بازی با جان زنانی که در آرزوی مادر شدن هستند

سلامانه :مداخله افراد غیرمتخصص و غیرپزشک در امور پزشکی در امر درمان نازایی در برخی از نقاط استان کرمان موجب شده تا جان بعضی از زنانی که در آرزوی مادر شدن هستند به خطر بیفتد.

 
به گزارش فارس ، ورود افراد غیرمتخصص در امور پزشکی بحث تازه‌ای نیست، اما برخی از این اشخاص ناآگاه در زیر سایه بی‌توجهی مسئولان ذیربط و عدم توجه مردم با ارائه اظهارنظرهای پزشکی و مداخله در امر نازایی در واقع جان زنانی را به بازی گرفته‌اند که در آرزوی مادر شدن هستند.

روایتی از اظهارنظرهای تخصصی پزشکی توسط فردی غیرپزشک

ساعت حدود هشت و 30 دقیقه صبح است که وارد کوچه شماره 11 خیابان «گ» کرمان می‌شوم، مرد جوانی در سرمای استخوان‌سوز کرمان بر روی موتور پارک شده در جلوی در خانه‌ای نشسته است که شنیده‌ام در این خانه یک زن که هیچ تحصیلاتی در زمینه پزشکی ندارد، برای زوج‌های نابارور تجویزهای پزشکی می‌کند آن هم از روی برگه‌های آزمایش یا سونوگرافی.

از چهره مرد جوان می‌توان نگرانی و دلواپسی را خواند، در خانه نیمه باز است از مرد جوان می‌پرسم آیا می‌توانم، وارد خانه شوم و وی جواب مثبت می‌دهد.

ابتدا وارد یک پارکینگ با دیوارهای سیمانی می‌شوم، خودرویی در پارکینگ پارک شده است، عطر تند گیاهان دارویی به مشام می‌رسد، وارد اتاق کوچکی می‌شوم، زن میانسالی پشت میز نشسته است و در اطراف اتاق هم شش، هفت زن جوان بر روی مبل نشسته‌اند.

زن جوانی که به نظر می‌رسد از همکاران خانم «ه» است با پیمانه کوچکی که در دست دارد، داروهای گیاهی را از درون یک کیسه برنجی بیرون می‌آورد و در درون پاکت‌های کوچک می‌ریزد.

در کنار یکی از زنانی که در اتاق حضور دارد، می‌نشینم و از وی می‌پرسم که چگونه می‌توان از خانم «ه» وقت گرفت و زن جوان توضیح می‌دهد که باید از ساعت شش تا هفت صبح‌های شنبه تا چهارشنبه با شماره ... تماس بگیری تا وقتی را برایت تعیین کنند.

زن جوان ادامه می‌دهد: اگر نیاز به آزمایش یا سونوگرافی داشته باشد هم خانم «ه» بر روی یک برگ کاغذ نوع آزمایش یا سونوگرافی را می‌نویسد.

از وی می‌پرسم مگر آزمایشگاه یا سونوگرافی بدون دستور پزشک هم اقدام می‌کنند که وی پاسخ می‌دهد، نه اما یک پزشک عمومی هم می تواند این آزمایش‌ها و یا سونوگرافی را در دفتر و یا بر روی برگه نسخه بنویسد و سفارش خانم «ه» این است که به آزمایشگاه «س» و یا سونوگرافی «ع» بروی.

سئوال بعدی من از زن جوان این است که آیا نیازی به حضور مردها در این مکان نیست و وی پاسخ می‌دهد که خیر اگر نیازی به آزمایش باشد، خانم «ه» بدون مراجعه آقایان این آزمایش را برایش می‌نویسد، اما زن جوان به این موضوع اشاره‌ای نمی‌کند که خانم «ه» چگونه تشخیص می‌دهد که چه آزمایشی برای مردان نابارور مناسب است.

یک زن جوان که روبه‌روی خانم «ه» ایستاده است به وی می‌گوید دکتر به من گفته باید این عمل را انجام دهم و خانم «ه» به زن می‌گوید باید عمل آی‌وی‌اف انجام دهی.

زن ادامه می‌دهد، دلم دختر می‌خواهد.

