كرده‌ام؛ اول اینكه مدتی است جوش‌های گوشتی قرمزرنگی روی صورتم می‌زند كه جایش بدون آنكه دستكاری‌شان كنم، باقی می‌ماند. به پزشك مراجعه كرده‌ام گفتند جوش عصبی است...

هفته نامه سلامت نوشت:

 آیا واقعا جوشی به اسم «جوش عصبی» وجود دارد؟ دوم اینكه وقت پیش روی كف دست راستم توده‌ای سفیدرنگ ظاهر و بعد از مدتی محو شد ولی حالا كف دست چپم همان توده ظاهر شده است. آیا ممكن است این ضایعه زگیل یا میخچه باشد؟»

4 راه کاهش استرس

استرس علت ایجاد بسیاری از بیماری‌هاست اما شاید خیلی از ما ندانیم چطور باید از پس استرس‌ها برآییم. اگر شما بیش از حد دچار استرس می‌شوید، توصیه‌های زیر می‌تواند کمکتان کند:

1. افکار و گفتار مثبت می‌توانند باعث کاهش استرس شوند. انجمن قلب آمریکا به تمام افرادی که دچار استرس و بیماری‌های ناشی از آن هستند، توصیه می‌کند صبح را با گفتن جمله‌هایی مثبت به خود یا مرور افکاری مثبت، آغاز کنند. بهترین و تاثیرگذارترین این جمله‌ها، عبارت‌هایی مانند «اگر من نیاز به کمک داشته باشم، حتما اطرافیانم کمکم خواهند کرد»،‌ «با كمی صبر می‌توانم از پس مشکلات زندگی‌ام برآیم» یا «قدرت من، از قدرت مشکلات‌ بیشتر است»،‌ هستند. شما باید همیشه، به نیمه پر لیوان زندگی‌تان نگاه کنید و نیمه خالی را با مدیریت و درایتی که دارید، پر کنید.

2. ورزش می‌تواند ما را تاحد زیادی از استرس‌های روزانه دور نگه‌دارد.تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند نیم ساعت ورزش روزانه، به‌خصوص ورزش‌های گروهی، می‌تواند تاحد بسیار زیادی باعث کاهش استرس بشود.

3. اگر بیش از یک ماه است از استرس رنج می‌برید، باید با یک روان‌پ‍زشک مشورت و برای درمان اقدام کنید. بد نیست بدانید رنج بردن از استرس‌های مزمن،‌ طولانی‌مدت و درمان‌نشده، می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های بسیار زیاد جسمانی و روانی مانند بی‌خوابی،‌ اضطراب، دردهای عضلانی، اختلال وزن، اختلال نعوظ و تضعیف قدرت سیستم دفاعی بدن، ابتلا به بیماری‌های قلبی و افسردگی‌ شود. انجمن سرطان آمریکا هم به‌تازگی اعلام کرده در برابر استرس‌های مزمن،‌ استرس‌های حاد و کوتاه‌مدت قرار دارند که چندان نگران‌کننده نیستند. استرس‌های حاد می‌توانند در اثر یک تصادف رانندگی، تماشای یک فوتبال هیجان‌انگیز ایجاد شوند و بعد از مدت کوتاهی هم بدون هیچ درمان و عارضه‌ای از بین بروند.

4. آیا گوش دادن به موسیقی می‌تواند استرس را کاهش دهد. براساس اعلام پژوهشگران آمریکایی، گوش دادن به یک موسیقی ملایم، می‌تواند تا 48درصد باعث کاهش استرس‌های روزانه شود. گذراندن وقت با دوستان و اعضای خانواده هم تا 39 درصد و یک چرت کوتاه عصرانه تا 34 درصد از استرس‌های ما کم می‌کند.

منبع: WebMD

پرسشی از متخصص پوست

دکتر سید حسین طباطبایی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

چرا و چگونه جوش می‌زنیم؟

بعد از بلوغ كه هورمون آندروژن یا هورمون مردانه ترشح می‌شود، غدد چربی بزرگ و پركار می‌شوند. به همین دلیل روی نقاطی از بدن که غددچربی بیشتر است مثل صورت، كمر و بازو چربی بیشتری ترشح می‌شود و چون چربی محل مناسبی برای رشد باكتری‌هاست، ممکن است بیماری‌زا ‌شود. اوایل كه فقط چربی زیاد است و هنوز عوامل بیماری‌زا روی آن رشد نكرده‌اند، چربی با هوا اكسید و به‌صورت دانه‌های سرسیاه ظاهر می‌شود. در مرحله بعد كه میكروب‌ها فعال می‌شوند، دفاع بدن، جریان خون را افزایش می‌دهد و سلول‌های دفاعی به سمت محل می‌روند. درنتیجه پوست ملتهب و جوش قرمزی ظاهر می‌شود. درنتیجه این جدال و تلفات سیستم ایمنی و باکتری‌های بیماری‌زا، جوش چركی می‌شود.

