ما قهرمان مصرف نوشابه، شکر و نمک‌ایم

سلامانه :خبر که منتشر شد، همه نگران شدند. ایران رکورددار مصرف نوشابه در دنیا شده بود. خبری که ماه پیش رسانهای شد و کارشناسان تغذیه ایران را بیشتر از گذشته به فکر فرو برد.

زندگی مثبت نوشت:براساس این آمار مصرف نوشابه در ایران بیش از 4 برابر استاندارد جهانی بود. آن هم در وضعیتی که مصرف سالیانه 10 لیتر نوشابه در دنیا هم به قدر کافی خطرناک است، چه برسد به مصرف سالیانه 42 لیتر نوشابه در ایران. به این بهانه سراغ دیگر آمارهای تغذیه مردم در ایران رفتیم و البته آنها را با سرانه جهانی‌شان مقایسه کردیم. آماری که غیر از مصرف زیاد میوه بین ایرانی‌ها، بقیه همه خطرناک بود. اگر در هر وعده غذایی نوشابه می‌خورید، اگر همیشه نمکدان دستتان است و اگر دوست دارید غذای چرب بخورید یا به شیرینی‌ها علاقه زیادی دارید، خواندن این آمار را از دست ندهید. آماری که پس از خواندن آن، شاید بعضی از عادت‌های غذایی بدمان را کنار بگذاریم. در کنار این به بعضی دیگر از رکوردهای ایرانی هم اشاره کردیم که البته آن بخش هم خواندنی است. 

نوشابه

سرانه مصرف نوشابه در ایران برای یک سال 42 و در جهان تنها 10 لیتر است! یعنی ما 4 برابر استانداردها نوشابه می‌نوشیم! ایرانیان سالیانه بیش از 4 هزار میلیارد تومان برای نوشابه هزینه می‌کنند. رقمی بیش از یک ماه یارانه نقدی تمام 70 میلیون نفر

ما در ایران 6 برابر آنچه در که دنیا نان خورده می‌شود، نان می‌خوریم. اگر هر نان بربری را 200 گرم فرض کنیم، ما در سال 800 نان بربری می‌خوریم. یعنی تقریبا روزی بیش از 2 نان. البته همه می‌دانیم که چه میزانی از این آمار را دور می‌ریزیم. در ایران سالیانه 25 میلیارد قرص نان پخته می‌شود.

تخم‌مرغ

هر ایرانی در سال 8 کیلوگرم تخم‌مرغ مصرف می‌کند. با فرض اینکه هر تخم‌مرغ 60 گرم است، آمار مصرف تخم‌مرغ برای هر ایرانی در سال 133 عدد می‌شود. یعنی هر 3 روز یک تخم‌مرغ. در آمار جهانی هر فرد 24 کیلوگرم تخم‌مرغ مصرف می‌کند. 400 عدد در سال. به صورت میانگین روزی یک عدد. 

شیر

ما در ایران یک‌سوم اروپایی‌ها شیر می‌خوریم. مصرف لبنیات در ایران برای هر فرد روزانه 139 گرم است كه فقط 28 گرم از آن را شیر تشكیل می‌دهد. در حالی كه مصرف مطلوب لبنیات هر فرد باید روزانه 225 تا 240 گرم باشد. 

ماهی

ایران به 2 دریا مشرف است؛ دریای‌خزر و خلیج‌فارس. میزان صید ماهی در ایران جایگاه خوبی بین کشورهای دیگر دنیا دارد، اما هنوز ماهی وارد سبد غذایی مردم ایران نشده است. همه ما چند نفری را می‌شناسیم که از مزه آن متنفر هستند. 

میوه:

ایران در تولید 15 میوه اصلی کره زمین مقام اول تا دهم را دارد و بیش از 4 ‌درصد از میوه دنیا را تولید می‌كند. به همین دلیل میوه بیشتری نسبت به کشورهای دیگر دنیا مصرف می‌کنیم. 2 برابر مردم دنیا و 5/1 برابر مردم اروپا. رکورددار مصرف میوه در دنیا دومنیکن است که روزانه یک

کیلوگرم میوه می‌خورند. 

آب

در مصرف آب آمار قابل دفاعی داریم. البته بخشی از مصرف بالای آب بین ایرانی‌ها، به هزینه پایین و آب و هوای گرمسیری ایران برمی‌گردد. ما 2 برابر مردم دنیا آب می‌نوشیم. تقریبا روزی یک لیتر. 

برنج

شاید همه تصور کنیم که از برنج‌خورترین مردم دنیا هستیم، اما آمار چیز دیگری را ثابت می‌کند. تا 30 سال پیش مصرف سرانه برنج 15 تا20 كیلوگرم بوده در حالی كه طی چند ساله گذشته این میزان به 39 تا 40 كیلوگرم افزایش داشته است. مصرف برنج در ایران کمتر از نصف کشورهای دیگر آسیاست. 

فضای ورزشی

سرانه فضای ورزشی برای هر ایرانی کمتر از یک کمتر مربع است؛‌ یعنی یك‌سوم میانگین جهانی! سرانه فضاهای ورزشی در هر کشور یکی از عوامل زندگی سالم است که در ایران اصلا وضعیت خوبی ندارد. 

مکالمه تلفنی

ایرانی‌ها روزانه 40 دقیقه تلفن حرف می‌زنند. بخش زیادی از بیماری‌های مفصلی در ناحیه گردن به خاطر همین عادت بد گریبان ایرانی‌ها را می‌گیرد. این آمار در مقایسه با دیگر مردم دنیا 4 برابر است. 

مصرف دارو

در 8 سال گذشته، متوسط تعداد داروهای تجویز شده در هر نسخه، بیش از 4 قلم بوده است كه در حال حاضر متوسط كشوری آن به 6 قلم رسیده. میانگین جهانی كمتر از 2 قلم در هر نسخه است. یعنی در ایران بیش از 3 برابر متوسط جهانی است.

شکر

در این بخش از همه دنیا جلوتر هستیم. سرانه مصرف شکر ما در سال نگران‌کننده است. هر ایرانی در روز 100 گرم شکر مصرف می‌کند که کارشناسان تغذیه آن را دلیل اصلی اضافه وزن ایرانی‌ها می‌دانند. 

نمک

ایرانی‌ها در مصرف سم سفید هم رکورددار هستند. شاید باور نکنید اما ما روزانه 20گرم نمک مصرف می‌کنیم. 2 برابر آنچه که در دنیا نمک استفاده می‌کنند و 4 برابر آنچه که کارشناسان تغذیه آن را استاندارد می‌دانند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.