خانم «ه» در حالی که به برگه آزمایشی که زن جوان به وی داده است را نگاه می‌کند، می‌گوید، همسرت کروموزوم ایکس ندارد.

با توجه به مطالبی که در کتاب‌های درسی خوانده‌ام، زمانی که این حرف را می‌شنوم، بسیار تعجب می‌کنم، مگر می‌شود، مردی کروموزوم ایکس نداشته باشد، اما ترجیح می‌دهم، سخنی به میان نیاورم تا بتوانم، اظهارنظرهای دیگری را هم از این زن بشنوم.

زن جوان بی‌توجه به سخن غیرکارشناسی و غیرمنطقی که خانم «ه» زده است از وی می‌خواهد که یک رژیم غذایی بدهد تا دختردار شود و خانم «ه»  هم به وی سفارش می‌کند که شوهرش ماهی، ترشی و عدس بخورد و سپس یک بسته کوچک داروی گیاهی را به وی می‌دهد و مبلغ 10 هزار تومان هم می‌گیرد.

زن جوان دیگری از جای خود بلند می‌شود و به سمت خانم «ه» می‌رود و برگه‌های آزمایش را به دست وی می‌دهد، خانم «ه»  نگاهی به برگه آزمایش می‌اندازد و به زن می‌گوید که حرکت اسپرم شوهرت صفر است.

زن از خانم «ه» چرایی این امر را می‌پرسد، اما جوابی نمی‌شنود، زمانی که زن اصرار می‌کند، خانم «ه» به وی می‌گوید، شغل همسرت چیست؟

زن جواب می‌دهد، همسرم راننده است و خانم «ه» می گوید، خب، به خاطر اینکه شوهرت راننده است، این مشکل را دارد به همسرت بگو هر نیم ساعت یک‌بار از ماشین پیاده شود و از آب سرد استفاده کند!

زمانی که این اظهارنظر را می‌شنوم، دلم از این همه ناآگاهی و سادگی مردم به درد می‌آید، مگر می‌شود در دوره و زمانه‌ای که حتی ممکن است یک پزشک متخصص در تشخیص‌های خود اشتباه کند به این راحتی به اظهارنظرهای فردی اعتماد کرد که هیچ تخصصی در امر پزشکی ندارد.

بازی با جان انسان‌ها توسط افراد غیرپزشک

به نظر می‌رسد، اظهارنظرهای مسئول بخش آی‌وی‌اف مرکز پژوهشی و درمانی ناباروری بیمارستان افضلی‌پور کرمان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی که از مطرح‌ترین پزشکان متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی در ایران است، بیش از هر فرد دیگری در زمینه اظهارنظرهای غیرتخصصی و اشتباه این زن و سایر افراد غیرپزشک آگاهی‌بخش و البته هشداردهنده باشد.

ویکتوریا حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد سخن خانم «ه» در مورد اینکه همسر یکی از زنان مراجعه کننده به وی کروموزوم ایکس ندارد، اظهار داشت: امکان این مورد در حد صفر است و دخالت برخی افراد غیرپزشک در درمان ناباروری زوج‌ها مشکلات زیادی را به ویژه در رابطه با سلامتی زوج‌ها ایجاد کرده است.

وی خاطر نشان کرد: برای مثال استفاده از داروهای ناشناخته که به عنوان داروهای گیاهی تجویز می‌شود و همچنین انجام اقدامات تشخیصی از جمله تشویق بیمار برای مراجعه به رادیولوژی و گرفتن عکس از رحم دیده می‌شود در حالی که هر کدام از اقدامات تشخیصی باید به جا و در مورد بیماران خاص انجام شود.

این متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی تصریح کرد: گرفتن عکس از رحم در مواردی که لازم نباشد و یا مقدمات قبل از آن فراهم نشده باشد به طور جدی می‌تواند، سلامت دستگاه تناسلی زن را به مخاطره بیندازد و موجب انسداد لوله‌های رحمی شود.

حبیب‌زاده به زوج‌های نابارور اکیدا توصیه می‌کند که برای درمان خود فقط با پزشک متخصص مشورت کنند و از مراجعه به افرادی پرهیز کنند که ادعای درمان ناباروری را دارند.