در نوع دیگر، وقتی غدد چربی پوست در اثر تغییرات هورمونی بزرگ می‌شود، در برخی افراد كه زمینه ارثی دارند، این جوش‌ها بیش از اندازه بزرگ و به جوش كیستیك تبدیل می‌شود. این جوش‌ها سفت، بزرگ و برجسته هستند و چون خیلی عمیق‌اند، حتی اگر دستكاری نشوند، بعد از بهبود جایشان می‌ماند. آنها بدترین نوع جوش هستند و درمان سختی دارند و پزشك معمولا داروی راكوتان تجویز می‌كند. اما استرس‌های عصبی با تحریك غدد فوق كلیوی از طریق هیپوفیز، باعث افزایش هورمون‌های فوق‌كلیوی می‌شوند. در این میان هورمون كورتیكواسترویید هم افزایش می‌یابد. این هورمون در متابولیسمش تبدیل به آندروژن می‌شود. پس در كسانی كه مرتب استرس زیادی دارند، میزان هورمون كورتیكواسترویید یا آندروژن در بدنشان بالا می‌رود و این هورمون باعث افزایش جوش‌ها خواهد شد.

نکته دیگر اینکه برخی خانم‌ها نزدیک عادت ماهانه جوش می‌زنند و چون به دلیل تغییرات هورمونی خلقشان كمی تنگ است، فكر می‌كنند جوش‌ها به دلیل استرس و عصبی است درحالی كه این جوش‌ها هورمونی‌اند. هورمون پروژسترون طی متابولیسم در بدن به آندروژن تبدیل می‌شود. به همین دلیل بیشتر خانم‌ها نزدیك دوره عادت ماهیانه جوش می‌زنند و بعد از آن، این جوش‌ها كم‌كم ناپدید می‌شوند. این جوش‌ها بیشتر در منطقه چانه و دور دهان ظاهر می‌شوند. در نهایت اینكه برخی خانم‌ها فكر می‌كنند بعد از ازدواج و با آغاز روابط زناشویی جوش‌های جوانی بهبود می‌یابد اما ظهور و بروز این جوش‌ها ارتباطی به ازدواج ندارد.

نظر متخصص پوست

دكتر بهروز باریك‌بین

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی بهشتی

میخچه و زگیل چه فرقی دارند؟

به هر حال باید بیمار را معاینه كرد تا مشخص شود بیماری او چیست. باید ضایعات پوستی را جدی گرفت. گاهی ضایعه‌ای مثل آنژیو ادم یا كهیرهای عمقی باعث تورم در بافت نرم می‌شود و خودبه‌خود هم از بین می‌رود. اما در رابطه با میخچه که این خانم فکر می‌کنند به آن دچار شده‌اند، باید بگویم میخچه ضایعه‌ای است كه در كف دست یا پا و روی انگشتان ظاهر می‌شود و بیشتر در نواحی‌ای از پوست كه تحت‌فشار غیرمعمول است، بروز می‌كند و دردناك است. میخچه خیلی اوقات با زگیل از نظر تشخیصی اشتباه می‌شود و باید دقت كرد علایمی كه روی ضایعه است، به میخچه شبیه است یا زگیل. مثلا روی زگیل‌های كف پا نقاط سیاه‌رنگی وجود دارد كه ناشی از لخته شدن خون در مویرگ‌هاست درحالی كه این نقاط در میخچه وجود ندارد. میخچه وقتی از بالا روی آن فشار آورده می‌شود درد می‌گیرد، در حالی كه زگیل را وقتی از پهلو فشار می‌دهید، دردناك می‌شود. تفاوت خیلی مهم دیگر این است كه خطوط روی پوست در زگیل از بین می‌رود ولی در میخچه باقی می‌ماند. در نهایت اگر تعداد زیادی ضایعه در كف پا و روی انگشتان وجود داشته باشد، یعنی فرد مبتلا به زگیل است، نه میخچه. برای درمان میخچه باید دلیل بروز فشار مشخص شود؛ گاهی به دلیل پوشیدن كفش تنگ، اختلال‌های عضوی در پا و استفاده از ابزارهایی که به فشار نیاز دارند مثل چكش میخچه ظاهر می‌شود. به دنبال تشخیص، پزشک بیمار را راهنمایی می‌کند تا از عوامل ایجادکننده بیماری دور بماند و اگر جراحی لازم است، باید فرد جراحی شود تا اصلاح عضوی صورت بگیرد. معتقدم توده‌ای که کف دست این خانم ایجاد شده، میخچه نیست زیرا میخچه خودبه‌خود از بین نمی‌رود. اگر فشار از كف دست برداشته شود، شاید ضایعه خودبه‌خود رفع شود اما نه این به سرعت. توصیه می‌کنم ایشان به متخصص پوست مراجعه کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.