مراجعه به افراد غیرپزشک موجب از دست رفتن زمان مناسب برای باروری می‌شود

وی خاطر نشان کرد: راه‌های درمان ناباروری بسیاری وجود دارد که زوج‌ها با استفاده از این روش‌ها می‌توانند، دارای فرزند شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان عنوان کرد: گاهی اوقات دیده می‌شود، زوج‌های نابارور با درمان‌های غیرعلمی و توصیه‌های غیرکارشناسانه از درمان‌های مضری مانند مصرف داروهای گیاهی استفاده می‌کنند که این امر نه تنها سبب بروز آسیب‌های جسمی می‌شود، بلکه زمان مناسب برای درمان ناباروری را هم از دست می‌دهند.

حبیب‌زاده ابراز داشت: 15 درصد زوج‌ها از ناباروری رنج می‌برند، اما در سال‌های اخیر تشخیص علت ناباروری امیدوارکننده‌تر شده و روش‌های درمانی پیشرفت کرده‌اند.

وی افزود: یکی از توصیه‌ها به زوج‌های جوان این است که بارداری بعد از ازدواج را بیش از دو سال به تعویق نیندازند، زیرا ممکن است یکی از آنها دچار مشکلی در رابطه با بارداری باشند که به علت انجام پیشگیری از بارداری از نظر مخفی بماند.

انجام تبلیغات ناسالم برای فعالیت افراد غیرپزشک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: بحث مداخله افراد غیرپزشک در امور پزشکی موضوعی دوجانبه است که شامل کشش مردم و تبلیغات ناسالم در این زمینه شده که این دو مورد منجر به ارائه خدمات نامطلوب می‌شود.

علی‌اکبر حقدوست گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین دانشگاه علوم پزشکی به صورت تخصصی به موارد مربوط به مداخله افراد غیرپزشک در امور پزشکی رسیدگی می‌کند و مانع از این نوع اقدامات می‌شود.

وی تصریح کرد: ما باید زمینه‌های کشش افراد جامعه به اشخاص غیرپزشک را از بین ببریم و از سوی دیگر باید به مردم اطلاع‌رسانی کنیم تا آگاهی مردم بالا رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: اگر ما سعی کنیم، زمینه ارائه خدمت مطلوب به بیماران را بالا ببریم، گرایش و جاذبه نامطلوب را کم کرده‌ایم.

حقدوست بیان داشت: در دانشگاه علوم پزشکی کرمان کمیسیون ویژه رسیدگی به تخلفات وجود دارد که به تخلفات صورت گرفته توسط مراکز و اشخاص دارای مجوز و پروانه و همچنین فعالیت غیرقانونی افراد رسیدگی می‌کند و با تعزیرات و مراجع قضایی هم ارتباط تنگاتنگی داریم.

قوانین برای برخورد با متخلفان کند و محدود است

وی با اشاره به اینکه بعضی از قوانین برای برخورد با افراد متخلف کند و محدود هستند، اذعان داشت: اهرم‌های نظارتی به جریمه می‌انجامد، اما جریمه‌ها گاهی آنقدر کم است که دافعه‌ای ایجاد نمی‌کند.

این مسئول تصریح می‌کند: چنانچه دانشگاه علوم پزشکی کرمان از فعالیت و مداخله افراد غیرپزشک در امور پزشکی توسط منابع مختلف از جمله مردم کسب اطلاع کند در این زمینه اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

وقتی که پول نداریم

به نظر می‌رسد در دوره و زمانه‌ای که درمان‌های ناباروری این چنین پیشرفت کرده است، یکی از مهمترین عواملی که منجر به مراجعه زوج‌های نابارور به افراد غیرپزشک می‌شود، بحث هزینه‌های درمان ناباروری است که در این زمینه مسئولان باید چتر حمایتی خود را بر سر زنان و مردان نابارور بگسترانند.

همچنین دستگاه‌های نظارتی، انتظامی، امنیتی و قضایی هم می‌توانند با رصد فعالیت افراد غیرپزشک در زمینه‌های پزشکی از ادامه فعالیت این اشخاص جلوگیری کنند تا سلامت مردم به خط نیفتد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.